Zagraniczne gwiazdy, wielkie jubileusze - polecamy koncerty jesieni [TOP 10]

Po lecie, sezonie festiwali na świeżym powietrzu, artyści i fani muzyki przenoszą się na stadiony, do hal i klubów. To, że słońce słabiej grzeje nie oznacza przecież, że na scenie nie może być gorąco! Tej jesieni w Polsce zagrają światowe gwiazdy, ale warto też zwrócić uwagę na wyjątkowe koncerty jubileuszowe (i nie tylko) polskich muzyków.

Diana Krall

Jazzowa pianistka i wokalistka Diana Krall to jedna z najbardziej znanych artystek na międzynarodowej scenie muzycznej. W ciągu ostatnich 30 lat sprzedała więcej albumów płytowych niż jakakolwiek inna jazzowa artystka, co pozwoliło jej osiągnąć status jednej z najbardziej ulubionych artystek swojego pokolenia. Nagrodzona została pięcioma nagrodami Grammy, jej albumy dziewięciokrotnie osiągały złoto, trzy razy platynę i siedem razy wielokrotną platynę.

W Polsce artystka pojawi się w ramach promocji swojej najnowszej płyty zatytułowanej "Wallflower". Na albumie znalazły się piosenki pochodzące z lat 60, m.in. "California Dreaming" (z repertuaru "The Mamas and the Papas"), Boba Dylana ("Wallflower") i Eltona Johna ("Sorry Seems To Be The Hardest Word").

Gdzie i kiedy: Warszawa, Torwar (20 października)

 

Bilety: od 199 zł do 379 zł

 

KULT

W tym roku mijają 33 lata od kiedy zespół Kazika Staszewskiego występuję na scenie. Tej jesieni mamy okazję zobaczyć muzyków najbardziej kultowego (dosłownie i w przenośni) zespołu podczas trasy po największych miastach Polski.

"Baranek", "Komu bije dzwon", "Dziewczyna o perłowych włosach", "Polska" to tylko niektóre utwory Kultu, które zapisały się w encyklopedii polskiej muzyki.

Gdzie i kiedy: Rzeszów (23 października), Kraków (24 października), Warszawa (6 i 7 listopada), Łódź (8 listopada), Poznań (10 listopada), Szczecin (11 listopada), Wrocław (12 listopada), Kielce (13 listopada), Katowice (14 listopada), Poznań (10 grudnia)

 

Bilety: od 60 zł

Koncert zespołu 'Kult' w BydgoszczyKoncert zespołu "Kult" w Bydgoszczy GRAZYNA MARKS

QUEEN symfonicznie

Muzyka w wykonaniu Alla Vienna, chóru Vivid Singers i Mariusza Ostrowskiego to jedyny w swoim rodzaju projekt łączący symfoniczne elementy zespołu Queen z rockowym akcentem orkiestry salonowej i 18 osobowego chóru. Miks niesamowity.

Gdzie i kiedy: Częstochowa, Filharmonia Częstochowska (25 października), Katowice, Filharmonia Śląska (22 listopada), Kalisz, aula WPA UAM (15 listopada)

 

Bilety: od 99 zł 119 zł

Deep Purple

Ostatni krążek jednej z największych gwiazd rocka "Now What?!" okazał się ogromnym sukcesem. Mimo upływu lat spędzonych na scenie (brytyjska grupa powstała w 1968 roku) koncert Deep Purple to za każdym razem niezapomniane przeżycie. Warto dodać, że zespół został odnotowany w księdze Rekordów Guinessa, jako... "Najgłośniejszy zespół świata".

Gdzie i kiedy: Łódź, Atlas Arena (25 października)

 

Bilety: 180 zł, 330 zł

 

Marianne Faithfull

Artystka światowego formatu, nazywana "najpiękniejszym głosem po przejściach". W swojej liczącej pół wieku kariery, przeszła drogę od nastoletniej gwiazdy śpiewającej piosenkę "As Tears Go By", napisaną dla niej przez The Rolling Stones, do pozycji światowej gwiazdy, z którą pracował m.in. David Bowie, Nick Cave, Roger Waters czy Metallica.

Faithfull jest także aktorką filmową (zdobyła nagrodę na berlińskim festiwalu za rolę w filmie "Irina Palm") i teatralną (ze spektaklem "Wieczór w Republice Weimarskiej" występowała ponad sto razy). W Polsce artystka pojawi się dwukrotnie. Jej koncerty odbędą się w ramach jubileuszowej trasy "50 Years Anniversary World Tour", promującej najnowszy album "Give My Love to London".

Gdzie i kiedy: Gdańsk, Stary Maneż (25 października), Chorzów, Teatr Rozrywki (26 października)

 

Bilety: ceny w Gdańsku: 210 zł, 180 zł (miejsce siedzące), 890 zł i 770 zł (loża 5 osobowa), 110 zł (miejsca siedzące), ceny w Chorzowie: 239 zł, 159 zł

Foo Fighters

Foo Figters to przede wszystkim Dave Grohl, gwiazda amerykańskiej muzyki grungowej. Artysta zapisał się w historii muzyki alternatywnej jako ostatni perkusista słynnego zespołu Nirvana. Po śmierci Kurta Cobaina perkusista stworzył nowy projekt z którym do dzisiaj odnosi sukcesy. Na część występów w ramach europejskiej trasy koncertowej zespołu bilety są już wyprzedane.

Gdzie i kiedy: Kraków, Kraków Arena (9 listopada)

 

Bilety: 249 zł, 299 zł

 

Roisin Murphy

Róis~n zdobyła popularność jako połowa brytyjskiego grającego elektronicznego duetu Moloko, który zasłynął m.in. takim hitem jak "The Time Is Now". Jednak zespół nie przetrwał próby czasu, a artystka zdecydowała się działać dalej solo. W Polsce pojawi się z występami promującymi nowy album "Hairless Toys". Jak ocenia "The Guardian", jest to "płyta celebrująca kulturę klubową, ale jednocześnie dojrzała i elegancka".

Gdzie i kiedy: Warszawa, Torwar (16 listopada), Poznań, hala nr 2 MTP (17 listopada)

 

Bilety: 130 zł (miejsca stojące, płyta), 120 zł (miejsca siedzące nienumerowane, trybuny)

Roisin MurphyRoisin Murphy Fot. mat. prasowe

SLASH featuring Myles Kennedy and The Conspirators

Slash to ikona sceny muzycznej i jeden z najwybitniejszych rockowych gitarzystów wszech czasów. Z samym zespołem Guns N' Roses Slash sprzedał ponad 100 mln płyt. Magazyn "Time" umieścił artystę na swojej liście 10 Najlepszych Gitarzystów Gitary Elektrycznej Wszech Czasów, a jego riff do utworu "Sweet Child o'Mine" uplasował się na pierwszej pozycji w kategorii 100 Najlepszych Riffów według magazynu "Total Guitar".

Gdzie i kiedy: : Łódź, Hala Atlas Arena (20 listopada)

 

Bilety: 220zł / 240zł (płyta stojąca), 350zł / 370zł - Golden Circle (płyta stojąca), 280zł / 300zł (I kategoria), 240zł / 260zł (II kategoria), 200zł / 220zł (III kategoria), 280zł (niepełnosprawni, bilet dla osoby poruszającej się na wózku - upoważnia do wejścia z jednym opiekunem)

Kayah

W tym roku mija 20 lat od wydania pierwszej autorskiej płyty Kayah. Album "Kamień" to wyjątkowa płyta nie tylko, dlatego, że zapoczątkowała dyskografię piosenkarki, ale dzięki niej zdobyła pierwszą w historii statuetkę Fryderyk (dla "Najlepszej Wokalistki Roku").

Podczas jubileuszowego koncertu piosenkarki nie zabraknie najbardziej znanych utworów z płyty "Fleciki", "Nawet deszcz", "Santana" i "Jestem kamieniem". Zaplanowano także kilka muzycznych niespodzianek w zaskakujących aranżacjach.

Gdzie i kiedy: Warszawa, klub Stodoła (4 grudnia)

 

Bilety: do 12 listopada: od 90 zł 120 zł (siedzące, płyta), 100 zł (balkon), od 13 listopada: 100-130 zł (siedzące, płyta), 110 zł (balkon)

 

Koncert 20-lecia Myslovitz

Myslovitz to niezmiennie jeden z najważniejszych rockowych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Swoje jubileuszowe obchody rozpoczął od koncertu na jednym z największych festiwali w Stanach Zjednoczonych: Beale Street Music Festival w Memphis.

W Polsce artyści zagrają tylko dwa razy. W trakcie koncertu w Gdańsku gościnnie pojawią się m.in. Grzegorz Halama, Wojtek Mazolewski i Tymon Tymański. Natomiast w Warszawie: Edyta Bartosiewicz, Dawid Podsiadło, Natalia Grosiak i Natalia Przybysz.

Gdzie i kiedy: Gdańsk, Filharmonia Bałtycka (5 grudnia), Warszawa, Teatr Muzyczny Roma (7 grudnia)

 

Bilety: 135 zł, 110 zł, 80 zł