Ambitny cyrk w trójmiejskiej hali

Przedstawienia tego zespołu to coś o wiele więcej niż cyrk. Cirque De Solei w styczniu wystąpi po raz pierwszy w Polsce. Wszystkie spektakle zaplanowane zostały w Ergo Arenie.

To dziś nie tylko jeden z najpopularniejszych zespołów estradowych świata. Jego pomysłodawcy są zarazem autorami zupełnie nowej dziedziny sztuki, mieszczącej się gdzieś między cyrkiem, teatrem, koncertem a widowiskiem ulicznym. Dziedziny docenionej zarówno przez krytyków - którzy zgodnie doceniają jej wartości artystyczne, stawiające ją co najmniej kilka poziomów wyżej niż popisy cyrkowe, przez organizatorów wielkich widowisk - którzy bardzo chętnie zapraszają grupę do udziału w swych projektach, oraz przez publiczność - która wykupuje wszystkie bilety na przedstawienia na całym świecie.

Ciekawe, jak grupa Cirque De Solei zostanie przyjęta w Polsce, kraju, w którym jej członkowie nie mieli jeszcze okazji zaprezentować swoich niezwykłych talentów. Na miejsce swych pierwszych występów nad Wisłą, organizowanych przez firmę Alter Art, znaną przede wszystkim za sprawą odbywającego się w Gdyni festiwalu Open'er, międzynarodowy kolektyw artystów różnych dziedzin wybrał właśnie Trójmiasto, a dokładniej - halę Ergo Arena, mieszczącą się na granicy Sopotu i Gdańska. Zespół przyjedzie tu na kilka dni - od 19 do 22 stycznia, a w tym czasie wystąpi aż sześć razy (w sobotę i niedzielę, 21 i 22 stycznia, zaplanowane zostały po dwa przedstawienia). Zespół przywiezie do Gdańska jedną ze swych najstarszych, najbardziej popularnych i cenionych produkcji, spektakl "Saltimbanco". To przedstawienie, które jest w repertuarze grupy już od prawie dwóch dekad, zostało pokazane na wszystkich kontynentach, a łączna liczba osób, które je widziało przekroczyła już 11 milionów. To bardzo barwny i zrealizowany z wielkim rozmachem - występuje w nim około pół setki aktorów - spektakl, który w symboliczny sposób pokazuje złożoność życia współczesnego miasta, w którym różni ludzie zajmują się swoimi codziennymi sprawami, rzadko tylko mając okazję, żeby spotkać się ze sobą. Na widowisko składa się cały szereg scen indywidualnych, podczas których członkowie grupy mogą popisać się takimi umiejętnościami jak np. żonglerka, akrobacje czy skoki na bungee. Ale o sile tego przedsięwzięcia decydują przede wszystkim sceny zbiorowe, podczas których na scenie jednocześnie pojawia się kilkudziesięciu wykonawców, zachwycających widzów swoimi talentami.

 

Cirque De Solei to istniejąca już od kilku dekad grupa, w skład której wchodzą artyści z różnych dziedzin. Jej zaczątkiem był zespół ulicznych performerów skupionych wokół Guya Laliberté, a przede wszystkim: jego pomysł, żeby stworzyć nową, zreformowaną postać cyrku. Najważniejsze założenia, które przyjął twórca grupy to: przygotowywanie spektakli na dużo większym poziomie niż zwykłe popisy cyrkowe, dodanie do nich całej otoczki wizualno-choreograficznej i całkowita rezygnacja z fragmentów z udziałem zwierząt. W przeciwieństwie do zwykłych przedstawień cyrkowych, widowiska Cirque De Solei nie są tylko montażem nie powiązanych ze sobą numerów, ale tworzą całość i stanowią jedną, zwartą opowieść.

Zespół bardzo szybko zyskał ogromną sławę i jest dziś zapraszany na największe i najbardziej spektakularne imprezy masowe: od plenerowych festiwali przez uroczystości otwarcia czy finały wielkich imprez sportowych aż do wręczenia Oskarów.

Bilety na widowiska Cirqe Do Solei dostępne będą już od 20 października. Ceny: 125, 190 i 250 zł.

Polecamy - Rarytasy rodziny Malczewskich w Gdańsku