Frida Kahlo w Łazienkach Królewskich. Będzie można poczuć się jak w domu artystki

Frida Kahlo w Łazienkach Królewskich - trzy prace meksykańskiej artystki będzie można oglądać w tamtejszej Podchorążówce już od lipca. Co jeszcze będzie można zobaczyć na wystawie poświęconej tej niezwykłej malarce?

Frida Kahlo jest jedną z najbardziej znanych i najciekawszych artystek XX wieku. Jej autoportrety do dziś rozbudzają wyobraźnię, ceniona jest m.in. za nawiązania do kultury meksykańskiej silnie obecne w jej sztuce, a także obecność cierpienia i bólu, który z życia przekładała na sztukę. Jej tragiczne życie, którego szczegóły wiele osób poznało bliżej dzięki biografii "Frida" z Salmą Hayek w roli głównej, od lat jest przedmiotem zainteresowania wielu osób.

Zobacz wideo Tak brzmiał głos Fridy Kahlo. Odkryto radiowe nagranie

Trzy obrazy i wiele atrakcji. Frida Kahlo w Łazienkach Królewskich

Wystawa zatytułowana "Kolor życia. Frida Kahlo" zostanie otwarta w warszawskich Łazienkach Królewskich dla zwiedzających 7 lipca 2023 roku. Wśród eksponatów znajdą się trzy dzieła Kahlo: "Tam wisi moja sukienka" (1933), "Kokosy" (1951) oraz "Martwa natura z arbuzami" (1953). Oprócz nich będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia z życia artystki, a także film dokumentalny z 1941 roku Nickolasa Muraya. Ten amerykański fotograf przyjaźnił się z Fridą Kahlo, jest też autorem wielu jej zdjęć. Jak informują organizatorzy wystawy, w archiwalnym materiale zobaczymy artystkę i jej męża, Diego Riverę, w ogrodzie Niebieskiego Domu, a mimo upływu  ponad 80 lat od powstania filmu, jego jakość, szczególnie intensywność barw, nadal robi wrażenie.

Częścią wystawy będzie również plenerowa instalacja na dziedzińcu Podchorążówki, gdzie zostaną odtworzone fragmenty Niebieskiego Domu, w którym Frida Kahlo się urodziła, wychowała, tworzyła i zmarła. "Kobalt, czerwień, zieleń - już od pierwszych kroków poczujemy, że trafiliśmy do wyjątkowego świata Fridy Kahlo, pełnego kolorów i natury" - zachęcają twórcy wystawy.

Do kiedy wystawa? Po ile bilety?

W trakcie trwania wystawy, którą będzie można oglądać do 3 września, odbędą się także m.in. wykłady z pogranicza sztuki, psychologii i psychiatrii, które mają poruszyć kwestie wpływu fizycznego i psychicznego cierpienia na twórczość Fridy Kahlo (w dzieciństwie chorowała na polio, potem miała poważny wypadek). Ich partnerem jest Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Zaplanowane są też warsztaty i spotkania m.in. przybliżające kulturę Meksyku oraz atrakcje dla rodzin z dziećmi (np. "Meksykańska strefa malucha").

Bilet normalny na wystawę będzie kosztował 30 zł, a ulgowy 15 zł. Dorośli z Kartą Dużej Rodziny na wydarzenie "Kolor życia. Frida Kahlo" za 20 zł. Szczegółowe informacje na temat programu wydarzeń można znaleźć na stronie Łazienek Królewskich.

Więcej o: