Koronka z Koniakowa (ta od stringów) trafiła na Krajową listę dziedzictwa kulturowego

Koronka koniakowska, która do tej pory większości ludzi kojarzyła się z szydełkowaną bielizną, znalazła się na liście obok takich dóbr narodowych, jak gwara warmińska, polskie tańce ludowe i szopki z Krakowa.

Koronczarki z Koniakowa mają powód do dumy. Ich niepowtarzalna, tradycyjna technika wytwarzania koronki właśnie znalazła się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Koronka to element kultury rodzimej

Wielu z nas Koronkę z Koniakowa kojarzy przede wszystkim z oryginalną bielizną, jednak tradycyjny splot to coś więcej niż stringi. Koronka jest także ważnym elementem polskiej kultury ludowej - wykonuje się ją według techniki przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Każda z ok. 700 koronczarek z Trójwsi Beskidzkiej nauczyła się “heklowania” w swoim rodzinnym domu. To sprawia, że koronki są wykonane w niepowtarzalny sposób.

Koronka z KoniakowaKoronka z Koniakowa Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl

- Początki są trudne, ale później to już kwestia wyobraźni i chęci - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" pani Mariola Wojtas, koronczarka z Koniakowa, która nauczyła się heklowania od swojej mamy w wieku 12 lat.

Koronkowy rekord Guinnessa

Historia koronki koniakowskiej ma już sto lat, a Trójwieś Beskidzka pozostaje jedynym miejscem na ziemi, w którym tworzy się tradycyjne, skomplikowane sploty.

Zanim Koronczarki z Koniakowa zgłosiły się do Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zdążyły osiągnąć rekord Guinnessa w wykonaniu największej koronki koniakowskiej świata (koronka ma pięć metrów średnicy i była wystawiana na wystawach w Warszawie, Bratysławie, Pradze i Budapeszcie), a także otworzyć własne Muzeum Koronki w Koniakowie.

Koronka z KoniakowaKoronka z Koniakowa Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl

Po roku od zgłoszenia się do Ministerstwa Kultury, Koronczarki z Trójwsi Beskidzkiej otrzymały potwierdzenie o wpisie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego:

„(...) Serdecznie gratuluję Wnioskodawcom, którzy podejmują wysiłek zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego” - napisał do koniakowskich koronczarek minister kultury Piotr Gliński.

Czym jest Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego?

Znalezienie się na Krajowej liście dziedzictwa kulturowego to wielkie wyróżnienie. Od 2014 roku wpisywane są tam najważniejsze tradycje, sztuki widowiskowe i umiejętności, które podtrzymują tradycję ludową i wzmacniają poczucie narodowej tożsamości. Koronka z Koniakowa znalazła się na liście obok takich dóbr, jak gwara warmińska, polskie tańce ludowe, szopkarstwo krakowskie, Pochód Lajkonika, Procesja Bożego Ciała w Łowiczu, język esperanto czy sokolnictwo.

Lucyna Ligocka-Kohut z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej podkreśla, że wpisanie na listę jest dla koronczarek niesamowitą nobilitacją i dodatkową możliwością promowania regionu.

Oprócz heklowania obrusów i chust koronczarki z Koniakowa wciąż będą tworzyć haftowaną biżuterię, ubrania i, oczywiście, słynną bieliznę.

Stringi z koronki koniakowskiejStringi z koronki koniakowskiej Fot. Paweł Sowa / Agencja Wyborcza.pl

Najbliższą okazją do przyjrzenia się tradycyjnej metodzie heklowania będą Dni Koronki Koniakowskiej, trwające od 12 do 15 sierpnia.

"Volta" Machulskiego, "Dunkierka" Nolana i nowy "Spider-Man" Wattsa. Oto premiery kinowe w lipcu

Więcej o: