Myślicie, że AGD zabierają tylko rosyjscy żołnierze? Patrzcie, co się stało z instalacją Banksy'ego

Banksy z okazji walentynek namalował dla kobiet mural na jednej ze ścian w miasteczku Margate. Tym razem legendarny artysta dobitnie zwrócił uwagę na problem przemocy domowej. Niestety zamrażarka, która była częścią jego zmyślnej instalacji, zniknęła kilka godzin po tym, jak Banksy potwierdził swoje autorstwo w sieci.

Na najnowszym muralu Banksy pokazał odzianą w strój z lat 50. gospodynię domową z podbitym okiem i wybitym zębem, która z szerokim uśmiechem zamyka dużą zamrażarkę. Z tej wystają męskie nogi, co sugeruje, że zaatakowana kobieta poradziła sobie z oprawcą, który wylądował w urządzeniu chłodzącym. "Walentynkowy tusz do rzęs" - podpisał jedno ze zbliżeń na bohaterkę malowidła jego autor.

Zobacz wideo Co było bardziej skandaliczne: genitalia na krzyżu czy figura Jezusa pod workiem z wodą?

Banksy z walentynkowym obrazem dla kobiet

"Zwalczając przemoc stosowaną wobec kobiet. Nawet w walentynki. Zawsze!" - dodał w opisie na Instagramie słynny aktywista. Częścią jego najnowszej instalacji artystycznej była prawdziwa, pełnowymiarowa zamrażarka, która została ustawiona tak, by wpasować się w cały malunek.

 

Do tego doszły malowniczo rozrzucone odpady: przy głównej postaci Banksy podrzucił starą patelnię i puste butelki po alkoholu, a przed popsutym sprzętem AGD położył połamane plastikowe krzesełko i niebieską skrzynkę. Zdjęcie całości pojawiło się w sieci na jego profilu nad ranem 14 lutego.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Po kilku godzinach od publikacji służby miejskie z Margate uznały, że pora wziąć się do działania. Na miejscu pojawili się pracownicy sektora publicznego, którzy przed obiektywami zgromadzonych fotografów usunęli popsutą zamrażarkę i resztę odpadów. Z całej instalacji Banksy'ego została tylko kobieca sylwetka i męskie nogi - donosi BBC. Prasa skontaktowała się z odpowiednim urzędem, by poprosić o komentarz w sprawie zdemontowania pracy słynnego artysty.

To nie jest pierwszy raz, kiedy Banksy zostawił w przestrzeni publicznej swój malunek z okazji walentynek. W 2019 roku w swoim rodzinnym Bristolu namalował mural przedstawiający dziewczynkę strzelającą z procy czerwonymi kwiatami. W grudniu 2022 roku przygotował także 50 sitodruków na sprzedaż - uzyskane w ten sposób pieniądze mają zostać przekazane Ukraińcom.

 

Pozostający od lat anonimowy Banksy potwierdził, że w listopadzie był w ogarniętym wojną kraju. Opublikował z tego wyjazdu nagranie, na którym widać, jak rozmawia z mieszkańcami i maluje swoje wzory na przypadkowych ścianach w zbombardowanych ukraińskich miastach i miasteczkach. Jeden z malunków przedstawia dziecko w dżudodze, które pokonuje Władimira Putina w pojedynku na macie.

Więcej o: