Polacy nie odzyskają ukradzionego podczas wojny obrazu Siemiradzkiego. Jeszcze dziś trafi na aukcję

"Taniec wśród mieczów" Henryka Siemiradzkiego znajduje się w londyńskim domu aukcyjnym. Wbrew prośbom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obraz pójdzie dziś pod młotek.

"Taniec wśród mieczów" to jeden z dziewięciu obrazów Henryka Siemiradzkiego znajdujących się w katalogu polskich strat wojennych. Kiedy na początku listopada dzieło pojawiło się w ofercie domu aukcyjnego Sotheby's w Londynie, Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło wnioski o wstrzymanie sprzedaży.

- Wystawiona na aukcji wersja kompozycji jest tożsama z tą zarejestrowaną w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydział do spraw Strat Wojennych sprawdza teraz wojenne losy obiektu oraz podjął działania mające na celu jego wycofanie ze sprzedaży - napisano w komunikacie MKiDN.

Niestety, wnioski zostały odrzucone przez dom aukcyjny Sotheby's. Jak podaje "Rzeczpospolita" według Brytyjczyków "nie ma dowodów na to, że obraz został wywieziony z Polski nielegalnie, bowiem właściciel i jego rodzina wyemigrowali zgodnie z prawem".

 

"Taniec wśród mieczów" znalazł się w katalogu dzieł sztuki rosyjskiej i trafi na aukcję Sotheby's dziś (28 listopada). Jego obecnym właścicielem jest prywatny kolekcjoner z Niemiec. Mężczyzna planuje sprzedać dzieło za 80-120 tys. funtów. Jego tożsamość nie została ujawniona.

Pozostałe obrazy Henryka Siemiradzkiego znajdujące się w katalogu strat wojennych, to: "Antoniusz i Kleopatra", "Egipcjanka", "Robaczki Świętojańskie", "Sprzedaż amuletów", "U źródła", "U źródła (gra w kostki)", "Wniebowstąpienie - szkic" oraz "Zmartwychwstanie".

Pełna baza strat wojennych MKiDN znajduje się tutaj >>

Obraz Leonarda da Vinci sprzedany za 450 milionów dol. Tajemniczy kupiec nabył go przez telefon

Więcej o:
Komentarze (85)
Polacy nie odzyskają ukradzionego podczas wojny obrazu Siemiradzkiego. Jeszcze dziś trafi na aukcję
Zaloguj się
 • wolny.kan.gur

  Oceniono 112 razy 66

  Swoją drogą Brytyjczycy mają długą tradycję w rabowaniu i przetrzymywaniu ukradzionych dzieł sztuki - całe British Museum to jedna wielka dziupla artefaktów skradzionych innym narodom na przestrzeni wieków.

 • moulinne

  Oceniono 50 razy 46

  "Taniec wśród mieczów" to raczej cykl obrazów Siemiradzkiego, a nie pojedyncze płótno. Różnią się one od siebie rozmiarami i elementami treści, zachowując jedynie motyw przewodni. Być może resort p. Glińskiego o tym też nie miał pojęcia, składając wniosek o wycofanie z aukcji? To tylko na pozór brzmi absurdalnie, biorąc pod uwagę wyczyny i fachowość kierującego tym ministerstwem 'funkcyjnego omnibusa' .

 • kemor234

  Oceniono 65 razy 41

  Wyraźnie widać, jak wielkim "szacunkiem" cieszy się pan Gliński na świecie.
  Ale nie można mu odmówić, że solidnie zapracował na opinię,

 • pissklamie

  Oceniono 57 razy 39

  kaczor niech go kupi - w końcu pierwszy raz gołą dudę zobaczy :)

 • 13sw

  Oceniono 39 razy 27

  Może niech odzyskają tak, jak odzyskali wiszącą od pół wieku w Polsce "Damę z łasiczką" - zapłacą miliardy za obraz którego nikt nie chce kupić?

 • optymistaa43

  Oceniono 37 razy 25

  I tak z winy PiSsowieckiej klice PiS, tracac na prestizu w swiecie mozemy z taka sytuacja w przyszlosci sie spotkac.Zlodzieje beda sprzedawali zrabowane dobra narodowe bo z takim kraikiem "kurduplowatym"nikt nie bedzie sie liczyl.Precz z PiSsowiecka klika.

 • justas32

  Oceniono 29 razy 23

  Polacy wstają z kolan - i nie mają czasu na takie pierdoły ...

 • klan_fan

  Oceniono 22 razy 22

  Większy prestiż będzie jak Beata sprowadzi do Polski pomnik JPII a nie tam jakieś bochomazy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX