Z magazynu na ekran komputera. Muzeum Narodowe już cyfrowe [WIDEO]

Pierwsze polskie muzeum cyfrowe jest już faktem. Muzeum Narodowe w Warszawie zaprezentowało dziś po raz pierwszy cyfrową platformę dla swoich zbiorów, która pokazuje nawet eksponaty do tej pory ukryte przed zwiedzającymi w magazynach. To największa muzealna baza danych o sztuce w Polsce.

Ciasna uliczka w Genui na fotografii z końca XIX wieku? "Spotkanie z Marią" pod cienistymi drzewami na obrazie Zofii Stryjeńskiej? A może urok fotoplastykonu w zapomnianej sztuce fotografii stereoskopowej albo szczyt umiejętności krawieckich na przykładzie jedwabnej jupki z końca XVIII wieku? To wszystko możesz oglądać z dowolnej perspektywy, z wyczerpującym opisem i informacją gdzie szukać, jeśli zapragniesz go zobaczyć w rzeczywistości. A to wszystko dostępne w domowym zaciszu, dostępne nie tylko w godzinach otwarcia muzeum, ale przez całą dobę.

40 tysięcy opisów, ponad tysiąc zdjęć

Budowa cyfrowej biblioteki Muzeum Narodowego została zakończona wraz z końcem 2010 roku, ale dziś po raz pierwszy nowoczesne oprogramowanie ujrzało światło dzienne na portalu Cyfrowe Muzeum Narodowe . W ramach sfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu zwiedzającym cyfrowe podwoje muzeum udostępniono ponad 40 tys. opisów muzealiów, wykonano ponad tysiąc zdjęć najciekawszych eksponatów.

Dzięki nowoczesnej technologii w cyfrowej wersji będziemy mogli zachwycać się m.in. rycinami Hirsza Leybowicza, Adolpha Menzla, rysunkami Jana Matejki, Henryka, Gustawa i Chrystiana Breslauera, ale i fotografiami polskiej architektury, czy zabytkami sztuki starożytnej m.in. pozyskanej w 2010 roku przez polskich archeologów w Sudanie.

Zobacz eksponaty Muzeum Narodowego w internecie

Cyfrowe zasoby można przeszukiwać jak w tradycyjnej bibliotece: po tytułach, nazwiskach autorów, czy słowach kluczowych, ale dodatkowo możemy przeglądać galerie z ostatnio dodanymi eksponatami, czy dzieła najczęściej podziwiane przez innych zwiedzających. Twórcy portalu przygotowali też gotowe pokazy najciekawszych wizualnie zbiorów np. "Fotografie z kolekcji Zygmunta Szellera", "Impresje codzienności - rysunki Maxa Liebermanna", albo "Zabytki 3D" - zbiór eksponatów, które możemy oglądać pod każdym kątem, dzięki fotograficznym panoramom 360 st.

Muzealne drzwi do Europy

Portal Cyfrowe Muzeum Narodowe powstał na wymyślonej i zaprojektowanej przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe platformie dMuseion. Dzięki niej, zbiory stałe Muzeum Narodowego i eksponaty przechowywane w magazynach będą też dostępne dla szerszego forum miłośników sztuki - poprzez portal Europeana , europejską bibliotekę cyfrową ponad 15 milionów eksponatów z muzeów, bibliotek i archiwów całej Europy.

Więcej o: