Feliksy rozdane. Aż cztery statuetki dla Teatru Narodowego

W poniedziałkowy wieczór w hotelu Polonia Palace wręczono Feliksy Warszawskie - nagrody teatralne. Aż cztery statuetki trafiły do rąk twórców spektakli wystawionych w Teatrze Narodowym.

Przedstawienie "Królowa Margot" wyróżniono trzykrotnie. Grzegorz Wiśniewski został uznany za najlepszego reżysera sezonu. Wiktoria Gorodeckaja otrzymała nagrodę za tytułową rolę, a Marcin Hycnar za postać Karola IX.

Jury dostrzegło także spektakl "Pożegnania" w reżyserii Agnieszki Glińskiej - w kategorii najlepsza drugoplanowa rola żeńska nagrodę otrzymała Beata Fudalej za postać Maryny. Wyróżnienie za drugoplanową rolę męską przypadło Bartłomiejowi Bobrowskiemu - Arielowi z "Burzy" w reżyserii Igora Gorzkowskiego, produkcji Studia Teatralnego "Koło" i Teatru Ochoty. Za najciekawszego młodego aktora został uznany Dawid Ogrodnik. Możemy go oglądać w roli Łukasza w przedstawieniu "Nietoperz" w TR Warszawa.

Przyznano także nagrodę specjalną za całokształt twórczości. Wyróżniono nią Macieja Englerta, dyrektora Teatru Współczesnego.

Feliksy Warszawskie to nagrody, które aktorom i reżyserom przyznają koledzy ze środowiska teatralnego. XV edycję przygotowali wspólnie Teatr Kwadrat i Teatr Narodowy. Laureatów wybrało jury pod przewodnictwem Barbary Osterloff. W jego skład weszli m.in.: Magdalena Zawadzka (Teatr Ateneum), Marcin Kwaśny (Teatr Kwadrat), Wiesława Niemyska (Teatr Narodowy), Grażyna Barszczewska (Teatr Polski), Ewa Błaszczyk (Teatr Studio), Piotr Szwedes (Teatr Syrena).

Pomysłodawcą tego wyróżnienia był Feliks Łaski, mecenas kultury z Londynu, a nazwa pochodzi od jego imienia. Po śmierci Łaskiego fundatorem została Grupa Allianz Polska.