"Gra o tron" zrobiła z niej gwiazdę. Ale w innych rolach Lena Headey nie przypomina Królowej

Na ekranie była matką Terminatora i władczynią Siedmiu Królestw. Na co dzień Lena Headey to typowa dziewczyna z sąsiedztwa.

'Odbicie zła', Stopklatka TV'Odbicie zła', Stopklatka TV (c) all rights reserved.

Kiedy kolega powiedział jej, że zagra w serialu, w którym jest rola żony króla, będącej jednocześnie kazirodczą psychopatką, wiedziała, że to coś dla niej. "Gra o tron" przyniosła Lenie Headey ogromną popularność, ale stara się ona pozostać zwyczajną dziewczyną z Yorkshire.

Headey była jedną z pierwszych aktorek, które przyznały się do bycia ofiarą molestowania przez niesławnego Harveya Weinsteina. Po raz pierwszy zaczął przystawiać się do niej w 2005 roku podczas festiwalu w Wenecji, a ona tylko wybuchnęła śmiechem. „Oh, daj spokój! To by było jak całowanie się z ojcem! ”. Była pewna, że producent tylko żartował, jednak później nie zagrała już w żadnym filmie jego wytwórni. Po występach w „Nieustraszonych braciach Grimm” czy „300”, kiedy wydawało się, że jej kariera nabiera tempa, musiała wrócić do gry w niskobudżetowych produkcjach. Czy żałowała? Ani trochę.

'Odbicie zła', Stopklatka TV'Odbicie zła', Stopklatka TV (c) all rights reserved.

Projekty, które wtedy wybierała Headey, cechowały się różnorodnością. „Odbicie zła” było pierwszym filmem, w którym miała do zagrania aż tak dużą rolę. Gra tam kobietę, która pewnego dnia spotyka na ulicy swojego sobowtóra, co niesie za sobą fatalne konsekwencje. Aktorka dostała zadanie pociągnięcia całej fabuły na swoich barkach i świetnie sobie z tym poradziła. Krytycy pisali, że to film dla fanów M. Nighta Shyamalana, którzy mogli być rozczarowani „Zdarzeniem”, mającym premierę w tym samym czasie.

'Odbicie zła', Stopklatka TV'Odbicie zła', Stopklatka TV (c) all rights reserved.

Thriller psychologiczny miesza się tu z horrorem, a wyjątkową, intrygującą atmosferę podkreślają nagradzane na kilku festiwalach zdjęcia. Nie jest łatwo opowiadać w kinie o mrocznych zakamarkach ludzkiego umysłu, ale twórcom„Odbicia zła” z pewnością się to udało, z dużą pomocą Headey. Ciągłe poczucie zagrożenia jej bohaterki i niepewność co do tego, co jest jawą, a co snem, wypadło bardzo wiarygodnie.

W 2010 roku pojawiła się w komedii „Pete Small Is Dead” i wtedy jej życie się odmieniło. Na planie zaprzyjaźniła się z aktorem Peterem Dinklagem – w przerwach między zdjęciami przygotowywał się on do roli w serialu, o którym mówił, że zmieni oblicze telewizji. Zdradził Headey, że siostra jego bohatera to kazirodcza psychopatka i rola ta nie jest jeszcze obsadzona. Po pewnym czasie Dinklage stwierdził, że nowa koleżanka byłaby idealna jako Cersei Lannister i zarekomendował aktorkę twórcom.

'Gra o tron', 7. odcinek 7. sezon - finał finałów'Gra o tron', 7. odcinek 7. sezon - finał finałów HBO

„Gra o tron” nie tylko przyniosła Headey ogromną popularność, ale też stała się niesamowitym doświadczeniem aktorskim. Co ciekawe, Headey na co dzień w ogóle nie przypomina swojej bohaterki. Ma kruczoczarne włosy, a jej ciało pokrywają liczne tatuaże. Daleko jej też do wyniosłości. Wychowana na wsi na północy Anglii jest tzw. dziewczyną z sąsiedztwa. Po kilkuletnim pobycie w Los Angeles wróciła zresztą w rodzinne strony. Chciała, aby jej dzieci były bliżej dziadków.

'Gra o tron', kadr z serialu wyprodukowanego dla HBO"Gra o tron", kadr z serialu wyprodukowanego dla HBO Mat. prasowe

Tam, w Yorkshire, nikt nie zwraca na nią uwagi – to po prostu Lena, którą dobrze znają, a nie Cersei Lannister. Gdzie indziej jednak aktorka zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie. Nie ukrywa, że to najgorsza część tego zawodu. Gdy kilka lat temu przeżywała trudny rozwód, nie mogła znieść tego, że jej życie prywatne komentują media i fani serialu. Raczej unika wywiadów, a kiedy już się na nie decyduje, mówi właściwie tylko o śmiesznych anegdotkach.

Aktorce cały czas proponowane są role dumnych władczyń, ale ona nie jest nimi zainteresowana. Zamiast tego wybrała np. niezależny dramat „The Flood” opowiadający o kryzysie uchodźczym w Europie, temacie, który jest dla niej bardzo ważny. W przyszłym roku premierę będzie miał również film „Fighting With My Family”, w którym Headey zagrała obok Dwayne'a Johnsona. Fabuła opowiada o rodzinie wrestlerów. Lena rzucająca przeciwników na matę? Brzmi super!

Więcej o: