Nowy Jork zwrócił Włochom zabytki. Są warte miliony dolarów. Wśród nich marmurowa głowa Ateny

Włochy odzyskały 58 skradzionych zabytków, które do tej pory przebywały w Nowym Jorku. Artefakty o wartości blisko 19 milionów dolarów zostały przekazane m.in. przez Metropolitan Museum of Art.

We wtorek 6 września prokurator okręgowy z Manhattanu Alvin Bragg poinformował, że skradzione Włochom zabytki wróciły na Półwysep Apeniński. "Te 58 sztuk reprezentuje tysiące lat bogatej historii. Handlarze w całych Włoszech wykorzystywali szabrowników do kradzieży tych przedmiotów. Zdecydowanie zbyt długo były w muzeach, domach i galeriach, które nie miały prawa do ich własności" - przekazał prokurator w komunikacie prasowym, cytowany przez CNN.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie

Nowy Jork. Metropolitan Museum of Art przekazało zabytki, które należały do Włoch

Wśród eksponatów, które zostały zwrócone Włochom, znajduje się m.in. głowa bogini Ateny z 200 r. p.n.e., kubek do picia, który powstał około 470 p.n.e. oraz popiersie z brązu powstałe około I wieku n.e. Fabrizio Di Michele konsul generalny Włoch docenił pracę prokuratury, która była niezwykle zaangażowana w odzyskanie zabytków. "Te niezwykłe 58 arcydzieł to bezcenny skarb naszej historii i dziedzictwa. Należy podkreślić, że jest to trzecia ceremonia repatriacji, która odbywa się w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy" - przekazał konsul. "Wszystkie zabytki zostały zwrócone podczas ceremonii repatriacji, w której uczestniczyli włoski konsul generalny Fabrizio Di Michele, generał Roberto Riccardi z Dowództwa Karabinierów ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz Mike Alfonso, zastępca agenta specjalnego" - poinformowało biuro prokuratora.

Według informacji przekazanych przez prokuratora okręgowego, 21 dzieł zostało skonfiskowanych ze zbiorów Metropolitan Museum of Art. Rzecznik muzeum Ken Wine przekazał w rozmowie z CBS News, że "muzeum w pełni popiera śledztwo Prokuratury Okręgowej Manhattanu i zwrot tych obiektów do Włoch".

Nowy Jork. Zabytki zostały skradzione przez handlarzy

Wszystkie 58 zabytków przemyciły cztery osoby, byli to Giacomo Medici, Giovanni Franco Becchina, Pasquale Camera i Edoardo Almagiá. "Prowadzili bardzo lukratywne przedsięwzięcia przestępcze, często rywalizując ze sobą. Wykorzystywali lokalnych szabrowników do najeżdżania stanowisk archeologicznych w całych Włoszech, z których wiele było niewystarczająco strzeżonych" - przekazał prokurator. Artefakty "zostały zrabowane i przemycone z Włoch. W kilku przypadkach przekazane nieświadomym kolekcjonerom i muzeom, którzy nic nie wiedzieli o ich pochodzeniu" - informuje prokurator. Skradzione artefakty trafiły m.in. do kolekcji amerykańskiego miliardera Michaela Steinhardta, który jest jednym z największych kolekcjonerów na świecie. Prokurator poinformował, że mężczyzna otrzymał dożywotni zakaz nabywania jakichkolwiek antyków.

W lipcu do Włoch trafiły pierwsze z odzyskanych antyków. Wśród nich znalazły się artefakty przejęte z kolekcji Steinhardta. W sierpniu 30 zabytków z Nowego Jorku zostało również zwróconych do Kambodży, wśród nich było khmerskie arcydzieło rzeźbiarskie z X wieku - informuje CNN. Tylko w tym roku zwrócono "prawie 300 zabytków o wartości ponad 66 milionów dolarów do 12 krajów" - informuje z kolei Alvin Bragg, cytowany przez portal "The Business Standard".

Więcej o: