Jest rekord! "Aresztowany" obraz Malczewskiego najdroższym dziełem sprzedanym na polskim rynku aukcyjnym

Obraz olejny "Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego z 1908 roku od 8 grudnia 2022 jest oficjalnie najdroższym dziełem sztuki sprzedanym na polskim rynku aukcyjnym. Był pokazywany publicznie po raz pierwszy od 1926 roku.

8 grudnia w ramach aukcji "Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie" w warszawskim domu aukcyjnym Desa Unicum padł rekord - za płótno Jacka Malczewskiego "Rzeczywistość" licytujący zdecydował się zapłacić 20,4 mln złotych.

"Warunkowy" rekord obrazu Jacka Malczewskiego

Obraz został sprzedany "warunkowo" - jest bowiem zabezpieczony w postępowaniu prokuratorskim. W marcu resort kultury złożył zawiadomienie do organów ścigania, bo podejrzewał, że płótno mogło być przedmiotem przestępstwa. Dlatego będzie mogło trafić do kupca dopiero wtedy, kiedy zostanie ustalony jego stan prawny.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Płótno o wymiarach 115 x 209 cm jest datowane na 1908 rok i jest znane zarówno pod tytułem "Rzeczywistość", jak i nazwami: "Polskie Jasełka" oraz "Stańczyk". Jak można przeczytać w opisie aukcji, dzieło było przez wiele dekad nieznane polskiej publiczności. Obraz został odnaleziony na przełomie 2021 i 2022 i było to duże wydarzenie w świecie polskiej historii sztuki. Do tego czasu o jego istnieniu zaświadczała czarno-biała fotografia autorstwa krakowskiej fotografki Amalii Krieger, zrobiona na początku XX wieku. 

Zobacz wideo Robert Małecki: Zawsze siadam do pisania z dużym lękiem, że nie dam rady

Dwa lata po tym, jak powstał, obraz "Rzeczywistość" został zreprodukowany w albumie dzieł Malczewskiego wydanym nakładem Salonu Malarzy Polskich w Krakowie. W 1914 zdjęcie płótna opublikowano w "Tygodniku Ilustrowanym", 12 lat później "Polskie Jasełka" były prezentowane na wystawie jubileuszowej Malczewskiego w lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W albumie zachowanym w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu wydanym nakładem Rafała Malczewskiego umieszczono reprodukcję obrazu z tytułem "Stańczyk".

Więcej o: