Rymoliryktando, którego pomysłodawcą jest Łukasz "L.U.C." Rostkowski, raper, jeden z najbardziej uznanych autorów tekstów młodego pokolenia, oparte będzie na skomplikowanych i futurystycznych tekstach, które mają być "prawdziwym sprawdzianem znajomości ortografii i semantyki". Tegoroczna edycja ma być znacznie trudniejsza od poprzednich. - W tym roku starałem się, aby tekst bardziej nafaszerować ortografią. Będzie bardzo trudny - mówi L.U.C.
O tym, gdzie obędzie się tegoroczna edycja streetartowego dyktanda, decydowali sami krakowianie, przesyłając propozycje miejsc. - Dyktando rozpoczyna się o godz. 14 na Starym Kleparzu. Bardzo podoba mi się miejsce, które zostało wybrane, ponieważ chcemy wejść w miasto, również do przypadkowych ludzi. Będziemy dyktować wśród twarożku, śmietany, fajna sprawa - komentuje raper.
Obok najeżonego "przeszkadzajkami" dyktanda Łukasza L.U.C-a Rostkowskiego będzie też trzeba napisać tekst przygotowany przez dr Anetę Załazińską z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warto jednak podjąć wyzwanie, gdyż na zwycięzców czekają nagrody: 10, 5 i 3 tys. zł oraz statuetki Rymolirylauru.
O godz. 18 przeniesiemy się do Arteteki (ul. Rajska 12, budynek Małopolskiego Ogrodu Sztuki), gdzie zaplanowano quiz oraz łamigłówki językowe dr hab. Katarzyny Kłosińskiej, odbędą się też warsztaty z retoryki prowadzone przez dr Anetę Załazińską. Na koniec debata "W ilu Polskach żyjemy" z udziałem dziennikarki Katarzyny Kolendy-Zaleskiej oraz naukowców z UJ - będziemy rozmawiać m.in. o języku i jego ewolucji w aspekcie dziennikarskim.
Zwieńczeniem imprezy będzie koncert finałowy "Jak słowo daję", który odbędzie się o godz. 20 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Na scenie pojawią się: Tymon Tymański, Krystyna Prońko, Buka oraz Jacek Szymkiewicz vel Budyń. Wszyscy artyści wystąpią przy akompaniamencie L.U.C Ensemble. - W Polsce nie ma festiwali, gdzie uwaga przede wszystkim skupiałaby się na tekściarzach. Brakuje imprez, gdzie głównym gwoździem imprezy byłoby właśnie słowo i nasz język, a szkoda, bo jest naprawdę bardzo wiele młodych ludzi, które mają do tego talent, ale nie mają gdzie się nim pochwalić - dodaje L.U.C.
Wejście na wszystkie wydarzenia Rymoliryktanda: debaty, warsztaty, koncert jest bezpłatne. Pierwsza część Rymoliryktanda, czyli tekst recytowany przez L.U.C-a, transmitowana będzie przez Program Pierwszy Polskiego Radia, więc udział w dyktandzie mogą wziąć śmiałkowie z całej Polski.