Program TV na dziś: "Krucjata Bourne'a" w Jedynce, Amy Poehler jako "Mama do wynajęcia", rosyjski "Brat" i wszystkie "Światy Philipa K. Dicka" [POLECAJ TV - 14.11.2015]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

SOBOTA 14.11

Na wstępie ważna informacja dla fanów "Komisarza Alexa". Otóż dzisiaj go nie będzie. Zdecydowanie dłuższe będzie wydanie dzisiejszych "Wiadomości" w TVP 1, i to spowoduje kolejne zmiany. "Wiadomości" kończą się ok. 20:40 i wtedy wchodzi "Krucjata Bourne'a". A o godz. 22:35 francuski dramat "Ludzie Boga". O kolejnych ewentualnych zmianach poinformuję o tym na TT @wkrzyzaniak i na FB w grupie "W telewizji pokazali", gdzie będę informował na bieżąco o planowanych zmianach.

Nie będę więc teraz przedłużał wstępu, polecając jedynie to co sam lubię najbardziej, czyli zwiewną komedię "Rozpaczliwie szukając Susan" z Madonną w MGM HD, premierę "Zaginionej dziewczyny" w Canal+ i francuski dokument "Światy Philipa K. Dicka" w Planete+. A w TVP Kultura o godz. 21:55 polecam koncert Santany z Montreux z 2011 roku. Polecaj wraca jutro, a dzisiaj życzę dobrej soboty.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00
Brat - dramat kryminalny, Rosja 1997, reż. Aleksiej Bałabanow, wyk. Siergiej Bodrow Jr., Wiktor Suchorukow, Siergiej Murzin, Swietłana Pismiczenko (95 min)

Jeden z najważniejszych filmów rosyjskich. Po dwóch latach służby wojskowej Daniła jedzie do Sankt Petersburga, w którym jego brat, który po śmierci ich ojca był dla niego wzorem i autorytetem, ma być ważnym człowiekiem mafii. Okazuje się jednak, że sytuacja brata nie jest taka przyjemna. RZECZ MOCNA I WYBITNA ZARAZEM.

Ale kino+ godz. 20:10
Dotyk grzechu (Tian zhu ding) - dramat obyczajowy, Chiny 2013, reż. Jia Zhang-ke, wyk. Tao Zhao, Wu Jiang, Baoqiang Wang, Jia-yi Zhang (133 min)

Premiera w telewizorze. Mocne, wyraziste studium przemocy przedstawione na czterech przykładach, czyli historii dziejących się we współczesnych Chinach. Bohaterami tych opowieści są zdesperowany górnik, który postanawia na własną rękę walczyć o sprawiedliwość, pozbawiony korzeni emigrant zarobkowy, napastowana przez klienta pracownica łaźni oraz sfrustrowany robotnik. BARDZO WARTO.

TVP Kultura godz. 20:20
Rozmowa z gwiazdą (Interview) - dramat obyczajowy, USA/Kanada/Holandia 2007, reż. Steve Buscemi, wyk. Steve Buscemi, Sienna Miller, Michael Buscemi, Tara Elders (80 min)

Zgorzkniały reporter wojenny, który od życia nie oczekuje już wiele, przeprowadza wywiad z telewizyjną gwiazdą. To miała być normalna rozmowa jakich wiele, ale staje się zderzeniem dwóch światów, i wkrótce przeradza się w pełną intryg rozgrywkę, z ciekawym finałem. BUSCEMI JEST WIELKI, FILM TEŻ NIEZŁY.

CBS Europa godz. 21:00
Mama do wynajęcia (Baby Mama) - komedia romantyczna, USA 2008, reż. Michael McCullers, wyk. Amy Poehler, Tina Fey, Greg Kinnear, Dax Shepard (99 min)

Amy Poehler i Tina Fey razem, czyli już wiadomo, że warto, i że będzie niegłupio zabawnie. A Amy Poehler za swoją rolę dostała w 2008 roku MTV Movie Award. Zbliżająca się do czterdziestki samotna bizneswoman, wynajmuje surogatkę. Wybór pada na wyjątkowo nieznośną i niedojrzała dziewczynę. Ale to tylko jeden z niewielu kłopotów. BARDZO DUŻA PRZYJEMNOŚĆ.

 

Canal+ godz. 21:00
Zaginiona dziewczyna (Gone Girl) - thriller, USA 2014, reż. David Fincher, wyk. Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris, Tyler Perry (142 min)

Premiera w telewizorze. W rocznicę ślubu żona nowojorskiego pisarza znika, a w domu zostają po niej tylko ślady krwi. Rzecz jasna to on staje się głównym podejrzanym, w sprawę ostro zaangażowały się media, więc pan pisarz wynajmuje prawnika zwanego patronem zabójców żon. Ale odkrywane w śledztwie kolejne tajemnice nie prowadzą do wyjaśnienia zagadki zniknięcia Amy. BARDZO DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

 

MGM HD godz. 21:00
Rozpaczliwie szukając Susan (Desperately Seeking Susan) - komedia, USA 1985; reż. Susan Seidelman; wyst. Rosanna Arquette, Madonna, Aidan Quinn (110 min)

Znudzona cokolwiek życiem młoda pani znajduje w gazecie intrygujące ogłoszenie: "rozpaczliwie szukam Susan". Zaciekawiona nietypowym anonsem idzie w umówione miejsce, by zobaczyć czy dziewczyna przyjdzie na spotkanie. I tak zaczyna się jej wielka przygoda. Jej, i jej męża. Plus przegląd mody i koafiur lat 80. i Madonna. PRZYJEMNE, KU RADOŚCI.

 

TVP 1 godz. 20:40
Krucjata Bourne'a (The Bourne Supremacy) - thriller, USA/Niemcy 2004, reż. Paul Greengrass, wyk. Matt Damon, Franka Potente, Brian Cox, Julia Stiles (103 min)

Jason Bourne, tym razem ze swoją dziewczyną, uciekając przed zabójcami, zaszywa się w indyjskim miasteczku. Wie już, że był zabójczym szpiegiem i wie, że go znajdą, by zabić. Więc jak w okolicy pojawia się tajemniczy facet, woli nie sprawdzać kto zacz, tylko bierze dziewczynę i się zmywają. Ale i tak zostaną wciągnięci w aferę z wybuchami, pościgami i śmiercią. A o wszystko najgorsze podejrzany będzie właśnie Bourne. SZYBKO SIĘ OGLĄDA.

TVN godz. 21:55
Kocha, lubi, szanuje (Crazy, Stupid, Love.) - komedia romantyczna, USA 2011, reż. Glenn Ficarra, John Requa, wyk. Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore, Emma Stone (118 min)

Pan nie przeczuwa, że w jego małżeństwie dzieje się coś złego, aż wreszcie się dowiaduje, kiedy żona występuje o rozwód i informuje go o tym. Ale nie ma tego złego - zdawałoby się - bo porzucony mąż poznaje pewnego playboya Jacoba, który wprowadza go w świat przygodnych romansów. Tyle tylko, że to przecież w życiu nie wszystko, prawda? JEST PRZYJEMNIE.

TVP 1 godz. 22:35
Ludzie Boga (Des hommes et des dieux) - dramat historyczny, Francja 2010; reż. Xavier Beauvois; wyk. Lambert Wilson, Michael Lonsdale, Olivier Rabourdin (130 min)

Dziewięciu trapistów mieszka w klasztorze w górach Maghrebu. Ale gdy zaostrza się konflikt między radykalnymi ugrupowaniami a rządem, władze zachęcają zakonników do opuszczenia Algierii i oferują im ochronę policji. Przeor odrzuca jednak pomoc, a mnisi postanawiają zostać na miejscu. Pewnej nocy uzbrojeni mężczyźni wdzierają się do klasztoru. PRZEJMUJĄCE JAKO FILM I HISTORIA (bo prawdziwa).

TVP Kultura godz. 23:10
Valhalla: Mroczny wojownik (Valhalla Rising) - film fantasy, Dania/Wielka Brytania 2009, reż. Nicolas Winding Refn, wyk. Mads Mikkelsen, Maarten Stevenson, Ewan Stewart, Gary Lewis (88 min)

Wojownik ucieka z niewoli u wodza Barde. Razem z chłopcem Are dostają się na pokład okrętu, którym grupa wikingów płynie do Jerozolimy. Nieświadomą niczego załogę czeka więc okrutny los. Bardziej artystyczne niż napięte, ale jest odpowiednio mrocznie, zimno i krwawo, więc SIĘ NADAJE.

SERIAL

Canal+ Seriale godz. 20:45
American Odyssey - serial sensacyjny, USA 2015, wyk. Anna Friel, Peter Facinelli, Jake Robinson, Omar Ghazaoui (3x45 min)

Powtórka z niedawnej kryminalnej premiery. Oto podczas misji w Afryce pani sierżant odnajduje pliki dowodzące, że pewna korporacja odpowiada za finansowanie organizacji terrorystycznych. W tym samym czasie w Nowym Jorku na podobny ślad wpadaj inna dwójka dociekliwych. Ale efektem ich starań są niewinne ofiary, kłopoty, więc będzie coś trzeba z tym zrobić. Dzisiaj odcinki trzy. NIESTETY BEZ REWELACJI, ALE MOŻNA ZOBACZYĆ.

DOKUMENT

BBC Earth godz. 21:00
The Wonderful World of Blood - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015 (60 min)

Rzecz o krwi - o jej roli w organizmie i o związanej z nią mrocznej mitologii. A przy okazji odpowiedzi na takie pytania: "czy w micie Draculi jest ziarno prawdy?, Czy młoda krew odwraca procesy starzenia? I jeszcze więcej. WARTO SIĘ DOWIEDZIEĆ.

Planete+ godz. 22:00
Światy Philipa K. Dicka (Les Mondes De Philip K.Dick) - film dokumentalny, Francja 2015, reż. Yann Coquart (56 min)

Premiera w telewizorze. Intrygująca. Bo Philip K. Dick to najbardziej niestereotypowy pisarz science-fiction. To geniusz, ale też paranoik i lekoman. A dokument to niezła wycieczka odkrywającą jego. Autorzy przyglądają się nie tylko jego najważniejszym książkom, ale również adaptacjom filmowym jego dzieł. I pokazują współczesne społeczeństwo przez pryzmat głównych obsesji Dicka: człowieczeństwa, kontroli nad społeczeństwem oraz zagadnienia pojęcia rzeczywistości. DLA MNIEJ WTAJEMNICZONYCH, ALE BARDZO WARTO.

I JESZCZE NA KRÓTKO

 • Paramount o godz. 20:00 "Rodzina Addamsów", czyli Anjelica Huston, Raul Julia i Christina Ricci w dwóch świetnych filmach o tak mrocznej jak zabawnej rodzince (2x90 min)
 • Kino Polska o godz. 20:00 "Krzyżacy", czyli dzieło znane w całości (89+77 min)
 • TVN Fabuła o godz. 21:00 "Ocean's Eleven: Ryzykowna gra", czyli niezła, przyprawiona kryminałem zabawa z George'em Clooneyem, Bradem Pittem i Julią Roberts (116 min)
 • TVP 2 o godz. 22:25 "Kill Bill", czyli bardzo krwawa Uma Thurman pod okiem Quentina Tarantino (106 min)
 • TVP HD o godz. 21:50 "Podejrzani zakochani", czyli dramatycznie nieśmieszna komedia romantyczna z Bartkiem Kasprzykowskim i Sonią Bohosiewicz (101 min)
 • TVN 7 o godz. 21:55 "Ostatnie wakacje", czyli Queen Latifah w jako takiej komedii bez szczególnych przewag nad innymi (112 min)
 • TV Puls o godz. 21:55 "Maczeta zabija", czyli Roberta Rodrigueza rzecz krwawa z Dannym Trejo i Melem Gibsonem (104 min)
 • Fokus TV o godz. 22:00 "Operacja Świt", czyli Wernera Herzoga z Christianem Bale'em film przejmująco wojenny (126 min)
 • Polsat o godz. 22:05 "Aniołki Charliego", czyli szybciej, efektowniej i głośniej niż w serialu, a jednak bez uroku naiwności (98 min)
 • Stopklatka TV o godz. 22:05 "Operacja Samum", czyli Marek Kondrat po raz kolejny wyciąga syna z Iraku, przy okazji ratując USA od zagłady prawie (88 min)
 • TV Puls o godz. 00:10 "Zamiana ciał", czyli sympatyczna, banalna komedyjka (113 min)
 • TVN o godz. 00:20 "Iron Man", czyli Robert Downey Jr. nie do powstrzymania prawie (143 min)