Roman Polański jest ścigany za seks z dzieckiem od 40 lat. Teraz nakręci film o swoim życiu

Roman Polański przyleciał do Polski po raz pierwszy po oddaleniu wyroku o ekstradycji reżysera do USA w 2016 roku.

Roman Polański właśnie przyleciał do Polski. Pierwszy raz po tym, jak Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił kasację Zbigniewa Ziobry ws. ekstradycji do USA. Reżyser rozpoczął zdjęcia do dokumentu o swoim dzieciństwie i młodości. Film reżyseruje Mateusz Kudła, a producentką jest Anna Kokoszka-Romer.

Bardzo się cieszę, że dzięki definitywnemu zakończeniu sprawy ekstradycji, Roman Polański mógł przyjechać do Polski i wziąć udział w realizacji tak osobistego projektu – stwierdził Jan Olszewski, adwokat reżysera.

Powrót do przeszłości

Niestety, nie jest to najlepszy moment na promocję autobiografii. Zaledwie kilka dni temu kolejna kobieta przyznała, że jako 10-letnia dziewczynka była molestowana seksualnie przez reżysera (Przypominamy: Kolejna kobieta oskarża Romana Polańskiego o molestowanie. "Miałam wtedy dziesięć lat" >>).

Marianne Barnard to piąta osoba, która oskarżyła Polańskiego o przestępstwo na tle seksualnym. Artystka domaga się usunięcia reżysera z szeregów Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Internetową petycję w tej sprawie podpisało już prawie 14 tys. osób.

Roman PolańskiRoman Polański Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Trudna przeszłość

W 1977 roku w USA Roman Polański został skazany za uprawianie seksu z dzieckiem. Jego karą miało być całe... 90 dni w areszcie. Pozostałych 5 zarzutów (m.in. molestowanie seksualne) zostało wycofanych w nagrodę za przyznanie się do winy. Po 42 dniach Polański został zwolniony z więzienia i uciekł z USA, w obawie, że sąd nie dotrzyma warunków ugody.

Polański nie wróci do USA

W 2014 roku Stany Zjednoczone wystąpiły do Polski z wnioskiem o wydanie reżysera. Rok później Sąd Okręgowy w Krakowie zdecydował, że nie zgadza się na ekstradycję. Decyzję chciał zmienić Zbigniew Ziobro, który stwierdził, że Polański "jest oskarżony i ścigany o okrutne przestępstwo wobec dziecka, gwałt na dziecku", jednak jego kasacja została ostatecznie odrzucona.

Więcej o:
Komentarze (35)
Roman Polański jest ścigany za seks z dzieckiem od 40 lat. Teraz nakręci film o swoim życiu
Zaloguj się
 • dejacek

  Oceniono 8 razy 6

  a może ten film oczyści atmosferę, a Polański w ten sposób okaże skruchę. W te wszystkie bajki o molestowaniu już nie wierzę bo po 40 latach to mogą być konfabulacje. Trzeba było to wszystko ogłaszać wtedy kiedy się stało a nie teraz. Żadnych dowodów, tylko słowo żeby zgnoić człowieka albo wyrwać jakieś pieniądze

 • ilenka50

  Oceniono 6 razy 4

  Producentem będzie Harvey Weinstein?

 • kniazwitold

  Oceniono 4 razy 4

  A ile dzieci zgwałcił Wesołowski?

  Jakoś nie widziałem go w więzieniu.

 • nodex

  Oceniono 14 razy 2

  Ale nie zapominajmy też, że to była 15 latka, wyglądająca na więcej. Sama mu wybaczyła i prosiła Sąd o jego uniewinnienie. O 10 latce nie słyszałem wcześniej. To dramat, ale też nikt jak on nie rozsławił Polski, czasów wojny jak jego film Pianista. Miał inne słynne filmy, otrzymał Oscara. Jednak dużo dla Polski zrobił. Jako mały żyd przeżył też getto. Zamordowano jego żonę w ciąży i przyjaciela. No nie oceniajmy tak ostro.

 • atmt

  Oceniono 1 raz 1

  "Teraz nakręci film o swoim". Tak macie na stronie głównej, niedojdy.

 • lech2011

  Oceniono 1 raz 1

  Uważaj na Zbycha !

 • mabiwy

  Oceniono 2 razy 0

  bidulek tak.. brrrrrrrrr

 • mille666

  Oceniono 2 razy 0

  dobry fachowiec nie musi od razu być człowiekiem - może być chorym śmieciem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX