Oktawian był synem Alberyka II, księcia Rzymu. To na wyraźne życzenie umierającego ojca 16 grudnia 955 roku, w wieku zaledwie 18 lat, został ogłoszony papieżem. Przyjął imię Jan XII i stał się jednym z najsłynniejszych zwierzchników Kościoła, choć w dużej mierze przyczyniła się do tego zła sława. Nic dziwnego, że mówi się o nim "najgorszy papież w historii".
Więcej podobnych historii przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zachowanie Jana XII doprowadziło do tego, że wierni, a w szczególności niewiasty, przestały odwiedzać bazylikę na Lateranie.
Nieszczęsne niewiasty przestały przybywać w obawie, że padną ofiarą żądzy Jana, jako że lubował się on w posiadaniu całej kolekcji podległych mu dam
– pisano w ówczesnych kronikach. Jan XII uwodził zarówno córy Koryntu, jak i przybywające do Rzymu pątniczki, a nawet pielgrzymów. Nie stronił od hazardu, stado koni kazał karmić "figami w winie", swojemu ulubionemu wierzchowcowi nadał nawet status szlachecki. Każdego, kto ośmielił się krytykować jego poczynania, obrzucał ekskomuniką i kastrował. Papieski skarbiec szybko pustoszał, jednocześnie rosło niezadowolenie wśród biskupów.
W 962 roku Jan XII koronował na cesarza Niemiec Ottona I. Gdy zaczęto głośno mówić o potrzebie reformy Kościoła, odwrócił się jednak od Ottona i zaczął knuć przeciw niemu. W efekcie cesarz Niemiec razem ze swoimi wojskami zajął Rzym, a papież uciekł do Tivoli. 6 listopada 963 roku zwołano synod, w trakcie którego na jaw zaczęły wychodzić występki Jana XII. Oskarżenia nie ograniczały się wyłącznie do zbrodni, papieżowi zarzucano też nieobyczajność i cudzołóstwo.
Jan XII na rycinie z XVI wieku Österreichische Nationalbibliothek - Austrian National Library, Public Domain, Picryl.com
O jego cudzołóstwie mówili, że choć nie widzieli tego własnymi oczami, to dobrze wiedzą, iż uczynił ze świętego pałacu dom ku*** i lupanar, współżyjąc z wdową po Rainerim [jego słudze], ze Stefanią, nałożnicą ojca, z wdową Anną i jej siostrzenicą. [...] Kazał pozbawić męstwa [tj. wykastrować] i zabił kardynała subdiakona Jana
– wyliczał Liutprand, biskup z Cremony. Nie były to jedyne oskarżenia pod adresem Jana XII. Według ustaleń biskupów, Jan XII celebrował mszę, nie przyjąwszy komunii, wyświęcił diakona w stajni (choć świadkowie nie byli pewni, kiedy dokładnie miało to miejsce), udzielał święceń za stosowną opłatą, a 10-letniego chłopca uczynił biskupem Todi.
Taki wrzód, jakiego jeszcze nie było, musi zostać wypalony gorącym żelazem
– takie słowa, wedle kronik, miał usłyszeć Otton I. 4 grudnia 963 roku synod mianował nowego papieża, Leona VIII. Otton, spokojny o Rzym, wrócił do Niemiec. Niecały miesiąc później do Rzymu powrócił jednak Jan XII. Wywołał krwawe powstanie, w wyniku którego Leon VIII uciekł, i do kwietnia 964 roku rządził w Stolicy Piotrowej. Unieważnił wszystkie dekrety, zdrajców kazał poddawać torturom. Długo jednak nie cieszył się powrotem. Na wieść o zbliżających się wojskach Ottona, uciekł z Rzymu do Kampanii. Niedługo później zmarł, jak podają niektóre legendy, w łożu kochanki w trakcie cielesnych uciech.
Śmierć Jana XII, za 'I Misteri del Vaticano o la Roma dei Papi' z 1861 roku Franco Cesati, Public domain, via Wikimedia Commons
Teorii było jednak więcej. Jak twierdził Liutprand, Jan XII "zginął śmiertelnie ugodzony w głowę przez diabła w czasie cudzołóstwa w domu kobiety zamężnej". Miał 27 lat, choć na rycinach zwykle przedstawia się go jako znacznie starszego.