Polacy nie odzyskają ukradzionego podczas wojny obrazu Siemiradzkiego. Jeszcze dziś trafi na aukcję

"Taniec wśród mieczów" Henryka Siemiradzkiego znajduje się w londyńskim domu aukcyjnym. Wbrew prośbom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obraz pójdzie dziś pod młotek.

"Taniec wśród mieczów" to jeden z dziewięciu obrazów Henryka Siemiradzkiego znajdujących się w katalogu polskich strat wojennych. Kiedy na początku listopada dzieło pojawiło się w ofercie domu aukcyjnego Sotheby's w Londynie, Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło wnioski o wstrzymanie sprzedaży.

- Wystawiona na aukcji wersja kompozycji jest tożsama z tą zarejestrowaną w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydział do spraw Strat Wojennych sprawdza teraz wojenne losy obiektu oraz podjął działania mające na celu jego wycofanie ze sprzedaży - napisano w komunikacie MKiDN.

Niestety, wnioski zostały odrzucone przez dom aukcyjny Sotheby's. Jak podaje "Rzeczpospolita" według Brytyjczyków "nie ma dowodów na to, że obraz został wywieziony z Polski nielegalnie, bowiem właściciel i jego rodzina wyemigrowali zgodnie z prawem".

 

"Taniec wśród mieczów" znalazł się w katalogu dzieł sztuki rosyjskiej i trafi na aukcję Sotheby's dziś (28 listopada). Jego obecnym właścicielem jest prywatny kolekcjoner z Niemiec. Mężczyzna planuje sprzedać dzieło za 80-120 tys. funtów. Jego tożsamość nie została ujawniona.

Pozostałe obrazy Henryka Siemiradzkiego znajdujące się w katalogu strat wojennych, to: "Antoniusz i Kleopatra", "Egipcjanka", "Robaczki Świętojańskie", "Sprzedaż amuletów", "U źródła", "U źródła (gra w kostki)", "Wniebowstąpienie - szkic" oraz "Zmartwychwstanie".

Pełna baza strat wojennych MKiDN znajduje się tutaj >>

Obraz Leonarda da Vinci sprzedany za 450 milionów dol. Tajemniczy kupiec nabył go przez telefon

Więcej o: