Kto znajduje się na Google Doodle? To Altina Schinasi! Jej najsłynniejszy projekt to wciąż hit

Twórcy Google Doodle postanowili uczcić 116. rocznicę urodzin amerykańskiej artystki i projektantki, Altiny Schinasi. To właśnie jej zawdzięczamy powstanie słynnego modelu okularów, który dziś jest tak popularny wśród gwiazd. To jednak nie koniec jej dokonań.

Doodle to grafiki poświęcone ważnym wydarzeniom lub postaciom, które powstają dla Google i zastępują standardowe logo wyszukiwarki. 4 sierpnia 2023 roku jego bohaterką została Altina Schinasi. Kim była i czemu zawdzięcza swoją popularność? Okazuje się, że z efektów jej pracy wielu korzysta do dzisiaj.

Zobacz wideo Misia Joachim o sukience na wzór ceraty babci. "To nieekologiczne i głupie"

Pasją do sztuki zaraził ją krewny. Później rozpoczęła naukę w szkole artystycznej

Altina Schinasi przyszła na świat 4 sierpnia 1907 roku w Nowym Jorku w rodzinie imigrantów, jej ojciec pochodził bowiem z Turcji, a matka z ówczesnego Imperium Osmańskiego. Rodzice od początku chcieli, by zdobyła solidne wykształcenie, dlatego edukację pobierała nie tylko w USA, ale i w Paryżu. Za sprawą kuzyna zafascynowała się sztuką i postanowiła rozpocząć naukę w szkole artystycznej, którą z powodzeniem ukończyła. Początkowo na rynku pracy nie potrafiła się odnaleźć. Zajmowała się m.in. projektami wystaw sklepowych przy sławnej Piątej Alei. W międzyczasie postanowiła jednak stworzyć coś własnego. To właśnie wtedy zrodził się pomysł projektu, który do dziś nie traci na popularności.

Od sklepowych wystaw do własnego projektu. Altina Schinasi ma na swoim koncie o wiele więcej sukcesów

To właśnie Schinasi stworzyła słynny model oprawek do okularów Harlequin, który powszechnie znany jest jako "kocie oko". Początkowo jednak nie wielu wyrażało zachwyt nad tym projektem. Dopiero z czasem jego oryginalność zaczęła przyciągać uwagę coraz większej ilości kobiet, sprawiając, że stały się jednym z najpopularniejszych wzorów lat 30. i do dziś definiują ówczesny styl glamour.

 

Moda nie była jedynym obszarem zainteresowań artystki. W latach 60. Wkroczyła również do branży filmowej, produkując dokument poświęcony jej byłemu nauczycielowi, malarzowi George’owi Groszowi. Jej obraz przypadł do gustu nie tylko widzom, ale i recenzentom i wkrótce otrzymał nominację do Oscara. Ponadto zdobył również pierwsze miejsce podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji. W późniejszych latach artystka wciąż oddawała się sztuce, głównie malarstwu i rzeźbie. Zmarła 19 sierpnia 1999 roku w wieku 92 lat.  

Więcej o: