Była wybitną dziennikarką, satyryczką i felietonistką, autorką tekstów popularnych piosenek i scenariuszy uwielbianych przez widzów produkcji. Choć w niektórych środowiskach jej poglądy uchodziły za kontrowersyjne, nigdy nie zmieniała zdania, nawet jeśli wiązało się to ze srogą krytyką. 12 maja 2023 roku mija 7 lat od śmierci Marii Czubaszek.
Już jako dziecko nie miała łatwego życia. Despotyczna matka wymagała od niej absolutnego podporządkowania, a jakąkolwiek interakcję z chłopcami srogo karała. Z powodu niezrozumienia w wieku nastoletnim, Maria Czubaszek kilkukrotnie próbowała odebrać sobie życie. Gdy po raz pierwszy drastycznie obcięła i zafarbowała włosy, rodzicielka kazała jej opuścić rodzinny dom. W szkole nigdy nie była prymusem. Z liceum Batorego została wyrzucona na kilka miesięcy przed maturą, lecz ostatecznie zdała egzamin dojrzałości. Potem kontynuowała edukację na Uniwersytecie Warszawskim, studiując najpierw filologię angielską, a później dziennikarstwo. Żadnego z kierunków nie ukończyła.
Debiutowała w 1960 roku, pisząc teksty do reklam w Programie I Polskiego Radia. Później związała się z radiową Trójką, gdzie tworzyła scenariusze słuchowisk i prowadziła audycję "Bieg przez plotki". Była autorką tekstów wielu piosenek popularnych wokalistów, w tym Ewy Bem, Krystyny Prońko czy Ryszarda Rynkowskiego, a także odpowiadała za dialogi do takich seriali jak "Brzydula" i "Na wspólnej". Przez lata oceniała występy podczas przeglądów kabaretowych i współtworzyła scenariusze spektakli wystawianych na deskach stołecznych teatrów. Jej satyryczne felietony publikowano na łamach takich czasopism jak "Szpilki" czy "Kawa". Dużym sukcesem okazał się Blog Niecodzienny, który prowadziła dla Wirtualnej Polski, komentując bieżące wydarzenia.
Maria Czubaszek dwukrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Jej pierwszym mężem był Wiesław Czubaszek, którego poślubiła w 1959 roku nie z miłości, a z rozsądku, bo jako młode małżeństwo mieli szansę otrzymać mieszkanie od państwa. Po 9 latach rozwiedli się, a pisarka związała się z Jackiem Jenczarskim. Jednak miłością jej życia był muzyk, Wojciech Karolak. Poznali się pod koniec 1973 roku, a trzy lata później wzięli ślub. W programie "Uwaga! Kulisy sławy" wyjawiła, że dwukrotnie poddała się aborcji. Twierdziła, że nie miała instynktu macierzyńskiego i nie chciała dzieci. Jej odważne wyznanie wywołało skandal, lecz nieprzychylne opinie nie robiły na niej żadnego wrażenia.
Mimo że Maria Czubaszek uchodziła za pogodną osobę, to w ostatnich latach życia zatraciła swój optymizm, co szczególnie odczuli jej bliscy. — Żyję, bo żyję, a jak się to skończy, to się skończy i co z tego? — mawiała. Nie dbała o siebie, często funkcjonowała jedynie na kawie i papierosach, co skutecznie wyniszczało jej organizm. — Nie chce mi się żyć. Jedyne, co mnie jeszcze trzyma przy tym życiu, to świadomość, że jak już naprawdę będę miała dość, skończę z tym sama — mówiła Arturowi Andrusowi, zdradzając, że kolekcjonuje wycinki z gazet dotyczące eutanazji. Maria Czubaszek zmarła 12 maja 2016 w Warszawie. Przyczyną śmierci było wycieńczenie organizmu i problemy związane z układem krążenia.
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz skorzystać z Kryzysowego Telefonu Zaufania pod numerem 116 123. Na stronie centrumwsparcia.pl znajdziesz też listę organizacji prowadzących dyżury telefoniczne specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego, pomocy dzieciom i młodzieży czy ofiarom przemocy.