Tadeusz Dąbrowski rusza na podbój Ameryki

W Stanach Zjednoczonych ukazał się właśnie tom ?Black Square? - wybór wierszy trójmiejskiego autora Tadeusza Dąbrowskiego. W październiku poeta spotka się z czytelnikami w Nowym Jorku i Filadelfii.

To już druga obcojęzyczna książka na koncie Dąbrowskiego, w zeszłym roku w Niemczech ukazał się świetnie przyjęty przez krytykę "Schwarzes Quadrat auf schwarzem Grund". - Parę lat temu nawiązałem kontakt z Antonią Lloyd-Jones, która przetłumaczyła kilka moich wierszy na język angielski - wspomina peta. - Wysłałem te przekłady do dwudziestu czasopism w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Anglii. Czułem się przy tym jak dwanaście lat wcześniej, gdy wysyłałem pierwsze swoje wiersze do krajowych periodyków. Aż piętnaście z tych czasopism dopowiedziało pozytywnie! Wtedy tłumaczka zaczęła aktywniej szukać wydawcy dla książki. Minęło jednak trochę czasu od wstępnej deklaracji wydawnictwa, do ukazania się tomiku - bo prawie dwa lata.

"Black Square" ukazał się nakładem niszowego wydawnictwa Zephyr Press, specjalizującego się w poezji Europy Środkowowschodniej (m. in. niemieckiej, polskiej, rosyjskiej i ukraińskiej) oraz... chińskiej. Tom ma ponad sto stron, kosztuje 15 dolarów. Znajdziemy tam wiersze Dąbrowskiego po polsku i - na stronie obok - przetłumaczone przez Lloyd-Jones na angielski. Posłowie napisała tłumaczka, wstęp - poeta Tomasz Różycki. Pierwsze wydanie to 1 tys. egzemplarzy. Na ostatniej stronie okładki książkę rekomenduje poeta Adam Zagajewski oraz Timothy Donnelly - amerykański poeta i redaktor dwumiesięcznika "Boston Review".

- Wybór w "Black Square" jest podobny do tego z "Schwarzes Quadrat auf schwarzem Grund", jakieś 70 proc. się pokrywa - opowiada Tadeusz Dąbrowski. - To wiersze przede wszystkim z moich dwóch ostatnich tomików: z "Te Deum" oraz "Czarnego kwadratu". Przemyciłem też kilka ulubionych utworów z moich wcześniejszych książek.

Spotkania autorskie promujące "Black Square" odbędą się 7 i 8 października w Filadelfii oraz 12, 14 i 24 października w Nowym Jorku (w tym w tak prestiżowych miejscach, jak Bowery Poetry Club oraz Cornelia Street Café). A już dziś Dąbrowski rozpoczyna miesięczny pobyt stypendialny w Vermont Studio Center. - Wydanie książki i stypendium są od siebie niezależne, po prostu szczęśliwie zbiegły się w czasie - tłumaczy Tadeusz Dąbrowski. - Vermont Studio Center to największy ośrodek stypendialny dla artystów w całej Ameryce. To wręcz małe miasteczko, przez które przewija się prawie 600 osób rocznie. Cieszę się, że będę mógł tam się wyciszyć przez spotkaniami autorskim w Filadelfii i Nowym Jorku.

Dąbrowski urodził się w Elblągu, ale większość życia spędził w Trójmieście. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Przygotował autorski tom "Poza słowa. Antologia wierszy 1976-2006", jest redaktorem sopockiego dwumiesięcznika literackiego "Topos". Wydał w Polsce pięć tomów wierszy: "Wypieki" (1999), "e-mail" (2000), "mazurek" (2002), "Te Deum" (2005) oraz "Czarny kwadrat" (2009). Ta ostatnia pozycja pozwoliła mu osiągnąć prawdziwy sukces. "Czarny kwadrat" przyniósł Dąbrowskiemu m.in. Nagrodę Kościelskich (jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w kraju), nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz nagrodę Sztorm Roku 2009 w plebiscycie czytelników "Gazety Wyborczej Trójmiasto". Jego wiersze tłumaczone były na ponad dwadzieścia języków, m. in. hiszpański, hebrajski, szwedzki, rosyjski, węgierski, chorwacki, litewski i czeski.