Myśleli, że to kopia obrazu Leonarda Da Vinci. Teraz trafi na aukcję za 100 mln dolarów

Nazwany "podróbą" i wyceniony na 45 funtów obraz, okazał się oryginalnym dziełem Leonarda Da Vinci. Teraz "Zbawiciel świata" zostanie sprzedany.

"Zbawiciel świata" ("Salvator Mundi") to jeden z niewielu obrazów Leonarda da Vinci, który znajduje się w prywatnych zbiorach. Jego właściciel - rosyjski miliarder, Dmitrij Rybołowlew, wkrótce wystawi go na aukcję.

Do tej pory wszyscy myśleli, że obraz jest jedynie kopią dzieła Leonarda Da Vinci namalowaną przez jego ucznia Giovanniego Boltraffia w XVI wieku. Jednak ostatnie ekspertyzy wykazały, że w domu rosyjskiego miliardera znajduje się oryginalny "Zbawiciel świata"!

Leonardo da Vinci 'Chrystus Zbawiciel', 1499 r.Leonardo da Vinci 'Chrystus Zbawiciel', 1499 r. Fot. The National Gallery

Obraz przedstawia Chrystusa w błękitno-czerwonych szatach. Prawą ręką wykonuje znak błogosławieństwa, a w lewej trzyma szklaną kulę symbolizującą świat.

Leonardo Da Vinci namalował go dla króla Francji Ludwika XII. Później obraz trafił na dwór władcy Anglii Karola I, a następnie gościł w domach wielu monarchów.

Kiedy w 1958 roku obraz trafił na aukcję, został wyceniony na... 45 funtów. Dopiero kuratorzy z londyńskiej National Portrait Gallery uznali, że może warto przyjrzeć się dziele raz jeszcze. Poprosili o ekspertyzę specjalistów z Włoch. Kiedy ci odrestaurowali obraz, nie mogli uwierzyć w to, co odkryli. W 2011 roku obraz był już oficjalnie uznany za dzieło Leonarda da Vinci, a jego wartość z 45 funtów urosła do ponad 120 mln.

Licytacja oryginalnego "Zbawiciela świata" Leonarda Da Vinci odbędzie się już w listopadzie.