"Kubuś Puchatek" Banksy'ego idzie pod młotek. Street art coraz bardziej w cenie [ZDJĘCIA]

Czarno-biały szkic przedstawiający Kubusia Puchatka stworzony przez słynnego brytyjskiego graficiarza, który można teraz oglądać w Londynie, będzie można kupić podczas październikowej aukcji sztuki miejskiej w Los Angeles. Praca została wyceniona na 80 tys. dolarów! Organizatorzy liczą na rekordową sprzedaż.

Puchatek z nogą uwięzioną we wnykach, u boku którego leży słoik po miodzie ze znakiem dolara, to najwyżej wyceniona praca, którą będzie można kupić podczas aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny Bonhams. Szablon przygotowany przez słynnego graficiarza według specjalistów jest wart 50-80 tys. dolarów. Organizatorzy liczą, że "Kubuś Puchatek" może zostać sprzedany nawet za pół miliona dolarów .

Ktoś da pół miliona?

Taka kwota wcale nie jest nieprawdopodobna. Organizatorzy aukcji zaplanowanej na 29 października w Los Angeles mają powody, by tak szacować - w marcu w Londynie kolekcjonerzy zapłacili prawie 700 tys. dolarów za 16 prac Banksy'ego, choć przed jej rozpoczęciem szacowano, że kwota będzie pięć razy mniejsza. Wtedy za największe pieniądze - ponad 140 tys. dolarów - sprzedany został "Love is In the Air".

Zainteresowanie "Kubusiem Puchatkiem" jest ogromne. Na razie pracę można tylko oglądać w Londynie, a do kupienia będzie dopiero za kilka miesięcy w Stanach Zjednoczonych. To jedna z najbardziej znanych prac artysty, uważanego za "króla street artu". Banksy w 2003 roku wykorzystał ten czarno-biały szablon z bohaterem A.A. Milnego do wykonania graffiti na jednym z budynków w Bristolu - swoim rodzinnym mieście.

Nie tylko Puchatek

Podczas październikowej aukcji będzie można powalczyć również o inne prace Banksy'ego: "Lenin on Rollerblades" (cena wywoławcza to 50 tys. dolarów) oraz "Precision Bombing" (45 tys. dolarów).

Wśród wystawionych eksponatów sztuki miejskiej znalazł się również kontrowersyjny obraz "21st Century Presidents" Nicka Walkera. Głowy prezydentów Stanów Zjednoczonych wyrzeźbione w górze Mount Rushmore w latach 1927-41 artysta zastąpił twarzami gwiazdeczek popkultury: aktorki Lindsay Lohan, piosenkarki Britney Spears, aktorki Nicole Richie i celebrytki Paris Hilton. Za tę pracę trzeba będzie zapłacić przynajmniej 30-50 tys. dolarów.

Kupcy zainteresowani street artem, który podczas aukcji osiąga coraz wyższe ceny, z pewnością będą zainteresowani również dziełami innych artystów, m.in. "The Uninvited" AmD*Face'a (12-18 tys. dolarów) czy instalacją "Sharks head" autorstwa DNTT (2-3 tys. dolarów).

Więcej o: