Czy Halloween jest pogańskie? Dawniej w Dziady zakładano maski i wywoływano dusze

Halloween obchodzone jest na koniec października, głównie w Stanach Zjednoczonych. Jest to okazja do zabawy, przebierania się w różne kostiumy, a dla dzieci szansa na zdobycie dużych ilości słodyczy. Czy Halloween to święto pogańskie? Czy jego odpowiednikiem mogą być dziady?

Halloween jest coraz bardziej popularne także w Polsce. W Stanach Zjednoczonych jest to okazja do zabawy - dorośli i dzieci przebierają się wówczas za ulubione postaci z bajek, filmów czy nieżyjących już bohaterów. Skąd wywodzi się to święto?

Zobacz wideo

Halloween - co to za święto? Czy Halloween jest pogańskie?

Halloween obchodzone jest 31 października i jest skrótem od nazwy "All Hallow Even" - co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych. Jest więc obchodzone przed dniem Wszystkich Świętych, które przypada na 1 listopada. Halloween związane jest z pogańskim świętem celtyckim Samhain - oznaczającym koniec lata. 

Dawniej wierzono, że w noc wigilii Samhain zatarta zostaje granica między światem żywych i umarłych. Duchy zmarłych miały przybywać wówczas na ziemię, w poszukiwaniu ciał żywych, w których "mogliby zamieszkać na rok". To właśnie z tego powodu przebierano się w przerażające stroje i zakładano maski, by dana osoba nie "zapraszała" ducha w gościnę. 

Obchody Samhain zostały sprowadzone do Stanów Zjednoczonych przez Irlandczyków pod nazwą Halloween. 31 października 1920 roku zorganizowano także pierwszą paradę halloweenową. Święto to spodobało się w USA na tyle, że zaczęto je obchodzić co roku - zdecydowano jednak, że nie będzie się ono odnosiło do żadnej religii. 

''Czyj to dom' / NetflixNetflix ma kolejny hit na Halloween. Ale musi go usunąć w niektórych krajach

Halloween w Polsce - co z Dziadami?

Halloween jest uznawane w Polsce za kontrowersyjne święto. Niektórzy uważają, że Halloween niszczy polską tradycję. Najbardziej skrajni twierdzą nawet, że to forma okultyzmu. Co ciekawe, w Polsce nie ma żadnych protestów przed organizowaniem Andrzejek - wywodzącą się ze starożytnej Grecji nocą wróżb.

Co ciekawe, także obchody Wszystkich Świętych i Zaduszki mają korzenie w dawnych, pogańskich obrzędach. Chrześcijaństwo przejęło niektóre z tych tradycji i nadało im nowego, bardziej religijnego, a zarazem poważnego znaczenia. 

Dziady, które bywały obchodzone w Polsce, to obrzęd wywodzący się z ludów słowiańskich. Polegały one na przeświadczeniu, że żywi mogą obcować z duszami zmarłych, by uzyskać ich wsparcie i przychylność - dawniej wierzono, że zmarli mają wpływ na pogodę, dobre plony czy nawet płodność bliskich. Słowiańskie zaduszki organizowane były kilka razy w roku - głównie na przełomach jesieni, zimy, wiosny i lata. By odstraszyć złe duchy niektórzy uczestnicy Dziadów zakładali drewniane maski (tzw. kraboszki) lub układali` je wokół domu. Dzień po Dziadach maski były palone. Płacono też guślarzowi, który wywoływał duchy, którym domownicy następnie zadawali pytania. Tradycja Dziadów nie jest kultywowana w Polsce, chociaż obrzędy te przeprowadzane są lokalnie w Ukrainie, Białorusi czy Rosji. 

kadr z filmu 'Teksańska masakra piłą mechniczną'Najlepsze filmy na Halloween. Co warto zobaczyć na Netflix i HBO Max?

Więcej o: