Gdańska artystka nagrodzona na Biennale Architektury w Wenecji!

Wystawa w pawilonie polskim, projektu trójmiejskiej artystki Katarzyny Krakowiak, zdobyła specjalne wyróżnienie na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji. Polski pawilon został przedstawiony jako "rzeźba dźwiękowa", która przemienia budynek w system słuchający.

Wystawa w Pawilonie Polskim nosi tytuł "Making The Walls Quake as if They Were Dilating with the Secret Knowledge of Great Powers" ("Iżby ściany drżały, pęczniejąc skrywaną wiedzą o wielkiej mocy" - to cytat z powieści "Dombey i syn" Karola Dickensa). Zaprojektowała ją gdańska artystka Katarzyna Krakowiak. Jej praca otrzymała specjalne wyróżnienie na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji - "Common Ground".

Polski pawilon został przedstawiony jako "rzeźba dźwiękowa", która przemienia budynek w system słuchający. W uzasadnieniu werdyktu jury podkreśliło, że specjalne wyróżnienie przyznano projektowi za dostrzeżenie przestrzeni w architekturze, która "pozwala słuchać, a nie tylko patrzeć". Praca Katarzyny Krakowiak, która reprezentowała Polskę w Wenecji została wyłoniona w konkursie przeprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki. Werdykt wzbudził kontrowersje - konkurs wygrała bowiem artystka niezwiązana z architekturą, a projekt polegał na podsłuchiwaniu sąsiednich pawilonów. Polska wystawa została wyposażona w wyrafinowaną aparaturę dźwiękową, która zbiera odgłosy z okolicy. Kuratorem polskiej wystawy w Wenecji jest Michał Libera.

Złotego Lwa, główną nagrodę Biennale Architektury w Wenecji, zdobył pawilon japoński, dzieło Toyo Ito. Japończyk zaproponował alternatywną koncepcję domów zniszczonych w 2011 roku przez trzęsienie ziemi i tsunami.

Katarzyna Krakowiak (rocznik 1980) mieszka w Gdańsku. Jest absolwentką wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom przygotowała w pracowni transplantacji rzeźby Mirosława Bałki, później była asystentką artysty. Jest związana z gdańską Akademią Sztuk Pięknych, z pracownią projektowania wnętrz miejskich.

W swojej twórczości zajmuje się fenomenem dźwięku i słyszalności. Jeden z jej projektów - "Radio all.FM", realizowany w różnych miastach świata, polega na transmitowaniu nielegalnych audycji. Na ulicach Jaffy w Izraelu z umieszczonego w torbie nadajnika radiowego Krakowiak emitowała piracką audycję, podczas której informowała o eksmisji arabskiej matki z sześciorgiem dzieci z lokalu socjalnego. We Wrocławiu tematem jej nielegalnych audycji był los mieszkańców domów poniemieckich, w Warszawie - hałas. W Gdańsku brała udział w wystawie Alternativa która odbywała się ubiegłym roku w Stoczni Gdańskiej. Z dachu stoczniowej hali nadawała audycję, która była rekonstrukcją dawnego stoczniowego radiowęzła.

 

Również w ubiegłym roku Katarzyna Krakowiak wygrała plebiscyt publiczności w konkursie dla Młodych Twórców dziedzinie Kultury, organizowany przez miasto Gdańsk. Nagrodę w Wenecji Katarzyna Krakowiak odebrała w środę, w uroczystości wzięła również udział prof. Małgorzata Omilanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.