Smarzowski, Cielecka i inni jednym głosem: Kultura polska jest prawicowa i lewicowa. Trzeba o nią walczyć
Akcja Kultura Niepodległa ruszyła. Od dziś w całej Polsce rozpoczyna się walka o niezależną, wolną od polityki kulturę. W akcję włączają się zarówno artyści, jak i zwykli obywatele z całej Polski. Nieformalny ruch zaprezentował swój manifest i listę postulatów i natychmiast zdobył pierwsze tysiąc podpisów - na dobry początek.
'Kultura Niepodległa': będziemy walczyć o polską kulturę mat. prasowe
- Nie reprezentujemy żadnej partii ani ideologii. Różnią nas poglądy polityczne, estetyczne i filozoficzne, miejsce zamieszkania i status społeczny. Łączy nas idea kultury niepodległej, wolnej, otwartej, czerpiącej siłę z różnorodności - czytamy w manifeście.
Jednym z Postulatów Kultury Niepodległej jest powołanie Obywatelskiej Rady Kultury składającej się z przedstawicieli środowisk twórczych z całej Polski. Rada miałaby opiniować politykę kulturalną i działalność edukacyjną państwa - czyli stać na straży Wolności polskiej kultury.
- Nie potrzebujemy polityków, aby skutecznie działać. Nie jesteśmy finansowani z żadnych źródeł publicznych - podkreślają inicjatorzy akcji.
Posłuchajcie Manifestu Kultury Niepodległej:
-To reakcja na 28 lat zaniedbań polityków w kulturze. Społeczeństwo powinno być różnorodne, kultura jest tego podstawą. Po działaniach Kultury Niepodległej widać, że zaczęły się angażować osoby, które wcześniej nie brały udziału w tego typu przedsięwzięciach. Potrzeba takich działań jest duża – mówi Joanna Kos-Krauze, reżyserka i scenarzystka.
Kultura jest dla wszystkich
Kultura Niepodległa ma łączyć twórców z edukatorami i animatorami kultury, a także ułatwiać dostęp do kultury zwykłym obywatelom - bez względu na status społeczny i ekonomiczny czy miejsce zamieszkania, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, seniorów i grup wykluczonych.
Kultura Niepodległa mat. prasowe
- Pragniemy, aby Kultura Niepodległa była obecna w miastach, miasteczkach i na wsiach - podkreślają inicjatorzy akcji.
Kultura Niepodległa zamierza zorganizować własne obchody stulecia niepodległości, niezależne od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Zbliża się rocznica odzyskania niepodległości i ludzie kultury postanowili, że pokażą, że to oni stanowią o jakości polskiej kultury, polskiego państwa i polskiej edukacji. Jesteśmy grupą, która ma swoje zdanie: kultura polska nie jest przeszłością. Jest przyszłością – przekonuje Beata Chmiel, menedżerka Kultury.
Postulaty Kultury Niepodległej:
- W imieniu środowisk twórczych, animatorów, edukatorów i wszystkich, którym bliska jest przyszłość polskiej kultury, żądamy:
1. Powołania mocą ustawy Obywatelskiej Rady Kultury, składającej się z przedstawicieli środowisk twórczych i animatorów kultury z całej Polski, wybieranych w sposób otwarty, jawny i przejrzysty. Zadaniem Rady będzie opiniowanie polityki kulturalnej i działalności edukacyjnej państwa.
2. Przyjęcia zasady pozytywnej rekomendacji Obywatelskiej Rady Kultury dla kandydatów na Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
3. Stworzenia na szczeblu samorządowym obywatelskiego mechanizmu finansowania i dystrybucji środków na kulturę, na wzór organizacji pożytku publicznego i budżetów partycypacyjnych.
4. Zwiększenia rzeczywistego dostępu do kultury dla każdego bez względu na status społeczny i ekonomiczny czy miejsce zamieszkania, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, seniorów i grup wykluczonych.
5. Przywrócenia edukacji kulturalnej w powszechnym systemie nauczania rozumianej nie tylko jako przybliżanie dziedzictwa, ale również nauki uczestnictwa w kulturze współczesnej.
6. Przywrócenia misyjności mediów publicznych, co rozumiemy jako zaspokajanie, ale i kształtowanie potrzeb kulturalnych otwartego, nowoczesnego społeczeństwa, zgodnie z Obywatelskim Paktem na rzecz Mediów Publicznych.
7. Zagwarantowania autonomii i niezależności instytucji kultury, publicznych i niepublicznych, ze szczególnym uwzględnieniem przejrzystego sposobu powoływania ich władz, zasad finansowania i oceny programów.
8. Wprowadzenia zakazu stosowania cenzury w jakiejkolwiek formie: instytucjonalnej, prewencyjnej, ekonomicznej, prawnej, represyjnej, wewnętrznej, politycznej, wyznaniowej lub ideologicznej.
Każdy może być częścią akcji
Pod manifestem i postulatami Kultury Niepodległej zebrano już 1200 podpisów. W akcję zaangażowali się m.in. Maria Janion, Grzegorz Turnau, Wojciech Smarzowski, Paweł Pawlikowski, Mirosław Bałka, Magdalena Cielecka, Grzegorz Jarzyna, Agnieszka Holland, Katarzyna Kozyra, Zygmunt Miłoszewski, Maja Ostaszewska, Grzegorz Rosiński, Paweł Demirski i Monika Strzępka, Małgorzata Szumowska, Wojciech Tochman, Olga Tokarczuk czy Xawery Żuławski.
Kultura Niepodległa - manifest fot. Kultura Niepodległa, kadr Youtube
Kultura Niepodległa zacznie działać 2 i 3 września. Do akcji można przystąpić już teraz. Wystarczy wysłać swoje imię i nazwisko, profesję i miejscowość, z której się pochodzi na adres: podpisy@kulturaniepodlegla.pl.
– Zapraszamy wszystkich chętnych do organizowania publicznych koncertów, wykładów, odczytów, wieczorów autorskich, happeningów, wystaw. Prosimy zgłaszać swoje pomysły wraz z ich krótkim opisem pod adresem wydarzenia@kulturaniepodlegla.pl. Wszystkie wydarzenia muszą być bezpłatne i publicznie dostępne. Prosimy o ich dokumentację i rejestrację – apelują Obywatele Kultury.
-
Msza święta online na żywo 17 stycznia - gdzie obejrzeć?
-
Co oglądać, czego słuchać? Niech tytuł serialu "Rozczarowani" was nie zmyli. Warto!
-
Kamil Durczok chce pozwać Latkowskiego i TVP za "Taśmy Amber Gold". "Kryminalisto, zacznij się bać"
-
Obejrzałam pierwszy odcinek "Rysy" i bardzo szybko chcę zobaczyć kolejne. To kawał soczystego kryminału
-
W nowym teledysku Fabijańskiego zagrała Natalia Siwiec. "To eksplozja fantazji erotyczno-miłosnych mężczyzny"
- Oxford Drama singlem "Not My Friend" zapowiada nowy album. Do utworu powstał berliński teledysk
- POPKultura Extra. "Seks w wielkim mieście" wraca - i nie tylko on. Ale... po co?
- Pamiętacie Doogiego Howsera? Powstaje nowa wersja, teraz w szpitalu będzie pracować dziewczyna
- Lisa Kudrow o powrocie "Przyjaciół": Coś tam już nagrałam. Będzie świetnie
- Daria Zawiałow wydała singiel "Kaonashi" z nowej płyty. Teledysk porusza temat przemocy domowej