"Cicha Noc" w reżyserii Piotra Domalewskiego pojawi się w kinach pod koniec listopada. Dokładnie wtedy, kiedy w centrach handlowych zawisną kolorowe ozdoby, miasto rozświetlą migające lampki, a multipleksy zaproszą nas na kilka słodkich komedii romantycznych. Domalewski widzi to inaczej. Pokazuje, że święta to czas oczyszczenia i intymnej rozmowy z samym sobą.
'Cicha noc' fot. Robert Jaworski, Studio Munka
Film zdobył najważniejszą nagrodę na 42. Festiwalu Filmowym w Gdyni, pokonał "Ptaki śpiewają w Kigali" małżeństwa Krauze i polskiego kandydata do Oscara - "Pokot" Agnieszki Holland.
Adam (Dawid Ogrodnik), na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec (Arkadiusz Jakubik), brat (Tomasz Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Maria Dębska) z mężem (Tomasz Schuchardt). Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.
'Cicha noc' fot. Robert Jaworski, Studio Munka
Oprócz genialnego Dawida Ogrodnika ("Chce się żyć", "Ostatnia rodzina"), w filmie zagrają także Tomasz Ziętek ("Kamienie na szaniec", "Konwój"), Arkadiusz Jakubik ("Wesele", "Wołyń"), Tomasz Schuchardt ("Demon", "Jesteś Bogiem"), Maria Dębska ("Moje córki krowy"), Agnieszka Suchora ("Ki") oraz Paweł Nowisz ("Różyczka").
Piosenka to jest taki drobny twór, który może bardzo sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić - mawiał Wojciech Młynarski.
"Młynarski. Piosenka finałowa" w reżyserii Alicji Albrecht to opowieść o twórczości i życiu wybitnego poety, tekściarza i satyryka - Wojciecha Młynarskiego. Dokument zawiera ostatni, bardzo osobisty wywiad z bohaterem. Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi jego najbliższych przyjaciół, między innymi: Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego, Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej, Krystyny Jandy i Rodziny.
Wojciech Młynarski na festiwalu w Opolu, 1975 r. Pempel/REPORTER / REPORTER
W ponad 2 tys. piosenek Młynarski stworzył Kronikę Polski i Polaków. Jego "W Polskę idziemy", "Niedziela na głównym", "Róbmy swoje", czy "Jeszcze w zielone gramy" wciąż pozostają najtrafniejszymi i najdotkliwszymi obrazami Polski. Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają jego wybitną twórczość. Film pokazuje Młynarskiego jako niezwykłego artystę, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.
Na zdjęciu Wojciech Młynarski. 16.12.1996 Warszawa, Klub Tango. Wieczór wspomnień poświęcony Kalinie Jędrusik w piątą rocznicę śmierci artystki Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Pod koniec listopada na ekrany kin trafi najnowsza produkcja Disneya i Pixara - "Coco". To ciekawy moment na premierę filmu o... święcie zmarłych. Jest to jednak propozycja, która doskonale was rozgrzeje w te chłodne dni i przypomni o rzeczach naprawdę ważnych - o rodzinie. Pixar z Disneyem tym razem proponują opowieść z ludzkimi bohaterami (oraz jednym psem i panterą) i kto wie, czy nie będzie to hit na miarę "Odlotu" ("Up").
'Coco' reż. Lee Unkrich, prod. Walt Disney Pictures, Pixar Animation Studios, 2017 mat. prasowe
Bohaterem jest Miguel - rezolutny 12-latek z Meksyku, który ponad wszystko kocha muzykę. Niestety nie ma szczęścia, bo absolutnie nikt z rodziny nie podziela jego miłości. Muzyka jest tematem zakazanym w rodzinie Riverów do tego stopnia, że od dwóch pokoleń nikt z muzyką nie ma nic wspólnego i wszyscy uważają, że jest to zło najgorszym ze wszystkich. To właśnie muzyka zabrała wiele lat temu prapradziadka Miguela - dla niej porzucił swoją żonę i malutką córkę. Ale Miguel marzy, żeby być muzykiem tak, jak jego idol - ukochany Ernesto de la Cruz, którego pomniki stoją w miasteczku.
Przypadek sprawia, że mały Miguel trafia do świata zmarłych w czasie Dia de los Muertos - meksykańskiego Święta Zmarłych. Tam razem z sympatycznym Hektorem odkrywa prawdę o swojej rodzinie i prawach, które rządzą tym przedziwnym (i cudownie kolorowym) światem.
"Coco" to film przeznaczony dla trochę starszych dzieci, ale również dla dorosłych, bo oni także będą się świetnie bawili w kinie. Na pokazie prasowym próżno było szukać młodzieży, ale za to z wielu rzędów słychać było pochlipywanie. W kinie przydadzą się wam zatem chusteczki. A po wszystkim będziecie bardzo chcieli przytulić swoich dziadków i rodziców!
'Coco' reż. Lee Unkrich, prod. Walt Disney Pictures, Pixar Animation Studios, 2017 mat. prasowe
To ekranizacja klasycznej powieści kryminalnej Agathy Christie, stworzona przez pięciokrotnie nominowanego do Oscara aktora i reżysera Kennetha Branagha (zagrał w takich produkcjach, jak "Dunkierka", "Mój tydzień z Marilyn", "Radio na fali"), który tym razem wcieli się w postać głównego bohatera.
Kenneth Branagh, reżyser i odtwórca roli Herculesa Poirot w filmie 'Morderstwo w Orient Ekspressie' Fot. materiały prasowe
Gdy w luksusowym pociągu zasztyletowany zostaje wpływowy biznesmen, detektyw Hercules Poirot podejmuje się wskazania mordercy spośród trzynastu pasażerów w przedziale. Luksusowa podróż staje się punktem wyjścia do stylowej, pełnej napięcia i zaskakującej opowieści sensacyjnej, uznawanej za największą zagadkę kryminalną wszech czasów. Trzynaścioro pasażerów uwięzionych zostaje w pułapce, nie wiedząc, co ich czeka. Jeden człowiek musi wskazać mordercę, zanim ten zaatakuje ponownie.
W filmie zobaczymy takich aktorów jak: Kenneth Branagh wcielający się w detektywa Herculesa Poirot, Johnny Depp w roli Edwarda Ratchetta, Michelle Pfeiffer jako pani Hubbard i Judi Dench, która gra księżniczkę Dragomiroff. W "Morderstwie..." pojawią się także Penelope Cruz, Daisy Ridley, znana z "Gwiezdnych wojen: Przebudzenia Mocy" oraz Josh Gad, którego ostatnio mogliśmy oglądać w najnowszej odsłonie filmu "Piękna i Bestia" Disneya.
Willem Dafoe w 'Morderstwie w Orient Expressie' kadr ze zwiastuna
Filmowa biografia jednej z najważniejszych postaci kultury gejowskiej XX wieku. Kontrowersyjne szkice Touko Laaksonena, początkowo cenzurowane i niezrozumiane, dziś są jednym z ważniejszych dzieł popkultury.
'Tom of Finland' josef persson
"Tom of Finland" - fabuła
Fiński rysownik, Touko Laaksonen, wraca z frontu II Wojny Światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, jak i wiele innych europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Mimo usilnych prób, nie udaje się opublikować jego prac w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera Touko drogę do szerokiej publiczności. Tak rodzi się „Tom of Finland”, symbol pokolenia gejowskiej rewolucji.
Najnowsze dzieło Darrena Aronofsky'ego zrobiło wielkie zamieszanie w świecie filmowym (Przypominamy: "mother!" ze skrajnymi ocenami po Festiwalu w Wenecji. Wygwizdany i... chwalony >>). Teraz wszyscy zastanawiają się, czy nowy film twórcy "Requiem dla snu" i "Czarnego łabędzia" dostanie Oscara Zdania krytyków są bardzo podzielone, dlatego najlepiej samemu wybrać się do kina.
'mother!' Reż. Darren Aronofsky, prod. Protozoa Pictures, 2017
W filmie poznajemy małżeństwo, które właśnie rozpoczęło wspólne życie - on (Javier Bardem) jest pisarzem i cierpi na brak weny. Ona (Jennifer Lawrence), stara się wspierać ukochanego i odciąża go od domowych obowiązków. Mężczyźnie wciąż nie udaje się nic stworzyć, co nie wpływa dobrze na ich relacje. Pewnego dnia do ich drzwi puka nieznajomy (Ed Harris). Mąż wita go serdecznie i pozwala zostać na noc, co nie podoba się żonie. Z czasem w ich domu pojawia się coraz więcej nieproszonych gości (tu m.in. Michelle Pfeiffer i Domhnall Gleeson). Po pewnym czasie nieznajomi zmieniają życie kobiety w piekło, którego nie przerywa nawet ukochany mężczyzna.
'mother!' Reż. Darren Aronofsky, prod. Protozoa Pictures, 2017
Jednak jest to tylko powierzchnia historii, którą opowiada Darren Aronofsky. Jego najnowszy film zbiera skrajnie różne recenzje, ale ci, którzy zachwycili się "mother!" podkreślają, że tak naprawdę jest to film filozoficzny. Ten, kto zatrzyma się na samej powierzchni opowieści, rzeczywiście wyjdzie z kina zniesmaczony i przytłoczony absurdem. Ale jeśli zajrzymy pod tę warstwę okaże się, że jest tam drugie dno, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Wtedy również sam tytuł nabierze innego znaczenia.
Do obejrzenia przerażającego horroru zachęcała nas także gwiazdorska obsada. Oprócz sław takich, jak Jennifer Lawrence ("Igrzyska śmierci", "American Hustle") i Javier Bardem ("Skyfall", "To nie jest kraj dla starych ludzi"), w najnowszej produkcji Darrena Aronofsky'ego zagrali Michelle Pfeiffer ("Człowiek z blizną", "Młodzi gniewni"), Domhnall Gleeson ("Zjawa", "Czas na miłość"), Kristen Wiig ("Marsjanin"), a także Ed Harris ("Piękny umysł", "Truman Show").
Wszystkie premiery listopada:
3 listopada
24 Hours of Live
All Saints
Dziennik cwaniaczka: Droga przez mękę
Jeszcze nie koniec
Kobieta z lodu
Młynarski. Piosenka finałowa
mother!
Pewnego razu w listopadzie...
Traktorek Florek ratuje farmę
Złe mamuśki 2: Jak przetrwać święta
10 listopada
Beksińscy. Album wideofoniczny
Ciambra
Listy do M. 3
Kobieta, która odeszła
Kryptonim HHhH
Slumber
Suburbicon
17 listopada
Cudowny chłopak
Droga Aszera
Elliot, the Littlest Reindeer
Liga Sprawiedliwości
Manifesto
Najlepszy
Niknięcie
Soyer
Sprawa Chrystusa
Tunel
24 listopada
Cicha noc
Coco
Labirynt świadomości
Mikołaj w każdym z nas
Morderstwo w Orient Expressie
Tom of Finland
Totem
Uwolnij mnie
Życzenie śmierci