Berlinale 2018: polski film walczy o Złotego Niedźwiedzia. Berlin kocha tę reżyserkę

Polska produkcja znalazła się wśród 7 filmów, które walczą o nagrodę główną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

"Twarz", czyli nowy film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, weźmie udział w Konkursie 68. edycji Berlinale. Jeden z najważniejszych festiwali filmowych świata rozpocznie się 15 lutego 2018 roku.

Reżysyserka ma już na swoim koncie nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia, którą otrzymała w 2015 roku za najlepszą reżyserię „Body/Ciało” oraz wyróżnienie dla swojego wcześniejszego obrazu: „W imię…”.

Małgorzata Szumowska ze Srebrnym Niedźwiedziem, 14 lutego 2015Małgorzata Szumowska ze Srebrnym Niedźwiedziem, 14 lutego 2015 ODD ANDERSEN / AFP/EAST NEWS

Złoty Niedźwiedź, czyli główna nagroda dla najlepszego filmu w Konkursie Międzynarodowym zostanie przyznana 24 lutego. Oprócz wspomnianych produkcji Małgorzaty Szumowskiej, w ostatnich latach udział w Konkursie Głównym brały takie polskie filmy jak "Pokot" Agnieszki Holland, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz obraz "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego czy "Tatarak" Andrzeja Wajdy.

Filmy biorące udział w Konkursie Międzynarodowym Berlinale 2018:

1. "Don't Worry, He Won't Get Far on Foot", reż. Gus Van Sant
2. "Dovlatov", reż. Aleksiej German Jr
3. "Eva", reż. Benoit Jacquot
4. "Figlia mia", reż. Laura Bispuri
5. "In den Gängen", reż. Thomas Stuber
6. "Mein Bruder heißt Robert und ist ein Idiot", reż. Philip Gröning
7. "Twarz", reż. Małgorzata Szumowska

Wśród festiwalowych filmów znalazł się także "Dowłatow", rosyjsko-polsko-serbska koprodukcja o życiu pisarza Siergieja Dowłatowa. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal, nominowany do Oscara za zdjęcia do "Idy" Pawlikowskiego.

Przypominamy: Te nazwiska trzeba znać. Polacy, którym udało się zdobyć Oscara >>

O czym opowiada film "Twarz"?

Najnowszy film Szumowskiej to współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.

Odtwórcą głównej roli w "Twarzy" jest Mateusz Kościukiewicz („Wszystko co kocham”, „W imię”, „Matka Teresa od kotów”, „Amok”). W pozostałych rolach występują Agnieszka Podsiadlik oraz Małgorzata Gorol.

38. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2013 r. Mateusz Kościukiewicz i Małgorzata Szumowska, reżyserka filmu 'W imię'. Fot. Renata Dąbrowska38. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2013 r. Mateusz Kościukiewicz i Małgorzata Szumowska, reżyserka filmu 'W imię'. Fot. Renata Dąbrowska Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl

Za zdjęcia i montaż odpowiadają stale współpracujący z Małgorzatą Szumowską - Michał Englert i Jacek Drosio. Scenografia to dzieło Marka Zawieruchy („Wołyń”, „W imię…”, „Róża), kostiumy Katarzyny Lewińskiej („Body/Ciało”, „Córki Dancingu”, „Disco Polo”) i Julii Jarży („Body/Ciało”, „W imię…”, „33 sceny z życia”), zaś charakteryzacja Waldemara Pokromskiego („Maria Skłodowska-Curie”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Katyń”).

"Twarz" wejdzie do kin 6 kwietnia 2018 roku.

Więcej o: