Wojtek z Mateuszem. Nagroda Trójki dla Mazolewskiego

Kolejny sukces gdańskiej formacji jazzowej Wojtek Mazolewski Quintet: grupa zdobyła właśnie nagrodę muzyczną programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego w kategorii ?muzyka jazzowa?.

W uzasadnieniu swej decyzji jurorzy napisali, że muzycy pod kierownictwem hiperaktywnego gdańskiego basisty zasłużyli na laur "w uznaniu aktywności i wszechstronności artystycznej w dziedzinie jazzu, popartych profesjonalizmem". Nagrodą wiąże się z wydaną w tym roku najnowszą płytą grupy, zatytułowaną "Smells Like Tape Spirit"

Wojtek Mazolewski Quintet to najnowsza formacja jednego z najsłynniejszych dziś, a zarazem - najbardziej pracowitych muzyków wywodzących się z trójmiejskiego środowiska yassowego. Powstała ona kilka lat temu, kiedy przerwę w działalności miała podstawowa do tego czasu formacja Mazolewskiego, Pink Freud. W składzie zespołu, obok lidera, znaleźli się: saksofonista Marek Pospieszalski, pianistka Joanna Duda, perkusista Michał Bryndal i pochodzący z Czech trębacz Oscar Torok. Zbierająca same znakomite recenzje płyta grupy powstawała aż dwa lata, artyści zdecydowali się bowiem zarejestrować ją w warunkach imitujących te, w których powstawały jazzowe płyty w latach 50-tych.

Nagroda muzyczna Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego, zwana popularnie Mateuszem, przyznawana była w latach 1987-1999, a po przerwie - ponownie od 2007 roku do dziś. Jej patronem jest Mateusz Święcicki, kompozytor, aranżer, a zarazem współtwórca i pierwszy dyrektor muzyczny Programu Trzeciego. Laur przyznaje Akademia Muzyczna, złożona z dziennikarzy, otrzymują go artyści, którzy w danym roku wykazali się szczególnymi osiągnięciami w dziedzinie muzyki rozrywkowej i jazzowej.