Ogromne kolejki do teatru? Tak właśnie jest na Open’erze. I znamy już repertuar

„Ewelina płacze” z TR Warszawa i „Samotność pól bawełnianych” z teatru im. Żeromskiego w Kielcach to dwa spektakle, które zostaną w tym roku zaprezentowane podczas festiwalu Open’er.

Festiwal Open’er zbliża się coraz większymi krokami. Wiadomo już prawie wszystko o jego programie muzycznym, teraz przyszedł więc czas na publikowanie informacji o obecnych na tej imprezie od dawna dodatkach pozamuzycznych, uzupełniających w bardzo mocnym stopniu główną część tego wydarzenia.

Jednym z nich jest od kilku lat zestaw przedstawień teatralnych, które można obejrzeć przed koncertami. To z reguły nowe spektakle wyprodukowane przez najbardziej cenione polskie sceny, uznane za organizatorów festiwalu za ciekawe i dopasowane w ten czy inny sposób do klimatu Open’era, potrzeb i zainteresowań publiczności tego festiwalu.

Gwiazdy grające stażystów, grających gwiazdy

Nie inaczej jest i tym razem. W tym roku na gdyńskiej imprezie będzie można obejrzeć dwa spektakle, które spotkały się z bardzo gorącym przyjęciem ze strony krytyków. Pierwsze z nich to „Ewelina płacze”, jedno z najnowszych przedstawień w repertuarze TR Warszawa. To dzieło debiutantki, Anny Karasińskiej, która wcześniej zajmowała się kinem - jej wczesne etiudy cieszyły się sporym szacunkiem krytyków i widzów ich nielicznych, zwykle - festiwalowych, projekcji. Niezadowolona z tego, że produkcja filmowa nie pozwala na intensywną pracę z aktorami i budowanie z nimi roli na próbach, postanowiła sprawdzić, czy jest to możliwe w teatrze. Najpierw wygrała w TR Warszawa konkurs dla debiutantów, potem prowadziła tam warsztaty ze studentami aktorstwa, a koniec końców zaczęła przygotowywać swój pierwszy spektakl, oparty na tekście, który napisała we współpracy z Magdaleną Rydzewską.

To bardzo nietypowa opowieść, która bierze w nawias, a wręcz rozbija typową strukturę spektakli teatralnych, kwestionując nie tylko istotę tej dziedziny sztuki, ale zadając także pytania o sens tak ważnych dla człowieka kwestii jak choćby jego tożsamość czy uzasadnienie jego bytu. Na scenie pojawiają się prawdziwe aktorskie gwiazdy TR Warszawa, m.in.: Rafał Maćkowiak i Adam Woronowicz, które - nota bene - grają stażystów, grających Rafała Maćkowiaka i Adama Woronowicza.

Towar zamiast emocji

Drugim z open’erowych spektakli będzie w tym roku przestawienie twórcy, który wcześniej pokazywał na gdyńskim festiwalu swoje nietypowe, mocno zamerykanizowane „Dziady”, Radosława Rychcika. Tym razem zaprezentuje spektakl na podstawie tekstu Bernarda-Marie Koltesa. „Samotność pól bawełnianych”, opowieść o tym, jak relacje między ludźmi z opartych na emocjach zamieniają się w bazujące już tylko na beznamiętnych, czysto materialnych transakcjach.

Główną materią tekstu Koltesa są oczywiście zapisane bardzo poetyckim językiem dialogi, Rychcik uzupełnia je jeszcze muzyką graną na żywo - na scenie pojawiają się muzycy zespołu The Natural Born Chillers, którzy towarzyszą aktorom przez cały spektakl.

Przedstawienie Rychcika powstało w 2009 roku i z miejsca zostało przez krytyków uznane za jeden z najciekawszych polskich spektakli tego roku, ważny głos w debacie o nowym kształcie rodzimego teatru i wykorzystywaniu przez twórców nowego języka i nowych form ekspresji. Dziś przedstawienie zostało wznowione, pokazy na Open’erze będą jednymi z pierwszych w nowej wersji.

Kinoteatr zamiast namiotów

Organizatorzy gdyńskiego festiwalu uchylili także rąbka tajemnicy dotyczącej kwestii organizacyjnych, związanych z teatralną częścią ich imprezy: w tym roku widzowie będą mogli oglądać spektakle w nowej przestrzeni - Kinoteatrze, umieszczonym przy głównej alei festiwalowej, czyli dawnym pasie startowym lotniska, na którym odbywa się Open’er.

Agencja Alter Art nie podaje jednak jak się będzie miała wielkość widowni w tym nowym elemencie festiwalowej infrastruktury, do ilości miejsc, które oferowało poprzednie miejsce prezentowania spektakli, czyli kilka dużych namiotów teatralnych. Co więcej, umieszczenie nowego miejsca prezentacji spektakli wewnątrz festiwalowego terenu sprawi, że będą one dostępne wyłącznie dla uczestników festiwalu.

Spektakle teatralne na Open’erze do tej pory cieszyły się ogromnym powodzeniem - wszystkie grane były przy widowni wypełnionej do ostatniego miejsca. Żeby zobaczyć któryś z nich, trzeba było wcześniej rezerwować specjalne darmowe bilety, a przed wejściem do namiotów ustawiały się ogromne kolejki. Tym razem z pewnością będzie podobnie. Jak podają organizatorzy imprezy system rezerwacji biletów teatralnych zostanie uruchomiony wkrótce.

Festiwal Open’er odbędzie się w tym roku w dniach 29 czerwca - 2 lipca (środa-sobota) na terenie lotniska wojskowego Babie Doły w Gdyni. Wystąpią na nim m.in.: Florence And The Machine, Red Hot Chili Peppers, LCD Soundsystem, Beirut, Sigur Ros, At The Drive-In, Foals i Tame Impala. Festiwalowy 4-dniowy karnet kosztuje 589 zł lub 659 zł z możliwością skorzystania z pola namiotowego, karnet weekendowy - 399 zł, karnet weekendowy i pole namiotowe - 459 zł, bilet jednodniowy - 239 zł.