Prezentacje są kontynuacją słynnego cyklu "Out Of STH - Artyści Zewnętrzni", który nominowany był do nagrody kulturalnej WARTO, a jeden z jej kuratorów, Sławek ZBiOK Czajkowski, został laureatem WARTO w roku 2010 w kategorii sztuk wizualnych.
Tym razem w BWA zorganizowano dwa zagraniczne pokazy zbiorowe, które na początek zajmą pomieszczenia galerii, by później, w maju, rozprzestrzenić się na ulice Wrocławia.
W poniedziałek o godz. 19 zacznie się kilkuetapowy wernisaż, podczas którego nie tylko będzie można oglądać, lecz także posłuchać, co proponują artyści aktywiści, czyli nową sztukę z Londynu "Les Fleurs du Mal" oraz "Free Ride Art Space", czyli wystawę z rowerem w roli głównej.
To rodzaj manifestu, który przekonuje, że rower to nie tylko ruch, dynamika, pęd, czyli wygodny środek transportu, lecz także symbol zmian alternatywnego, świadomego życia we współczesnym mieście. Że rower to wolność i kreacja.
Wystawiający artyści nie tylko są cyklistami, lecz także przenoszą doświadczenia miejskie do sfery sztuki. Rower jest dla nich inspiracją, motywem, jak w serii zawieszonych w galerii plakatów, ale też konstrukcją, która może mieć charakter rzeźbiarski: oryginalną, niepowtarzalną formą o walorach estetycznych. Jednak nie jest to wystawa rowerowego wzornictwa, choć w witrynie zobaczyć można taki przykład inwencji i innowacji, czyli rower horyzontalny, a także rowerowy camper, w którym cyklista jak ślimak przewozi swój dom-przyczepę na plecach. Odmianą tego kierunku myślenia jest cykl zdjęć, w którym pokazano, jak przewożone monstrualnych rozmiarów ładunki zmieniają się w zadziwiające rzeźby. Inny nurt wystawy to dzieła, w których rower sam był narzędziem artystycznego tworzenia - czy to zintegrowany z kamerą umożliwiał rejestrację zmian arktycznego krajobrazu, czy też jako przedłużenie ręki malarza i to z niego malowany był mural zajmujący jedną ze ścian galerii.
Natomiast w drugiej części galerii zgromadzone zostały prace autorów związanych z londyńskim środowiskiem pod wymownym tytułem "Les Fleurs du Mal", czyli "Kwiaty zła". Ten obrazoburczy zbiór wierszy Charles'a Baudelaire'a poświęcony wyobcowaniu w rozrastającym się mieście posłużył za motto prezentacji złożonej z prac fotograficznych, rzeźb, instalacji oraz wideo-art, które są artystycznym komentarzem do współczesności.
W poniedziałek o godz. 19 zagrają Pil and Galia Kollectiv i Tour de Winyl, które tworzenie dźwięków łączą z pedałowaniem.
Natomiast we wtorek, 1 maja zaplanowany został performance Francisa Thorburna "Fiat 126 MK DRP1800 18202764", który zbiegnie się z obchodami Święta Pracy. Artysta organizuje rodzaj procesji, która rozpocznie się koło południa w Zajezdni Tramwajowej na ul. Kwiskiej. Artysta zaprezentuje pojazd napędzany siłą ludzkich mięśni, a składający się w połowie z kultowego fiata 126p. O godz. 14 ta hybryda wyruszy jak specyficzny pochód do galerii Awangarda. Przejście przez centrum miasta powinno zakończyć się około godz. 17.
Kolejne odsłony projektu zaczną się 25 maja. Więcej na www.bwa.wroc.pl
"Les Fleurs du Mal" i "Free Ride Art Space" - wystawy w BWA Awangarda, ul. Wita Stwosza 32, czynne do 17 czerwca. Wernisaż 30 kwietnia, godz. 19.