Wystawa zdjęć "Frida i Diego. Niech żyje życie!" - Warszawa, Wrocław (a już niedługo Kraków i Łódź), piątek, sobota, niedziela
To pierwszy weekend kiedy w Bibliotece Publicznej w Warszawie można zobaczyć wystawę fotografii pt. "Frida i Diego. Niech żyje życie!". Zdjęcia ukazują ewolucję związku Fridy Kahlo i Diega Rivery, widziane oczami 50 artystów, m.in. ojca Fridy Guillerma Kahlo, Augustina Victora Casasoli, Nickolasa Muraya, Élie Faure i Manuela Alvareza Bravo.
Wszyscy, którzy uwielbiają sztukę Fridy wiedzą, jak wielki wpływ miał na nią jej mąż, także artysta, malarz, architekt i twórca murali - Diego Rivera. Para artystów spędziła ze sobą 25 lat - w tym czasie małżeństwo rozstawało się i wracało do siebie.
Oboje wdawali się w romanse - Frida - m. in. z Josephine Baker i Lwem Trockim (o którego Diego był piekielnie zazdrosny). Mimo awantur i kryzysów, w związku na pewno nie brakowało miłości i namiętności - właśnie one stały się głównym tematem wystawy.
Rok Fridy Kahlo obchodzi cała Polska
Obecnie wystawę "Frida i Diego. Niech żyje życie!" można oglądać w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu (do 22 września), a także w Warszawie w Bibliotece Publicznej przy ul. Koszykowej (czynna do 15 października). Później wystawa trafi do Łodzi i Krakowa.
Wernisaż w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się 3 października i potrwa aż do 3 stycznia 2018 roku.
Natomiast w ZPAF Gallery w Krakowie wystawa potrwa od 14 października do 5 listopada.
'Frida i Diego. Niech żyje życie!' plakat mat. prasowe
Już w ten weekend w krakowskim Muzeum Manggha odbędzie się wernisaż wystawy Wojciecha Plewińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich fotografów.
Wojciech Plewiński, urodzony w 1928 roku w Warszawie z wykształcenia jest architektem. Jako fotograf zasłynął przede wszystkim z portretów, zdjęć teatralnych i sesji mody. Mniej znany, choć równie ważny jego jego dorobek reporterski. Plewiński wyróżnia się niezwykle ciepłym podejściem do swoich bohaterów - poza nielicznymi wyjątkami w jego pracach dominuje sympatia. Jego zdjęcia zwykle opowiadają małą historię: próżno tu szukać wielkich wydarzeń, politycznych masówek lat 50. czy 60., zdjęć ze zjazdów partyjnych czy strajków.
Nowa Huta, 1958 fot. Wojciech Plewiński, mat. prasowe
Wystawa “Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość” to blisko 300 archiwalnych i współczesnych odbitek, a także dokumenty pochodzące z archiwum artysty oraz jego portrety wykonane przez zaprzyjaźnionych fotografów i przez niego samego.
Prezentację rozpoczną najwcześniejsze, nigdy nie pokazywane lub pokazywane bardzo rzadko fotografie, pochodzące z prywatnego archiwum artysty.
W kolejnych cyklach język jest już dojrzalszy i wyemancypowany, własny – znakomite sekwencje zamknięte między innymi w cyklach Italia ’57, Ziemie Zachodnie, Francja.
Wenecja fot. Wojciech Plewiński, mat. prasowe
Wybór zawiera także zdjęcia późniejsze, w tym zapis pobytów w Jugosławii, krótki, lecz wstrząsający obraz typowej socjalistycznej wielkiej budowy – Huty Katowice – ukazujący wszechpanujące marnotrawstwo i bałagan, wreszcie zdjęcia najnowsze, już w kolorze. Fotografie powstające w ostatnich latach są dowodem żywotności pasji napędzającej Wojciecha Plewińskiego od wczesnych lat 50.
“Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość”
Kurator: Wojciech Nowicki
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków
Czas trwania wystawy: 16.09–4.10.2017, wt–nd 10:00–18:00
Wernisaż wystawy: 15.09.2017, 18:00
'Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość', plakat mat. prasowe
Już dzisiaj po raz 60. startuje w Warszawie jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej na świecie – "Warszawska Jesień". Muzycy z całego świata odkryją czym jest dzisiejsza awangarda.
Podczas imprezy usłyszymy ponad 70 kompozytorów, kilkuset wykonawców: solistów, zespołów i orkiestr, m.in. Artura Zagajewskiego, jednego z najważniejszych skandynawskich kompozytorów Haakona Thelina i Vladimira Gorlinskiego, który znany jest z niezwykłego łączenia muzyki elektronicznej z akustyczną.
Podczas jubileuszu usłyszymy też dzieła Tadeusza Wieleckiego – kontrabasisty, kompozytora i wieloletniego dyrektora festiwalu, Wojciecha Kilara – twórcy ścieżek dźwiękowych do ponad 130 filmów, Krzysztofa Pendereckiego – zdobywcy ponad 50 nagród, w tym czterech Grammy, Michela van der Aa – autora opery 3D, Isang Yuna – łączącego awangardę z tradycyjną koreańską muzyką, Gérarda Griseya oraz wielu innych wybitnych kompozytorów z całego świata.
Już drugi raz festiwalowi towarzyszyć będzie "Warszawska Jesień Klubowo". Na tę okazję stworzono szereg utworów, które grane będą w tych miejscach w Warszawie, w których dominuje zazwyczaj muzyka klubowa. Jedną z prapremier, wykonanych w ramach tego nurtu będzie Re:mix – reinterpetacja nagrań z Kroniki Dźwiękowej festiwalu, czyli wybranych utworów, które zabrzmiały podczas wcześniejszych edycji „Warszawskiej Jesieni”. Imprezy odbędą się m.in w Barze Studio i klubie SPATiF.
Program imprezy dostępny tutaj >>
60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, TRANS / AWANGARDY, 15-23 września 2017.
Kochacie serial "Narcos"? Jeśli tak, nie może zabraknąć Was na dzisiejszej imprezie w warszawskim klubie DZiK przy Belwederskiej!
Organizatorzy postanowili odtworzyć klimat z serialu, dlatego przygotowali muzykę prosto z Kolumbii, Meksyku i Dominikany. Podczas imprezy usłyszymy DJ-ów takich jak: Cumbia, Champeta, 3ball, Salsa Choque, Dembow, Reggaeton i Merengue, którzy zabiorą nas w podróż po klubach, plażach i zaułkach Cali, Medellin, Monterrey i Punta Cana.