Nowoczesna Mediateka - przedsięwzięcie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - jest projektem nowatorskim w skali naszego województwa, choć takie miejsca z powodzeniem funkcjonują już chociażby we Wrocławiu czy Warszawie. Oryginalna jest za to jej lokalizacja - duże centrum handlowe. - Biblioteki w centrach handlowych są coraz popularniejsze na Zachodzie - tłumaczyła "Gazecie" Natalia Gromow z WiMBP. - Jako instytucja publiczna musimy nie tylko udostępniać nasze zbiory, ale też zachęcać do korzystania z nich. A filia biblioteki w centrum handlowym ma szansę na to, że czytelnik wejdzie do niej przy okazji zakupów.
Pierwsze rozmowy z właścicielami centrum handlowego o Bibliotece Manhattan - bo taką oficjalną nazwę będzie nosiła Mediateka - zaczęły się blisko rok temu. - Trwały one kilka miesięcy, choć to tak naprawdę niedługo, biorąc pod uwagę, jak nowatorski projekt tu realizujemy - opowiada Paweł Braun, dyrektor WiMBP. - Instytucje publiczne rzadko wchodzą w takie projekty partnerskie z przedsiębiorstwami handlowymi. Poza tym, my nie negocjujemy tak, jak właściciele sklepów. Musieliśmy przekonać szefów Manhattanu, że ich zyski z Mediateki nie będą czysto finansowe, ale prestiżowe. Poza tym, zyskają nowych klientów w postaci naszych czytelników.
Co będzie można znaleźć w BM? - Przede wszystkim książki, bo nigdy nie będę uciekał przed naszym głównym zadaniem - mówi Braun. - Oprócz tego czytelnik znajdzie u nas audiobooki, klasykę filmu polskiego i europejskiego, nowatorską wypożyczalnię e-booków oraz muzykę. W tym ostatnim przypadku stawiamy na szeroko rozumianą klasykę: muzykę poważną, ale też klasykę jazzu, bluesa i rocka. Nie będziemy się bić o nowości muzyki popularnej.
BM działać będzie na II piętrze CH Manhattan, w pomieszczeniu o powierzchni ponad 800 m kw. Przeniesione zostały tam cztery filie WiMBP: trzy z Wrzeszcza i Strzyży oraz Pracowania Komiksowa z Suchanina. Zbiory nowej Mediateki to w tej chwili około 50 tys. książek i 2 tys. rozmaitych multimediów. Jednak i jednych, i drugich ma szybko przybywać. I to często zgodnie z sugestiami samych wypożyczających.
Prócz wypożyczalni w nowej bibliotece będzie czytelnia oraz małe, ciche zakamarki, gdzie będzie można usiąść z książką czy posłuchać na bezprzewodowych słuchawkach muzyki, audiobooka lub słuchowiska radiowego. Prócz tego: bezprzewodowy internet w całym pomieszczeniu, 20 ogólnodostępnych stanowisk komputerowych z internetem, szachy i warcaby oraz konsole do gier komputerowych. Nowością będzie kącik dla najmłodszych dzieci, w wieku do 6 lat, gdzie będą mogły one pobawić się, posłuchać bajek czy wziąć udział w warsztatach.
Głównymi wydarzeniami rozpisanego na najbliższy piątek i sobotę uroczystego otwarcia będą spotkania ze znanymi pisarzami: Wandą Chotomską, Andrzejem Perepeczko, Andrzejem Pilipiukiem, Szymonem Hołownią i Marcinem Prokopem oraz teoretykiem i praktykiem komiksu prof. Jerzym Szyłakiem. Dużo atrakcji będzie czekało w tych dniach na dzieci i młodzież, m. in. warsztaty komiksowe, plastyczne i teatralne czy turniej gier komputerowych na konsole Wii i Xbox.
BM będzie otwarta wyjątkowo długo: od poniedziałku do soboty w godz. 9-21. Pracować tam będzie 12 osób. Regularnie będzie można tam uczestniczyć w spotkaniach z pisarzami, rozmaitych warsztatach czy nawet koncertach. W Mediatece odbywać się będą też większe imprezy, m. in. Bałtycki Festiwal Komiksowy. - Liczymy, że w tym roku do BM zapisze się 10 tys. gdańszczan - przewiduje Braun.
W piątek, 2 marca, nastąpił odbiór techniczny wyremontowanych pomieszczeń. - W pełni zaadoptowaliśmy powierzchnię dla potrzeb nowoczesnej biblioteki, zupełnie zmieniliśmy oświetlenie czy kanały komunikacyjne - tłumaczy Paweł Braun. - Całe wyposażenie jest już kupione i leży na miejscu. Tak naprawdę zostały drobne prace wykończeniowe.
Remont pomieszczeń i zakup sprzętu kosztował ok. 1 mln zł. Ile biblioteka będzie płacić za wynajem pomieszczenia? - Zgodnie z podpisaną umową, nie mogę podać dokładnej sumy - mówi dyrektor Braun. - Ale to kwota podobna do tej, jaka pobierają od nas spółdzielnie mieszkaniowe za osiedlowe filie. I wielokrotnie niższa od ceny powierzchni komercyjnej w Manhattanie.
Biblioteka Manhattan jest kolejnym atrakcyjnym projektem WiMBP, popularyzującym czytelnictwo. Za wprowadzoną kilkanaście miesięcy temu Kartę do Kultury - oryginalne połączenie elektronicznej karty bibliotecznej i karty zniżkowej, honorowanej w kilkudziesięciu punktach Trójmiasta - biblioteka zdobyła Sztorm Roku 2011 w kategorii "Organizator" w plebiscycie Czytelników "Gazety Wyborczej Trójmiasto". Właśnie w Mediatece mieścić się będzie także punkt informacyjny Karty do Kultury, w którym będzie można dowiedzieć się m.in. o wszystkich zbliżających się imprezach kulturalnych, na które karta daje zniżki.
Biblioteka Manhattan w internecie: bibliotekamanhattan.pl