Kochanki, hazard i wyświęcenie diakona w stajni. Mówili, że Jan XII to "wrzód, jakiego jeszcze nie było"

Jan VII został najmłodszym papieżem w historii Kościoła, a Stolicą Piotrową rządził niczym Kaligula. O jego pontyfikacie krążą niezliczone legendy. Papieski pałac miał zamienić w dom publiczny, a w trakcie hazardowych gier wzywać imię Szatana. Roztrwonił papieski majątek i uwodził pielgrzymujących do Rzymu kobiety i mężczyzn.

Oktawian był synem Alberyka II, księcia Rzymu. To na wyraźne życzenie umierającego ojca 16 grudnia 955 roku, w wieku zaledwie 18 lat, został ogłoszony papieżem. Przyjął imię Jan XII i stał się jednym z najsłynniejszych zwierzchników Kościoła, choć w dużej mierze przyczyniła się do tego zła sława. Nic dziwnego, że mówi się o nim "najgorszy papież w historii".

Więcej podobnych historii przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Kingsajz", czyli kultowa polska produkcja Machulskiego, z ponadczasowymi kwestiami [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Jan XII najgorszym papieżem w dziejach. "Nieszczęsne niewiasty" bały się przybywać do Rzymu

Zachowanie Jana XII doprowadziło do tego, że wierni, a w szczególności niewiasty, przestały odwiedzać bazylikę na Lateranie.

Nieszczęsne niewiasty przestały przybywać w obawie, że padną ofiarą żądzy Jana, jako że lubował się on w posiadaniu całej kolekcji podległych mu dam

pisano w ówczesnych kronikach. Jan XII uwodził zarówno córy Koryntu, jak i przybywające do Rzymu pątniczki, a nawet pielgrzymów. Nie stronił od hazardu, stado koni kazał karmić "figami w winie", swojemu ulubionemu wierzchowcowi nadał nawet status szlachecki. Każdego, kto ośmielił się krytykować jego poczynania, obrzucał ekskomuniką i kastrował. Papieski skarbiec szybko pustoszał, jednocześnie rosło niezadowolenie wśród biskupów.

Synod w 963 roku. Oskarżenia o zbrodnie i nieobyczajność

W 962 roku Jan XII koronował na cesarza Niemiec Ottona I. Gdy zaczęto głośno mówić o potrzebie reformy Kościoła, odwrócił się jednak od Ottona i zaczął knuć przeciw niemu. W efekcie cesarz Niemiec razem ze swoimi wojskami zajął Rzym, a papież uciekł do Tivoli. 6 listopada 963 roku zwołano synod, w trakcie którego na jaw zaczęły wychodzić występki Jana XII. Oskarżenia nie ograniczały się wyłącznie do zbrodni, papieżowi zarzucano też nieobyczajność i cudzołóstwo.

Jan XII na rycinie z XVI wiekuJan XII na rycinie z XVI wieku Österreichische Nationalbibliothek - Austrian National Library, Public Domain, Picryl.com

O jego cudzołóstwie mówili, że choć nie widzieli tego własnymi oczami, to dobrze wiedzą, iż uczynił ze świętego pałacu dom ku*** i lupanar, współżyjąc z wdową po Rainerim [jego słudze], ze Stefanią, nałożnicą ojca, z wdową Anną i jej siostrzenicą. [...] Kazał pozbawić męstwa [tj. wykastrować] i zabił kardynała subdiakona Jana

wyliczał Liutprand, biskup z Cremony. Nie były to jedyne oskarżenia pod adresem Jana XII. Według ustaleń biskupów, Jan XII celebrował mszę, nie przyjąwszy komunii, wyświęcił diakona w stajni (choć świadkowie nie byli pewni, kiedy dokładnie miało to miejsce), udzielał święceń za stosowną opłatą, a 10-letniego chłopca uczynił biskupem Todi.

Jan XII zmarł w 964 roku "ugodzony w głowę przez diabła w czasie cudzołóstwa"

Taki wrzód, jakiego jeszcze nie było, musi zostać wypalony gorącym żelazem

– takie słowa, wedle kronik, miał usłyszeć Otton I. 4 grudnia 963 roku synod mianował nowego papieża, Leona VIII. Otton, spokojny o Rzym, wrócił do Niemiec. Niecały miesiąc później do Rzymu powrócił jednak Jan XII. Wywołał krwawe powstanie, w wyniku którego Leon VIII uciekł, i do kwietnia 964 roku rządził w Stolicy Piotrowej. Unieważnił wszystkie dekrety, zdrajców kazał poddawać torturom. Długo jednak nie cieszył się powrotem. Na wieść o zbliżających się wojskach Ottona, uciekł z Rzymu do Kampanii. Niedługo później zmarł, jak podają niektóre legendy, w łożu kochanki w trakcie cielesnych uciech.

Śmierć Jana XII, za 'I Misteri del Vaticano o la Roma dei Papi' z 1861 rokuŚmierć Jana XII, za 'I Misteri del Vaticano o la Roma dei Papi' z 1861 roku Franco Cesati, Public domain, via Wikimedia Commons

Teorii było jednak więcej. Jak twierdził Liutprand, Jan XII "zginął śmiertelnie ugodzony w głowę przez diabła w czasie cudzołóstwa w domu kobiety zamężnej". Miał 27 lat, choć na rycinach zwykle przedstawia się go jako znacznie starszego.

Więcej o: