Film "Pokot" Agnieszki Holland nie powalczy o Oscara. Nie trafił na listę finałową

Film Agnieszki Holland ''Pokot'' nie znalazł uznania w oczach członków Amerykańskiej Akademii Filmowej i nie powalczy o Oscara. W Hollywood ogłoszono dziewięć filmów w kategorii ''produkcja nieanglojęzyczna'', które przeszły do kolejnego etapu.

W kategorii tej do rywalizacji pierwotnie stanęły 92 filmy z całego świata. Dalej przeszły cztery produkcje z Europy, dwie z Bliskiego Wschodu, dwie z Afryki i jedna z Ameryki Południowej.

O statuetkę powalczą:

 • "Fantastyczna kobieta"
 • "W ułamku sekundy"
 • "Dusza i ciało"
 • "Foxtrot"
 • "The Insult"
 • "Loveless"
 • "Félicité"
 • "Inxeba. Zakazana ścieżka"
 • "The Square"

Zatem ''Pokot'' Agnieszki Holland stracił szansę na Oscara. Film opowiada o tym, jak wobec bezradności policji, śledztwo w sprawie morderstw myśliwych w Sudetach
rozpoczyna emerytowana pani inżynier. Niestety nie został on wyróżniony przez członków Amerykańskiej Akademii Filmowej''.

Prawie cztery lata temu w kategorii "film nieanglojęzyczny" zwyciężyła ''Ida'' Pawła Pawlikowskiego.

Ostateczne nominacje zostaną ogłoszone 23 stycznia. Jubileuszowa 90. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się w Hollywood 4 marca.

Nadzieje na Oscara

- Agnieszka Holland jest reżyserką znaną i cenioną wśród członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Była trzykrotnie nominowana do Oscara, w tym dwukrotnie w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny", cały czas realizuje produkcje telewizyjne w Stanach Zjednoczonych. Warto podkreślić, że "Pokot", laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale, był już dystrybuowany w kilku krajach oraz ma bardzo skutecznego i doświadczonego agenta sprzedaży – Beta Cinema - mówiła we wrześniu była już dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka.

To właśnie wtedy ogłoszono, że film Agnieszki Holland będzie polskim kandydatem do Oscara.

- Po długich dyskusjach komisja uznała, że to "Pokot" będzie w tym roku najlepiej reprezentował polską kinematografię w trudnej rywalizacji oscarowej. Rozważaliśmy kilka tytułów i w naszej ocenie film Agnieszki Holland ma najwięcej atutów, które mogą pomóc mu w kampanii promocyjnej i w konsekwencji zwiększyć szanse na uzyskanie nominacji do Oscara - mówił o decyzji przewodniczący komisji oscarowej Paweł Pawlikowski.

Pokot - polski zwiastun

Więcej o:
Komentarze (31)
Film "Pokot" Agnieszki Holland nie powalczy o Oscara. Nie trafił na listę finałową
Zaloguj się
 • e50504

  Oceniono 25 razy 11

  Wiem że wy nie możecie tego napisać bo pani Holland ma wykupiony u was abonament, ale film "Pokot" to szmira na miarę smoleńska, a podlana jeszcze gęstszym sosem ideologicznym. Poziomem żenady przypomina to prezentację power point przygotowaną przez dwie feministki z pierwszego roku kulturoznawstwa.

  Szczerze i z całego serca wam współczuję że musicie bronic tego gniota tylko dlatego że jest po linii partii :D

 • Robert Olszewski

  Oceniono 23 razy 7

  Bo film Pokot nie jest filmem dobrym. Po prostu. A tak na marginesie, to rzetelność dziennikarska nakazywałaby choć wymienić tytuły filmów nominowanych a nie tylko tego, który nominacji nie dostał.

 • e50504

  Oceniono 22 razy 6

  Trudno żeby miał powalczyć. "Ida" mimo swoich znacznych braków warsztatowych opowiadała jednak historię na nowo, po myśli ludzi którzy decydują komu przyznać Oscara. Że nazywała się filmem opartym na faktach i kompletnie przekłamywała historię to już zupełnie inna sprawa, ale jednak film traktował o polskim antysemityzmie :)

  W przypadku "Pokotu" mamy do czynienie z o niebo lepiej zrealizowanym, ale filmem tematycznie na poziomie "Smoleńska". Znacie to uczucie głębokiego wstydu które was ogarnia, nawet gdy nie macie się o co wstydzić. Coś takiego ma się oglądając Krzysztofa Ibisza w telewizji. Ten film trzyma w takim napięciu od pierwszej minuty. Tokarczuk i Holland - dwie niespełnione gimnazjalistki :D

  Czy oglądał ktoś może przesłuchanie pana Bugajskiego z 1982 roku? Występowali tam Janda, Ferency czy Gajos, ale to jednak pani Holland dostała najlepszą dla siebie rolę, życiową chciałoby się rzec :)

 • Piotr Gruszko

  Oceniono 3 razy 3

  "Film opowiada o tym, jak wobec bezradności policji, śledztwo w sprawie morderstw myśliwych w Sudetach rozpoczyna emerytowana pani inżynier" Serio? O tym jest film? I może jeszcze pani inżynier odkrywa sprawcę i wsadza go do paki?! No ale mniejsza o treść. Niezłe zdjęcia, ważny temat i nazwisko reżyser to jednak trochę za mało...

 • wiktor.janowycz

  Oceniono 3 razy 3

  Nosz k... ciekawe dlaczego?!

 • kac

  Oceniono 8 razy 2

  Uff, co za ulga... nie będzie kompromitacji.

 • mess85

  Oceniono 13 razy 1

  Jestem fajnem Olgi Tokarczuk. Pokot to jej eksperymentalny kryminał. Utwór w jej stylu, ale co to gatunku po prostu słaby. Agnieszka Holland wycisnęła z niego ile się dało. Mimo wszystko poruszał więcej uniwersalnych wartości niż ubiegłoroczne Powidoki. Liczę na kandydaturę Najlepszego w przyszłym roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX