Detektyw na bagnach Luizjany - odkodowana premiera w HBO dziś wieczorem

Co ma w sobie ten południowy stan USA, że HBO umieściło w nim akcję drugiego już serialu? "Czysta krew" pożegna się latem. "Detektyw", którego premiera dziś wieczorem, ma szanse zostać na lata

Luizjana to wielki amerykański tygiel poprzecinany rzekami z potężną Missisipi jako królową Południa, ogromnymi bagnami, gęstymi lasami i polami uprawnymi. W takim miejscu zdarzyć się może wszystko.

W "Czystej krwi" to miejsce upodobały sobie wampiry. W "Detektywie" duszną atmosferę Południa wykorzystano, by opowiedzieć wciągającą realistyczną historię. Rozgrywa się ona w dwóch planach czasowych - w 2012 roku, w którym dwaj mężczyźni są przesłuchiwani przez policję i w roku 1995, w którym się poznają. Są wtedy detektywami z wydziału zabójstw. Rodowity luizjańczyk Martin Hart (Woody Harrelson), policyjny fachura, poukładany i szczęśliwy mąż i ojciec dostaje nowego partnera. Urodzony na Alasce Rust Cohle (Matthew McConaughey) przyjechał z Teksasu, gdzie przez lata pracował w m.in. jako policyjny tajniak. Nie ma rodziny, nic o sobie nie mówi. Koledzy szybko nadają mu ksywę "Poborca", bo wszędzie chodzi z gigantycznym notesem.

W pierwszym odcinku Hart i Cohle dostają do rozwiązania zagadkę morderstwa kobiety, sprawiającego wrażenie mordu rytualnego. Cofając się w czasie i znów wybiegając do przodu, dowiadujemy się, że złapali zabójcę. Coś jednak w czasie tego śledztwa poszło nie tak, coś wydarzyło się między dwoma gliniarzami, co zmieniło ich życie na zawsze.

 

Co to było? Kim jest morderca zakładający swej ofierze dziwaczną koronę? Dlaczego policja interesuje się sprawą przed 17 lat? Na odpowiedzi będzie siedem kolejnych odcinków "Detektywa". Po obejrzeniu pierwszego nie mogę się ich doczekać. Intrygująca konstrukcja, niespieszna narracja, fantastyczne role Harrelsona i McConaughey'a, niezwykły klimat serialu sprawiają, że "Detektyw" zapowiada się na telewizyjny klasyk.

"Detektyw" - premiera w HBO dziś o godz. 22. Pierwszy odcinek na miesiąc odkodowany w HBO GO

Więcej o: