Paco Rabanne zmarł w wieku 88 lat. On sam twierdził, że ma już 75 tys. lat

Paco Rabanne zmarł w wieku 88 lat. Hiszpańsko-francuski projektant sławę zyskał dzięki nietypowym połączeniom materiałów w swoich projektach, a także dzięki niekonwencjonalnym wypowiedziom.

Paco Rabanne zmarł 3 lutego w Portsall w Bretanii (Francja).Jego śmierć została potwierdzona przez przedstawiciela Puigi, firmy macierzystej jego marek, który powiedział, że Paco Rabanne "naznaczył pokolenia swoją radykalną wizją mody, a jego dziedzictwo będzie trwało".

Anna Dymna w 'Znachorze'Netfliks stworzy nowego "Znachora". Anna Dymna komentuje informacje

Paco Rabanne nie żyje. Jego ekstrawaganckie stroje nosiła Jane Fonda w "Barbarelli"

Hiszpańsko-francuski projektant mody urodził się 18 lutego 1934 roku - naprawdę nazywał się Francisco Rabaneda y Cuervo. Uciekł z Hiszpanii do Francji z matką, po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej (jego ojciec - w randze pułkownika - został w jej trakcie stracony przez frankistów).

Z wykształcenia był architektem, ale sławę przyniósł mu świat mody. Karierę zaczynał, projektując biżuterię dla domów mody Givenchy, Dior oraz Balenciaga - u tego ostatniego jego matka była główną krawcową. Własny dom mody założył w 1966 roku. Jego stroje, w których wykorzystywał m.in.metal czy plastik, były podziwiane, chętnie kupowane są również perfumy sygnowane jego nazwiskiem.

Pokaz wiosenno-letniej kolekcji haute couture Paco Rabanne'a w 1996 roku.Pokaz wiosenno-letniej kolekcji haute couture Paco Rabanne'a w 1996 roku. Fot. Wojciech Druszcz / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz wideo Nie ma ich wśród nas, ale ich utwory zna każdy. Wodecki zostawił „Chałupy Welcome to", a Kora „Krakowski spleen"

Niekonwencjonalne stroje, niekonwencjonalne słowa

Paco Rabanne zaprojektował m.in. kostiumy do francusko-włoskiego filmu "Barbarella" Rogera Vadima z 1968 roku. Główną rolę zagrała w nim Jane Fonda. W 2005 roku w Moskwie otwarto wystawę jego rysunków.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tom JonesZakazali przeboju Toma Jonesa. Wszystko przez kontrowersyjny tekst

Był też znany z niekonwencjonalnych wypowiedzi. Twierdził, że przeżył już kilka żyć, a w jednym z poprzednich wcieleń był kurtyzaną na dworze Ludwika XV, a w innym poznał Jezusa. W trakcie 75 tys. lat, które miał już spędzić na ziemi, mieli go też odwiedzić kosmici.

Więcej o: