W tym roku naprawdę poczułyśmy tę skalę. Zgłaszali się do nas projektanci z całej Polski, studenci architektury i wzornictwa, chętni do prowadzenia warsztatów. Miałyśmy problem z selekcją - przyznaje Marta Wójcicka, współorganizatorka Przetworów.
Dlatego w ten weekend impreza wypełni aż dwie hale Soho Factory. Jedna zamieni się tradycyjnie w wielki designerski warsztat recyklingowy. Ponad 200 przetwórców przez cały weekend na oczach widzów przerabiać będzie odpadki w nowy użyteczny i funkcjonalny design. Wspólnie pracować będą również ekipy studentów Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP oraz Elisavy - Barcelona School od Design and Engineering (w ubiegłym roku na Przetworach gościli studenci z Londynu, z Royal College of Art). Jury, jak co roku, spośród ich dzieł wybierze Przetwory Roku (w skład komisji oceniającej, która swój werdykt ogłosi w niedzielę o godz. 18 wchodzą m.in. Czesława Frejlich, Jerzy Porębski, Józef Mrozek i Tomek Rygalik). Będą też goście z zagranicy: przedstawiciele grupy Cascoland, artyści Tejo Remy&Rene Veenhuizen z Holandii, którzy pracują m.in. dla Droog Design, włoskie Dotdotdot oraz Be - studio z Austrii.
W drugiej hali Soho około setka wystawców zaprezentuje gotowe już autorskie recyklingowe produkty: meble, ubrania, zabawki, biżuterię, gadżety. Będzie je można oczywiście kupować. Tu też rodzice mogą spokojnie porzucić dzieci, bo w specjalnej strefie dla maluchów atrakcyjne warsztaty prowadzić będą przez cały weekend m.in. kuratorki BWA Design z Wrocławia.
Projektantki Marta Białecka i Anna Piwowar pokażą wystawę "Subiektywny Wybór Lapolki" (wybrały polskie produkty, tj. kalosze firmy Stomil, które mogą służyć jako znacznie tańsze zamienniki drogich, modnych produktów). Swoją premierę podczas Przetworów będzie miał również portal Thingo.pl, na którym będziemy wymieniać się rzeczami i usługami (w ten weekend można przynieść do Soho taki przedmiot na wymianę, o godz. 16 rozpoczynać się będzie aukcja).
- Podobnie jak w zeszłym roku odnosimy się do kryzysu ekonomicznego. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie społeczna funkcja designu. Chcemy, żeby zbliżył się do ludzi, pytamy: "Co design może dla ciebie zrobić?" - mówi Monika Brzywczy, współorganizatorka Przetworów. Na stronie internetowej imprezy każdy może umieścić swoje odpowiedzi na to pytanie. Ludzie proszą projektantów o: designerski domek dla kota; o coś, co pomogłoby rozładować stres kierowcy, który utknął w korku; o bardziej estetyczne i poręczne sakwy do rowerów czy o bardziej praktyczne domowe pojemniki do segregacji śmieci. Podczas Przetworów studenci architektury i wzornictwa spotykać się będą z socjologami, właśnie po to, żeby nauczyć się stawać po stronie klienta.