Program TV na dziś: kultowy "Zmierzch", potyczki superbohaterów w "Kapitanie Ameryce: Pierwszym starciu" i trochę filmowej klasyki [POLECAJ TV - 1.04.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 1.04

Zanim zaproszę Was dalej, zwrócę Waszą uwagę na kilka rzeczy, które na listę nie weszły. Serialowo to kolejne premierowe odcinki "Agentki Carter" (FOX godz. 21:00) i "Wikingów" (History godz. 22:00). A filmowo to w TNT drugi wieczór z superbohaterską klasyką, czyli o godz. 21:00 "Powrót Batmana" Tima Burtona z 1992 roku z Michaelem Keatonem, Michelle Pfeiffer i Christopherem Walkenem, a o godz. 23:30 "Superman 2" z 1980 z Christopherem Reeve'em i Genem Hackmanem, oraz premiera dobrej brytyjskiej czarnej komedii "Nina wiecznie żywa" w Cinemax o godz. 22:00. Może jeszcze "Quiz Show" w Paramount o godz. 21:30 i "Między słowami" Sofii Coppoli w CBS Europa o godz. 22:45. Przypominam też, że w TVP Kultura o godz. 23:40 "Tygodnik kulturalny". Polecaj TV, wszak codzienny, wróci jutro, a dobrego życzę piątku. BARDZO.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

2 dni w Nowym Jorku (2 Days in New York) - komedia obyczajowa, Francja/Niemcy/Belgia/USA 2012, reż. Julie Delpy, wyk. Chris Rock, Julie Delpy, Albert Delpy, Alexia Landeau (96 min) Po rozstaniu z partnerem francuska Marion wiąże się z czarnoskórym publicystą Mingusem. Razem z dwójką dzieci z poprzednich związków zamieszkują w apartamencie na Manhattanie. Z okazji przygotowywanej wystawy fotografii Francuzka zaprasza bliskich zza oceanu. Problemy z jej ekscentryczną familią rozpoczynają się już na lotnisku. DO ŚREDNIEJ ZABAWY.

TVN godz. 20:00

Shrek - film animowany, USA 2001, reż. Andrew Adamson, Victoria Jenson (90 min) Co tu pisać, skoro wszystko wiadomo. Oto zielony Ogr, by odzyskać święty spokój na swoim bagnie musi odbyć eskapadę po królestwie, wyzwolić księżniczkę i znosić upierdliwość sympatycznego skądinąd Osła. ZAWSZE BĘDZIE BAWIŁO

TVN 7 godz. 20:00

Człowiek w żelaznej masce (The Man in the Iron Mask) - film kostiumowy, Wielka Brytania/USA 1998, reż. Randall Wallace, wyk. Leonardo DiCaprio, Gabriel Byrne, Gérard Depardieu, Jeremy Irons (132 min) Płaszcz, szpada i talent pisarski pana Dumasa, czyli dzielni muszkieterowie mszczą się na okrutnym królu, osadzając na tronie jego brata, który do tej pory trzymany był w więzieniu w żelaznej masce. CIĄGLE PRZYJEMNA PRZYGODÓWKA.

Cinemax godz. 20:00

Dziedzictwo Ferramontich (L'eredita Ferramonti) - dramat obyczajowy, Włochy 1976, reż. Mauro Bolognini, wyk. Anthony Quinn, Fabio Testi, Dominique Sanda, Gigi Proietti (113 min) Lata 80. XIX w. Głowa rodziny Ferramontich powiadamia swoje dorosłe dzieci, że od tej chwili mają radzić sobie same. Każde z nich liczy na spadek, ale sprawy się skomplikują, bo pojawią się uczucia. NAGRODY, ZACHWYTY, POZYCJA KLASYCZNA.

Ale kino+ godz. 20:10

Szpieg (Tinker Tailor Soldier Spy) - thriller, Francja/Wielka Brytania/Niemcy 2011, reż. Tomas Alfredson, wyk. Benedict Cumberbatch, Gary Oldman, John Hurt, Colin Firth, Toby Jones (122 min) Świat służb specjalnych, projektujących własną wizję rzeczywistości, żeby z nią potem walczyć. Siłą rzeczy balansują więc na granicy prawa i bezprawia, i kwestią pozostaje to, na jak wiele pozwalają im rządy, a jak dalece rządy, które powinny te służby kontrolować, są przez nie manipulowane i wykorzystywane. "Szpieg" to adaptacja bestsellerowego thrillera mistrza gatunku, Johna le Carré. Główne role grają Gary Oldman, Colin Firth, Benedict Cumberbatch oraz nominowany w tym roku do Oscara za występ w "Zjawie" Tom Hardy. BARDZO TO JEST DOBRE.

HBO godz. 20:10

Z lasu (The Hallow) - horror, Irlandia/Wielka Brytania/USA 2015, reż. Corin Hardy, wyk. Joseph Mawle, Michael McElhatton, Michael Smiley, Gary Lydon (93 min) Premiera w telewizorze. Według znanego i cokolwiek zgranego już schematu, ale okazuje się, że i w tak oklepanym schemacie można się odnaleźć lepiej niż inni. Rodzinka 2+1 przenosi się z hałaśliwego Londynu na leśną prowincję w poszukiwaniu spokoju, ale po pierwsze lokalesi nie przyjmują ich ekstatycznie, a po drugie w lesie ma grasować bardzo zły potwór. Wyróżnienia na festiwalach horrorów Screamfest i Toronto After Dark, więc fachowcy docenili. Ja też byłem POD WRAŻENIEM.

 

Kłuło kłóło

TVP Kultura godz. 20:25

Komedianci (Les Enfants du paradies) - melodramat, Francja 1945, reż. Marcel Carné, wyk. Arletty, Jean-Louis Barrault, Mar~a Casares, Pierre Brasseur (177 min) Nie widziałem, więc nie wiem czy warto, ale z opisów, które czytałem wynika, że to arcydzieło klasycznego francuskiego kina. Zatem kulturalny człowiek powinien poznać. "Paryż, I połowa XIX wieku. Bulwar du Temple, a na nim dwaj przyjaciele Frederick i Lemaitre, i piękna dziewczyna ze swoim kochankiem. TRZEBA BĘDZIE SIĘ POZNAĆ.

Canal+ godz. 21:00

Disco polo - komedia, Polska 2015, reż. Maciej Bochniak, wyk. Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki, Joanna Kulig, Tomasz Kot (103 min) Tomasz Kot na czele świetnej aktorskiej ekipy w rozluźniającym filmie o discopolowym świecie polskich lat 90., o narodzinach tegoż świata i jego gwiazd. Od remizy i wiejskich wesel za grosze, po wielkie sceny i miłość fanów. No i oczywiście szaleństwa, pieniądze, woda sodowa i miłość prawdziwa. BARDZO NIEZŁA ZABAWA.

 

Universal godz. 21:00

Szybcy i wściekli (The Fast and the Furious) - film sensacyjny, USA/Niemcy 2001, reż. Rob Cohen, wyk. Paul Walker, Vin Diesel, Jordana Brewster, Rick Yune (135 min) Rzecz o samochodowych gangach zajmujących się ściganiem po ulicach miasta podrasowanymi do granic obłędu samochodami. Jest i wściekle, i szybko, i jest policjant, który wchodzi w to kierujące się swoimi zasadami środowisko, aby je rozpracować. I w tym warkocie supermaszyn naprawdę jest większy sens. Chociaż tak naprawdę chodzi tu o to, żeby było efektownie. I jest. SZYBKO, WŚCIEKLE, ALE Z SENSEM.

TVP 1 godz. 21:25

Doktor Żywago (Doctor Zhivago) - dramat obyczajowy, USA/Włochy/Wielka Brytania 1965, reż. David Lean, wyk. Omar Sharif, Julie Christie, Geraldine Chaplin, Rod Steiger (111 min) Pierwsza z dwóch części. Studiujący medycynę Jurij Żywago przypadkowo spotyka Łarę, o której od tej pory nie potrafi zapomnieć. Los połączy ich ponownie. A w Rosji trwa rewolucja, która odmieni życie bohaterów. Wielka powieść, wielki temat i rozmach. Wolę wersję z lat 60., ale JEST NIEŹLE. BARDZO NIEŹLE.

TVN godz. 22:00

Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (Captain America: The First Avenger) - film SF, USA 2011, reż. Joe Johnston, wyk. Chris Evans, Hugo Weaving, Natalie Dormer, Stanley Tucci (125 min) Student uczestniczy w tajnym eksperymencie rządowym, z którego ma wyniknąć stworzenie nadżołnierza do zadań specjalnych. I już jako Kapitan Ameryka podejmuje walkę z nazistami, a potem z organizacją Hydra. Bardzo marvelowskie i BARDZO EFEKTOWNE.

 

Polsat godz. 22:10

Zmierzch (Twilight) - film fantasy, USA 2008, reż. Catherine Hardwicke, wyk. Kristen Stewart, Robert Pattinson, Taylor Lautner, Billy Burke (122 min) Według starej prawdy: o tym, że ryż jest pyszny, decyduje to, że miliard Chińczyków nie może się przecież mylić. Ale do mnie bardziej przemawia zbudowana na podobnej zasadzie prawda o muchach. Ale to pewnie kwestia tego, że jestem na to za stary. Oto bowiem 17-letnia Isabella Swan poznaje w nowej szkole Edwarda. Gdy chłopak wyznaje jej, że jest wampirem i od wieków żywi się krwią zwierząt, zauroczenie nastolatki przeradza się w płomienne uczucie. No bo kogo takie wyznanie by nie wzruszyło, prawda? RZEWNE.

Canal+ godz. 23.00

Everly - film sensacyjny, USA 2014, reż. Joe Lynch, wyk. Salma Hayek, Hiroyuki Watanabe, Laura Cepeda, Togo Igawa (88 min) Premiera w telewizorze. Pani Everly jest uzależnioną od brutalnego gangstera Taiko prostytutką. Gdy ów dowiaduje się, że pani chce od niego uciec, nasyła na nią ludzi aby ją zabili. Ale ona okazuje się od nich lepsza. Pozbawia ich życia, więc pan Taiko wysyła kolejnych i kolejnych. SZAŁ NIEWIELKI, ALE PANI SALMA HAYEK, I W OGÓLE DO ZOBACZENIA.

 

TVP Kultura godz. 00:30

Absolwent (The Graduate) - film obyczajowy, USA 1967, reż. Mike Nichols, wyk. Anne Bancroft, Dustin Hoffman, Katherine Ross, William Daniels (101 min) Młodzieniec po ukończeniu college'u wraca do domu. Poznaje panią Robinson, znacznie starszą od siebie żonę adwokata, wspólnika swego ojca, i wdaje się z nią w romans. Nieśmiertelna piosenka, i POZYCJA BARDZO KLASYCZNA.

SERIAL

Canal+ Seriale godz. 20:00

Blindspot: Mapa zbrodni (Blindspot) - serial sensacyjny, USA 2015, wyk. Sullivan Stapleton, Jaimie Alexander, Rob Brown, Audrey Esparza (3x40 min) Jeszcze raz od nowa. Jeszcze raz, ale chyba już ostatni, otwarcie sensacyjnego serialu. W centrum Nowego Jorku znaleziona zostaje wytatuowana kobieta. Okazuje się, że rysunki, teksty, liczby i blizny na jej ciele są nie tylko wskazówką do ustalenia jej tożsamości, ale także kluczem do rozwiązania zagadek kryminalnych. MOŻE WCIĄGNĄĆ.

 

TVP 1 godz. 20:25

Zagadka Hotelu Grand (Gran Hotel) - serial kryminalny, Hiszpania 2011, reż. Carlos Sedes, wyk. Amaia Salamanca, Yon González, Adriana Ozores, Eloy Azor~n (45 min) Warto zerknąć, skoro Brytyjczycy promują go u siebie jako "hiszpańskie Dawnton Abbey". Tyle, że z mocniejszym wątkiem kryminalnym. Hiszpania początku minionego wieku i ówczesne intrygi wyższych, średnich i niższych sfer mogą się spodobać. WARTO SPRAWDZIĆ.

 

BBC HD godz. 20:45

Ojciec Brown 4 (Father Brown) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2016, reż. David Beauchamp, wyk. Mark Williams, Sorcha Cusack, Nancy Carroll, Alex Price (45 min) Odcinek trzeci. Tym razem sympatyczny ksiądz w okolicznościach tuż powojennej angielskiej prowincji prowadzi śledztwo w sprawie otrucia byłego kata. SYMPATYCZNIE JEST.

AXN godz. 21:05

Player (The Player) - serial sensacyjny, USA 2015, wyk. Wesley Snipes, Philip Winchester (41 min) Premiera odcinka drugiego. Pan Alex jest specjalistą do spraw bezpieczeństwa, który dołącza do klubu hazardowego z nadzieją, że jego członkowie pomogą mu schwytać gościa, który zamordował jego byłą żonę. I bogaci klubowicze zakładają się o to, czy nasz pan Alex będzie potrafił zapobiec planowanym przestępstwom. NIC WIELKIEGO, ALE SZYBKO SIĘ OGLĄDA.

 

DOKUMENT

Planete+ godz. 21:00

Wiatr 2 (La Quete Des Vents) - serial dokumentalny, Francja 2014, reż. Eric Capitaine (6x52 min) Cześć godzin, czyli cały, bardzo nietypowy film drogi, szlakiem egzotycznych wiatrów. Z kamerą po Brytanii, Kalifornii Polinezji, Islandii, Grecji i Namibii w poszukiwaniu różnych rodzajów wiatrów. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Stopklatka TV godz. 22:05

Rekin w Wenecji (Shark in Venice) - horror, USA 2008, reż. Danny Lerner, wyk. Stephen Baldwin, Hilda van der Meulen, Giacomo Gonnella, Vanessa Johansson (84 min) Pan przybywa do Wenecji w poszukiwaniu zaginionego ojca. Ale dowiaduje się, że w tamtejszych kanałach grasuje rekin. A przy okazji odkrywa, że jego ojciec wpadł na trop ukrytego w Wenecji skarbu Medyceuszy. KOSZMARNIE GŁUPIE, ALE SCENY Z REKINEM DLA KICZOLUBÓW PRZYJEMNE.

TV 6 godz. 23:00

Królestwo węża (Snakeman) - horror, USA/Kanada 2005, reż. Allan A. Goldstein, wyk. Stephen Baldwin, Jayne Heitmeyer, Larry Day, Gary Hudson (96 min) Antropolodzy znajdują w Amazonii szczątki człowieka, który - jak wyniknie z pobieżnych dość badań - miał w chwilo śmierci aż 300 lat. Oczywiście muszą teraz dowiedzieć się jak to możliwe, i ewentualnie tajemnicę rozszyfrowawszy też żyć długo. Ale sekretu strzeże pięciogłowy smok. BUHAHAHA.