Niewielu artystom tak jak Stanisławowi Wyspiańskiemu (1869-1907) udało się zawładnąć zbiorową wyobraźnią Polaków. Przez długie lata "Macierzyństwo" uznane było za zaginione. Pierwszy raz obraz pojawił się na rynku w 2007 roku. Przedstawia żonę artysty – Teodorę Teofilę Pytko, trzymającą na rękach jedno z trojga ich dzieci.
'Macierzyństwo' Stanisława Wyspiańskiego mat. prasowe
Tak ważne dzieło artysty, przedstawiające jego dziecko, nigdy wcześniej nie było wystawiane na sprzedaż. Cena wywoławcza wynosi 800 tys. złotych. Szacuje się, że obraz może zostać sprzedany nawet za 2 mln złotych. Dzieło pójdzie pod młotek już 14 grudnia w Domu Aukcyjnym Desa Unicum na aukcji Sztuka Dawna, na której znajdą się prace najwybitniejszych artystów XIX wieku, początków wieku XX oraz międzywojnia.
Wśród licytowanych prac znajdzie się także m.in. dzieło Jana Matejki – "Portret Antoniego Serafińskiego". Malarstwo portretowe zdaje się, niesłusznie, wciąż niedocenioną gałęzią twórczości artysty.
Przypominamy: Ten obraz Matejki przez prawie sto lat był uważany za zaginiony. Teraz trafia na aukcję - to może być rekord >>
Na aukcji pojawią się również prace innych cenionych twórców sztuki dawnej m.in. Juliana Fałata, Tadeusza Makowskiego, Mojżesza Kislinga, Władysława Ślewińskiego, Jacka Malczewskiego, Eugeniusza Zaka, Józefa Chełmońskiego, Januarego Suchodolskiego, Ludomira Sleńdzińskiego i Józefa Pankiewicza.
Aukcja „Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie: 14 grudnia, 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, Warszawa
"Wyspiański" w Krakowie
Na fanów Wyspiańskiego czeka jeszcze jedna niespodzianka. W tym roku mija 110 lat od śmierci artysty. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wyjątkową wystawę. Od 28 listopada można podziwiać tam blisko 900 dzieł Wyspiańskiego - malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru.
To właśnie z Krakowem autor "Wesela" związał całe swe życie i twórczość. Jeszcze za życia Wyspiański podarował krakowskiemu Muzeum pastelowe arcydzieła: projekty witraży do okien katedry krakowskiej. Na wystawie zobaczymy także szkice z czasów szkolnych, projekty scenograficzne i typograficzne, kolekcję malarstwa portretowego i pejzażowego wykonaną pastelami - to technika, w której Wyspiański osiągnął absolutne mistrzostwo.
Oprócz obrazów będzie można podziwiać pracę z innych dziedzin twórczości Wyspiańskiego, jak rzemiosło artystyczne, rzeźba, grafika oraz książka artystyczna.
Wystawa "Wyspiański", 28.11.2017-20.01.2019, Muzeum Narodowe w Krakowie