Film "Pokot" Agnieszki Holland nie powalczy o Oscara. Nie trafił na listę finałową

Film Agnieszki Holland ''Pokot'' nie znalazł uznania w oczach członków Amerykańskiej Akademii Filmowej i nie powalczy o Oscara. W Hollywood ogłoszono dziewięć filmów w kategorii ''produkcja nieanglojęzyczna'', które przeszły do kolejnego etapu.

W kategorii tej do rywalizacji pierwotnie stanęły 92 filmy z całego świata. Dalej przeszły cztery produkcje z Europy, dwie z Bliskiego Wschodu, dwie z Afryki i jedna z Ameryki Południowej.

O statuetkę powalczą:

  • "Fantastyczna kobieta"
  • "W ułamku sekundy"
  • "Dusza i ciało"
  • "Foxtrot"
  • "The Insult"
  • "Loveless"
  • "Félicité"
  • "Inxeba. Zakazana ścieżka"
  • "The Square"

Zatem ''Pokot'' Agnieszki Holland stracił szansę na Oscara. Film opowiada o tym, jak wobec bezradności policji, śledztwo w sprawie morderstw myśliwych w Sudetach
rozpoczyna emerytowana pani inżynier. Niestety nie został on wyróżniony przez członków Amerykańskiej Akademii Filmowej''.

Prawie cztery lata temu w kategorii "film nieanglojęzyczny" zwyciężyła ''Ida'' Pawła Pawlikowskiego.

Ostateczne nominacje zostaną ogłoszone 23 stycznia. Jubileuszowa 90. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się w Hollywood 4 marca.

Nadzieje na Oscara

- Agnieszka Holland jest reżyserką znaną i cenioną wśród członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Była trzykrotnie nominowana do Oscara, w tym dwukrotnie w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny", cały czas realizuje produkcje telewizyjne w Stanach Zjednoczonych. Warto podkreślić, że "Pokot", laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale, był już dystrybuowany w kilku krajach oraz ma bardzo skutecznego i doświadczonego agenta sprzedaży – Beta Cinema - mówiła we wrześniu była już dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka.

To właśnie wtedy ogłoszono, że film Agnieszki Holland będzie polskim kandydatem do Oscara.

- Po długich dyskusjach komisja uznała, że to "Pokot" będzie w tym roku najlepiej reprezentował polską kinematografię w trudnej rywalizacji oscarowej. Rozważaliśmy kilka tytułów i w naszej ocenie film Agnieszki Holland ma najwięcej atutów, które mogą pomóc mu w kampanii promocyjnej i w konsekwencji zwiększyć szanse na uzyskanie nominacji do Oscara - mówił o decyzji przewodniczący komisji oscarowej Paweł Pawlikowski.

Pokot - polski zwiastun

Więcej o: