Natalia LL nie żyje. Kontrowersyjna artystka "od jedzenia bananów" miała 85 lat

Natalia LL nie żyje. Kontrowersyjna i uznana artystka, która naprawdę nazywała się Natalia Lach-Lachowicz, zmarła 12 sierpnia rano. Miała 85 lat.

O śmierci artystki poinformował na facebooku Mateusz Kozieradzki, historyk sztuki, prezes fundacji ZW. 

Natalia LL nie żyje. Jej praca z 1972 roku budziła emocje nawet w 2019

Natalia Lach-Lachowicz urodziła się w 1937 roku. Zajmowała się grafiką, malarstwem, fotografią, projektami wideo i filmem

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie wrocławska ASP). W latach 70. razem z Andrzejem Lachowiczem, Zbigniewem Dłubakiem i Antonim Dzieduszyckim działała w grupie Permafo. W 1975 roku przyłączyła się też do międzynarodowego ruchu sztuki feministycznej. Największą popularność - ale i kontrowersje - budziły jej prace "Aksamitny terror" i "Fotografia intymna".

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Cykl fotografii i wideo "Sztuka konsumpcyjna" z 1972 roku jeszcze w 2019 roku stał się przedmiotem medialnej burzy. Pozowała do nich modelka, która przed obiektywem jadła m.in. banany i parówki.

Gdy Muzeum Narodowe trzy lata temu usunęło z wystawy prace Natalii LL i Katarzyny Kozyry, wiele osób postanowiło zaprotestować przeciw takiej "cenzurze", jedząc przed budynkiem banany. Kilka dni później dyrektor instytucji przywrócił te prace, oświadczając, że misją muzeum jest "prezentowanie różnorodnych kierunków i postaw artystycznych". Twierdził, że ministerstwo kultury nie naciskało na usunięcie prac.

Zobacz wideo Nie ma ich wśród nas, ale ich utwory zna każdy. Wodecki zostawił „Chałupy Welcome to", a Kora „Krakowski spleen"

Natalia LL była laureatką Nagrody im. Katarzyny Kobro (w 2013 roku) i Rosa Schapire Art Prize, którą otrzymała w 2018 roku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: