Rymoliryktando. Zmierzcie się ze słowem

Po tym jak Kraków uzyskał upragniony tytuł Miasta Literatury UNESCO, w nadchodzący weekend stanie się także stolicą słowa pisanego. W sobotę 26 października odbędzie się trzecia edycja Rymoliryktanda, czyli ogólnopolskiego dyktanda mającego na celu podkreślenie wagi słowa oraz zwrócenie uwagi na piękno naszego języka.

Rymoliryktando, którego pomysłodawcą jest Łukasz "L.U.C." Rostkowski, raper, jeden z najbardziej uznanych autorów tekstów młodego pokolenia, oparte będzie na skomplikowanych i futurystycznych tekstach, które mają być "prawdziwym sprawdzianem znajomości ortografii i semantyki". Tegoroczna edycja ma być znacznie trudniejsza od poprzednich. - W tym roku starałem się, aby tekst bardziej nafaszerować ortografią. Będzie bardzo trudny - mówi L.U.C.

O tym, gdzie obędzie się tegoroczna edycja streetartowego dyktanda, decydowali sami krakowianie, przesyłając propozycje miejsc. - Dyktando rozpoczyna się o godz. 14 na Starym Kleparzu. Bardzo podoba mi się miejsce, które zostało wybrane, ponieważ chcemy wejść w miasto, również do przypadkowych ludzi. Będziemy dyktować wśród twarożku, śmietany, fajna sprawa - komentuje raper.

Obok najeżonego "przeszkadzajkami" dyktanda Łukasza L.U.C-a Rostkowskiego będzie też trzeba napisać tekst przygotowany przez dr Anetę Załazińską z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warto jednak podjąć wyzwanie, gdyż na zwycięzców czekają nagrody: 10, 5 i 3 tys. zł oraz statuetki Rymolirylauru.

O godz. 18 przeniesiemy się do Arteteki (ul. Rajska 12, budynek Małopolskiego Ogrodu Sztuki), gdzie zaplanowano quiz oraz łamigłówki językowe dr hab. Katarzyny Kłosińskiej, odbędą się też warsztaty z retoryki prowadzone przez dr Anetę Załazińską. Na koniec debata "W ilu Polskach żyjemy" z udziałem dziennikarki Katarzyny Kolendy-Zaleskiej oraz naukowców z UJ - będziemy rozmawiać m.in. o języku i jego ewolucji w aspekcie dziennikarskim.

Zwieńczeniem imprezy będzie koncert finałowy "Jak słowo daję", który odbędzie się o godz. 20 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Na scenie pojawią się: Tymon Tymański, Krystyna Prońko, Buka oraz Jacek Szymkiewicz vel Budyń. Wszyscy artyści wystąpią przy akompaniamencie L.U.C Ensemble. - W Polsce nie ma festiwali, gdzie uwaga przede wszystkim skupiałaby się na tekściarzach. Brakuje imprez, gdzie głównym gwoździem imprezy byłoby właśnie słowo i nasz język, a szkoda, bo jest naprawdę bardzo wiele młodych ludzi, które mają do tego talent, ale nie mają gdzie się nim pochwalić - dodaje L.U.C.

Wejście na wszystkie wydarzenia Rymoliryktanda: debaty, warsztaty, koncert jest bezpłatne. Pierwsza część Rymoliryktanda, czyli tekst recytowany przez L.U.C-a, transmitowana będzie przez Program Pierwszy Polskiego Radia, więc udział w dyktandzie mogą wziąć śmiałkowie z całej Polski.