Jakie są najdroższe dzieła sztuki na świecie? Wśród obrazów, które sprzedano za rekordowe kwoty, wymienić można m.in. ''Les Poseuses, Ensemble (Petite version)''. Akt ten namalował w 1888 roku Georges Seurat. Do jego stworzenia użył techniki zwanej pointylizmem, polegającej na nakładaniu na płótno drobnych plamek o czystych, nasyconych barwach. W 2022 roku obraz sprzedany został za blisko 150 milionów dolarów.
''Portrety wiszące Maertena Soolmansa i Oopjen Coppit'' By Rembrandt - https://www.theguardian.com/artanddesign/2015/sep/30/france-netherlands-rembrandts-louvre-rijksmuseum, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43958020
W 2015 roku rządy Francji i Holandii zakupiły za kwotę 160 milionów dolarów ''Portrety wiszące Maertena Soolmansa i Oopjen Coppit''. Podwójny portret małżonków można podziwiać w Luwrze i w Rijksmuseum, a wyszedł on spod ręki Rembrandta w 1634 roku. Kolejne cenne dzieło stworzył Amadeo Modigliani. Jego ''Akt leżący z rękami skrzyżowanymi pod głową'' powstał w 1917 roku. W 2015 roku właściciel prywatnej kolekcji dzieł sztuki nabył go za ponad 170 milionów dolarów. Prawie 180 milionów dolarów w tym samym roku wydał szejk Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani, kupując do swojej prywatnej kolekcji ''Kobiety z Algieru (wersja ''O'')'' Pabla Picassa. Jest to ostatnia, piętnasta wersja obrazu, namalowana w 1955 roku. Z kolei szejkini Al-Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al Thani na obraz Paula Gauguina ''Nafea Faa Ipoipo'' w tym samym czasie wyasygnowała niebagatelną kwotę 210 milionów dolarów. Natomiast katarska rodzina królewska w 2011 roku zakupiła dzieło Paula Cezanne’a ''Gracze w karty'' za 250 milionów dolarów. Pochodzący z 1896 roku obraz nie trafił jednak do prywatnej kolekcji i nadal można podziwiać go w paryskim Muzeum d’Orsay.
Najdroższe dzieła sztuki w Polsce nie osiągają tak rekordowych cen na aukcjach. Wyjątek stanowią obrazy Tamary Łempickiej, które od lat konkurują z dziełami światowych sław i ustanawiają kolejne rekordy, jeśli chodzi o najdrożej sprzedane polskie dzieła sztuki na świecie. W 2020 roku został pobity kolejny taki rekord: aktualnie najdroższy obraz naszej malarki, ''Portret Marjorie Ferry'' sprzedany został za ponad 16 milionów funtów, co stanowi około 82 miliony złotych. Był to jeden z najdroższych obrazów na tej aukcji, niższe ceny osiągnęły choćby dzieła Marca Chagalla czy Paula Signaca. Za najdrożej sprzedany polski obraz na polskim rynku oraz najdrożej sprzedane polskie dzieło sztuki w Polsce uznawany jest obraz Andrzeja Wróblewskiego ''Dwie mężatki''. Pod koniec 2021 roku na aukcji wyasygnowano za tę pracę kwotę niemal 13,5 miliona złotych. Pobite zostały tym samym dwa rekordy: dotychczas najdroższym sprzedanym obrazem, za który w grudniu 2020 roku zainkasowano 7,4 miliona złotych, była praca ''M22'' Wojciecha Fangora, zaś najdroższym dziełem sztuki, sprzedanym w październiku 2021 roku za 13,2 miliona złotych, była instalacja Magdaleny Abakanowicz ''Tłum III''. Co ciekawe, w 2022 roku został ustanowiony rekord jeśli chodzi o najdrożej sprzedane dzieło sztuki w historii polskiego rynku. Obraz Petera Paula Rubensa, zatytułowany ''Portret Damy'' osiągnął cenę o milion złotych wyższą, niż dzieło Andrzeja Wróblewskiego (14,5 mln zł).
Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl
Natomiast najdroższym znajdującym się w Polsce obrazem jest ''Dama z gronostajem'' Leonarda da Vinci. Wartość dzieła pozostaje kwestią sporną, niemniej Skarb Państwa zakupił je od Fundacji Książąt Czartoryskich wraz z całą kolekcją Czartoryskich w 2016 roku za 100 milionów euro.
Najcenniejsze dzieła sztuki na świecie to nie tylko obrazy. Choć rzeźby znacznie rzadziej trafiają na aukcje, to i tutaj można mówić o rekordach. W 2015 roku kolekcjoner zapłacił ponad 141 milionów dolarów za rzeźbę zatytułowaną ''L’Homme au doigt'' Alberto Giacomettiego. Figura, przedstawiająca smukłą postać o wydłużonych proporcjach, stała się w ten sposób najdroższą rzeźbą, jaką kiedykolwiek sprzedano na świecie. Rekordowe ceny mogą osiągać też prace artystów-fotografów. Tak jest w przypadku niemieckiego twórcy, Andreasa Gursky’ego, który specjalizuje się w wielkoformatowych obrazach przedstawiających otaczający nas świat. W 2011 roku jego zdjęcie, ukazujące brzeg Renu, a zatytułowane ''Rhein II (1999)'', sprzedano za niemal 4,5 miliona dolarów. Ukazujący wnętrze amerykańskiego sklepu dyptyk Gursky’ego ''99 cent'' osiągnął z kolei cenę prawie 3,5 miliona dolarów. W kategorii cennych dzieł sztuki rozpatrywać można również stroje. Długa, obcisła, wyszywana kryształkami suknia, w której Marilyn Monroe 19 maja 1962 roku śpiewała ''Happy Birthday Mr. President'' prezydentowi Kennedy’emu, została sprzedana w 1999 roku za niemal 1,3 miliona dolarów. Ta sama kreacja stała się w 2016 roku własnością sieci muzeów Ripley’s Believe It Or Not za kwotę 4,8 miliona dolarów. Została w ten sposób najdroższym strojem, jaki kiedykolwiek zlicytowano.
Najdroższe dzieła sztuki współczesnej wcale nie ustępują cenowo tym powstałym przed wiekami. Przykładem może być chociażby obraz Marka Rothko ''No. 6 (Fioletowe, zielone i czerwone)''. W 2014 roku został on sprzedany za 186 milionów dolarów. Co ciekawe, pochodzący z Łotwy amerykański przedstawiciel color field painting ma na swoim koncie kilka cenowych rekordów. Na przykład w 2012 roku jego obraz ''Pomarańczowe, czerwone, żółte'' sprzedany został za blisko 87 milionów dolarów, przez co stał się wówczas najdroższym dziełem sztuki współczesnej.
Za imponującą kwotę 195 milionów dolarów z kolei sprzedano w 2022 roku ''Shot Sage Blue Marilyn'' Andy’ego Warhola. Obraz powstał w 1964 roku i przedstawia wizerunek Marilyn Monroe z plakatu do filmu ''Niagara''. Jeszcze droższe dzieło stworzył Jackson Pollock. Jego ''Numer 17A'', wykonany farbą olejną na płycie pilśniowej, sprzedany został w 2016 roku za 200 milionów dolarów. Za jedno z najdroższych dzieł sztuki współczesnej uchodzi ''Interchange'' (''Zamiana'') Willema de Kooninga. Jeden z najbardziej reprezentatywnych przykładów ekspresjonizmu abstrakcyjnego powstał w 1955 roku i z biegiem czasu zyskuje na wartości. W 1989 roku zapłacono za niego ponad 20 milionów dolarów, w 2015 roku sprzedano go za 300 milionów dolarów i obecnie znajduje się w rękach prywatnego kolekcjonera.
Jaki jest najdroższy obraz na świecie? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy bierzemy pod uwagę wszystkie dzieła znajdujące się w prywatnych i państwowych kolekcjach, czy ograniczamy się jedynie do obrazów, które sprzedawane są na aukcjach.
Mona Lisa to dzieło Leonarda da Vinci - jednego z najwybitniejszych przedstawicieli epoki. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay
W pierwszym przypadku należy wspomnieć o obrazie Leonarda da Vinci ''Mona Lisa''. Jego wartość jest trudna do oszacowania, znawcy jednak uważają, że może ona przekraczać 850 milionów dolarów. W drugim przypadku, mówiąc o rekordach aukcyjnych, również wymienimy dzieło Leonarda da Vinci. Najdroższym obrazem na świecie, jaki kiedykolwiek sprzedano na aukcji, jest bowiem ''Zbawiciel świata''. W 2017 roku zakupił go książę Badr bin Abdullah, piastujący stanowisko ministra kultury Arabii Saudyjskiej. Wyasygnował on kwotę 450,3 milionów dolarów za dzieło, którego autorstwo jest przez niektórych znawców kwestionowane. Wątpliwości te nie przeszkodziły jednak ''Zbawicielowi świata'' zostać najdrożej sprzedanym obrazem w historii.
Zobacz też: Rembrandt: obrazy, na których światło i cień odgrywają główną rolę