Na placu Matejki stanie seria rzeźb czeskiego artysty i prowokatora Davida Cernego. Na murach Wawelu Jenny Holzer, amerykańska artystka konceptualna, wyświetli fragmenty wierszy Miłosza. Pau Faus, architekt i artysta wizualny, poprowadzi antyturstyczną wycieczkę od lotniska po dworzec, pokazując zupełnie inne oblicze Krakowa. A enigmatyczny streetartowiec Blu stworzył już olbrzymi mural na ścianie kamienicy na Podgórzu. 3. edycja ArtBoom Festivalu w Krakowie zaprezentuje różne oblicza współczesnej sztuki wizualnej. Łączy je to, że wszystkie funkcjonują w otwartych częściach miasta.
Zobacz monumentalny mural Blu w Krakowie [ZDJĘCIA] >>
Wśród głównych propozycji festiwalowych znajduje się wystawa zdjęć dokumentujących akcje happeningowe Pomarańczowej Alternatywy, która w latach 80. stała się prekursorem działań w przestrzeni publicznej. Cykl zdjęć ma pokazać ten ruch, znany z malowanych na murach krasnali i akcji prowokacyjnych typu "Rząd struga wariata" i "Galopująca inflacja", jako polskie lekarstwo na komunizm. Jest to pierwsza tak obszerna wystawa pokazująca pełną historię Pomarańczowej Alternatywy oraz społeczno-polityczną sytuację, która była katalizatorem ich antysystemowych happeningów.
Pokazywane w ramach festiwalu rzeźby Davida Eernego i obraz Marcina Maciejowskiego, który powstanie bezpośrednio na tablicy reklamowej, mają wpisać się w tradycje miejskich działań Pomarańczowej Alternatywy.
W ramach festiwalu odbędą się: instalacje dźwiękowe, debaty, pikniki. A 12 czerwca odbędzie się też pierwsza krakowska aukcja dzieł artystów reprezentujących polski street art.
Pełen program tegorocznego festiwalu znajdziecie tutaj .
Festiwal organizowany jest we współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego i ZOM - Zakładu Odzyskiwania Miasta - grupy kuratorów i kuratorek, inicjatorów miejskich działań artystycznych. ZOM stawiają sobie za cel odzyskiwanie zapomnianych czy niedostępnych przestrzeni miasta dla sztuki i działań lokalnych społeczności.
Po kolejnych edycjach festiwalu pokazywane dzieła sztuki zostają w przestrzeniach, w których powstały. Miasto zyskało już tak odblaskowy różowy fortepian Chopina, mural "Siataniści" grupy artystycznej Twożywo, ironicznie przedstawiający nabożne podejście do konsumpcjonizmu; czy rzeźbę-tunel "Auschwitzwielicza" Mirosława Bałki, która pokazuje, że odwiedzający Kraków traktują Auschwitz i Wieliczkę niemal jak równorzędne atrakcje turystyczne.