Oscary 2018: które filmy mają największe szanse na wygraną?

Oscary 2018 to najważniejsze filmowe wydarzenie roku. Kto ma szansę zdobyć statuetkę?

Jubileuszowa - 90. edycja Oscarów już dziś w nocy. Niedziela to idealny czas, by zapoznać się ze wszystkimi filmami wyróżnionymi przez Akademię i obstawić tegorocznych laureatów.

Spośród nominowanych szczególnie uważnie warto spojrzeć na: "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", "Kształt wody" oraz "Dunkierkę".

7 nominacji powędrowało do filmu "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", a aż 13 do "Kształtu Wody" Guillerma del Toro - wyróżniono m.in. Octavię Spencer - aktorka drugi rok z rzędu walczy o statuetkę w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa. Jednak, jak pamiętamy z zeszłego roku, nie liczba nominacji się liczy. "La la Land" również zaskoczyło pod tym względem, a wcale nie zgarnęło najważniejszej nagrody - najlepszym filmem 2017 zostało ''Moonlight''.

Oscary 2018: nominacje w kategorii ''Najlepszy film'':

"Tamte dni, tamte noce" - 4 nominacje

'Tamte dni, tamte noce''Tamte dni, tamte noce' Materiały prasowe UIP

Najnowsze dzieło Luki Guadagnino ("Jestem miłością",  i "Nienasyceni") to oparta na książce André Acimana zmysłowa opowieść o uczuciu, jakie rodzi się między dwoma mężczyznami. Główny bohater - 17-letni Elio spędza wakacje we włoskiej willi, gdzie komponuje muzykę i flirtuje ze swoją przyjaciółką Marzią. Pewnego dnia chłopak poznaje Olivera - młodego amerykańskiego stypendystę. W pięknych krajobrazach spalonej słońcem Italii Elio i Oliver odkrywają odurzającą siłę wzajemnego przyciągania.

Oprócz głównej nagrody film walczy m.in. o Oscara za najlepszy scenariusz - jego autorem jest James Ivory, reżyser głośnych ''Okruchów dnia''.

''Tamte dni tamte noce'', reż. Luca Guadagnino,

''Tamte dni tamte noce'' ('Call Me by Your Name''), reż. Luca Guadagnino, obsada: Armie Hammer, Timothee Chalamet, Michael Stuhlbarg, Amira Casar, Esther Garrel, w kinach od 26 stycznia.

"Czas mroku" - 6 nominacji

'Czas mroku', reż. Joe Wright'Czas mroku', reż. Joe Wright United International Pictures

Jesteśmy prawie pewni, że ta rola przyniesie Gary'emu Oldmanowi upragnionego Oscara. Żeby wyglądać jak Winston Churchill aktor spędził ponad 200 godzin na charakteryzacji, wypalił też dziesiątki cygar. Jednak przede wszystkim Oldman pokazał nam, że groźny premier był też wrażliwym człowiekiem i miał swoje słabości.

W "Czasie mroku" Joe Wrighta poznajemy go w pierwszych dniach II wojny światowej, gdy Francja upada, Wielka Brytania czeka na najazd Niemców, a wojska alianckie stacjonują na plażach Dunkierki. Właśnie w tym kryzysowym momencie Churchill zostaje premierem i musi dokonać ostatecznej decyzji - negocjować z Hitlerem i ocalić naród brytyjski przed przerażającymi skutkami wojny czy wezwać lud do walki, narażając kraj na niebezpieczeństwo?

"Czas mroku" (''Darkest Hour''), reż. Joe Wright

"Czas mroku" (''Darkest Hour''), reż. Joe Wright. Obsada: Gary Oldman, Ben Mendelsohn, Kristin Scott Thomas, Lily James, Stephen Dillane, w kinach od 26 stycznia.

"Dunkierka" - 8 nominacji

'Dunkierka''Dunkierka' reż. Christopher Nolan, prod. Warner Bros.

O najnowszym dziele Christophera Nolana było głośno jeszcze przed premierą - Kiedy twórca "Interstellar" ogłosił, że zabierze się za tematykę wojenną, a muzykę skomponuje Hans Zimmer (który również walczy o Oscara), wiedzieliśmy, że film będzie wyjątkowy. ''Dunkierka'' otrzymała nominację w ośmiu kategoriach, w tym za najlepszy film i reżyserię. Dla Nolana byłaby to zasłużona statuetka - reżyser "Memento" i "Incepcji" walczy o nią po raz trzeci.

Film opowiada historię słynnej Operacji Dynamo z czasów II wojny światowej, której celem była ewakuacja ponad 300 tys. żołnierzy brytyjskich, francuskich i belgijskich, znajdujących się na plażach Dunkierki osaczonych przez III Rzeszę.

Szansę na Oscara dla "Dunkierki" zwiększa genialny Tom Hardy (“Incepcja”, “Zjawa”), a także obiecujący aktorzy młodego pokolenia - Fionn Whitehead i Tom Glynn-Carney.

"Dunkierka" - zwiastun

"Dunkierka" (''Dunkirk''), reż. Christopher Nolan. Obsada: Fionn Whitehead, Aneurin Barnard, Tom Hardy, Cillian Murphy, Mark Rylance, premiera: 21 lipca 2018.

Przypominamy: Weteran II wojny światowej płacze na "Dunkierce". "Czułem się, jakbym tam był" [WIDEO] >>

"Uciekaj!" - 4 nominacje

'Uciekaj!' ('Get Out')'Uciekaj!' ('Get Out') UIP

Reżyser Jordan Peele postanowił pokazać nam, jak czuje się Afroamerykanin zapewniany przez ''białych'' ludzi, że ci nie są rasistami.

Thriller "Uciekaj!" to historia młodego czarnoskórego chłopaka, Chrisa Washingtona (Daniel Kaluuya), który poznaje rodziców swojej białej dziewczyny – Rose Armitage (znana z serialu "Dziewczyny" Allison Williams). Szybko orientuje się, że atmosfera domu jest, mówiąc delikatnie, dziwna. Chris wierzy, że nerwowa atmosfera wynika z przyczyn rasowych. Niedługo jednak odkryje zadziwiającą prawdę.

"Uciekaj!" - zwiastun

"Uciekaj!" (''Get Out''), reż. Jordan Peele, obsada: Daniel Kaluuya, Allison Williams, Bradley Whitford, premiera: 28 kwietnia 2017.


"Lady Bird" - 5 nominacji

'Uciekaj!' ('Get Out')UIP

''Lady Bird'' to coś więcej niż sztampowa "ponadczasowa opowieść o trudach dojrzewania". W swoim debiucie reżyserskim Greta Gerwig doskonale pokazuje, co to znaczy być nastolatką o silnym charakterze i toczyć walkę o swoją niezależność z równie silną matką i opresyjnym otoczeniem.

Co wydarzy się w "Lady Bird"?
Christine 'Lady Bird' McPherson (Saoirse Ronan) ze wszystkich sił sprzeciwia się matce (Laurie Metcalf) - kobiecie silnej, wyrazistej o jasno sprecyzowanych poglądach, pracującej bez wytchnienia jako pielęgniarka po tym, jak jej mąż (Tracy Letts) stracił pracę. Bunt tytułowej Lady Bird to tak naprawdę walka z samą sobą - niezależność nastolatki jest lustrzanym odbiciem charakteru matki.

Rola tytułowa została napisana idealnie pod Saoirse Ronan. Za rolę w "Lady Bird" aktorka otrzymała już Złoty Glob - teraz czeka na Oscara.

"Lady Bird" - reż. Greta Gerwig, scen. Greta Gerwig. W rolach głównych: Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts. Zwiastun

"Lady Bird", reż. Greta Gerwig, obsada: Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts. Premiera: 2 marca 2018.

"Nić Widmo" - 6 nominacji

Vicky Krieps i Daniel Day-Lewis w filmie 'Nić widmo'Vicky Krieps i Daniel Day-Lewis w filmie 'Nić widmo' Laurie Sparham / AP

"Nić Widmo'' to ostatni film wybitnego Daniela Day-Lewisa - zdobywcy trzech Oscarów za role pierwszoplanowe w filmach ''Lincoln'', ''Aż poleje się krew'' i ''Moja lewa stopa''. I być może jego czwarta statuetka. W czerwcu 60-letni aktor ogłosił, że kończy karierę aktorską. W dziele Paula Thomasa Andersona odgrywa swoją ostatnią rolę - tym razem zamienia się w genialnego projektanta mody.

O czym opowie "Nić Widmo"?

Londyn, lata pięćdziesiąte. Słynny krawiec Reynoldsa Woodcocka (Daniel Day-Lewis) wraz z siostrą Cyril (Lesley Manville) stanowią centrum brytyjskiej mody. Ubierają gwiazdy filmowe, rodzinę królewską i damy. Przez życie Woodcocka przewija się mnóstwo kobiet, jednak on wciąż pozostaje kawalerem. Aż do momentu, w którym poznaje Almę (Vicky Krieps). Kobieta staje się jego muzą i kochanką.

Warto dodać, że za muzykę do filmu odpowiada Jonny Greenwood z Radiohead.

''Nić widmo'' - zwiastun

"Nić widmo" (''Phantom Thread''), reż. Paul Thomas Anderson, obsada: Daniel Day-Lewis, Lesley Manville, Vicky Krieps, Camilla Rutherford, Richard Graham, premiera: 25 grudnia 2017.

"Czwarta Władza" - 2 nominacje

'Czwarta władza' ('The Post')'Czwarta władza' ('The Post') Reż. Steven Spielberg, prod. Amblin Entertainment, DreamWorks, Pascal Pictures, scen. Liz Hannah, Josh Singer, 2017

Steven Spielberg po raz kolejny postanowił zainspirować się prawdziwymi wydarzeniami. "Czwarta władza" to historia chyba najważniejszej publikacji amerykańskiego dziennika "The Washington Post". Dwóje wydawców - Katherine Graham (Meryl Streep) i Ben Bradlee (Tom Hanks) wchodzą w posiadanie tajnych dokumentów, które rząd USA ukrywał przed opinią publiczną przez prawie 40 lat. Ich publikacja jest dziennikarskim obowiązkiem, ale również ogromnym ryzykiem - władze grożą, że zniszczą dziennikarzy i doprowadzą do zamknięcia gazety.

W rolach głównych zobaczymy Meryl Streep i Toma Hanksa - i już samo to właściwie zapewnia, że film odniesie sukces. Za zdjęcia odpowiada Janusz Kamiński, muzykę tradycyjnie napisze John Williams, z którym Spielberg współpracuje przy większości filmów.

"Czwarta władza" - polski zwiastun - Steven Spielberg, 2017

"Czwarta władza" ("The post"), Reż. Steven Spielberg, prod. Amblin Entertainment, DreamWorks, Pascal Pictures, scen. Liz Hannah, Josh Singer, 2017; w rolach głównych: Meryl Streep, Tom Hanks, premiera: 16 lutego 2018 roku.

"Kształt wody" - 13 nominacji

'Kształt wody' ('The Shape of Water'), reż.  Guillermo Del Toro. W kadrze: Sally Hawkins i Octavia Spence'Kształt wody' ('The Shape of Water'), reż. Guillermo Del Toro. W kadrze: Sally Hawkins i Octavia Spence AP / AP

A to faworyt tegorocznych Oscarów. Film twórcy ''Hellboy'a'' zdobył aż 13 nominacji we wszystkich najważniejszych kategoriach. "Kształt wody" to baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny w Stanach Zjednoczonych. Elisa (nominowana do Oscara Sally Hawkins) wiedzie samotne życie, a całe noce pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Wszystko zmienia się, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą (nagrodzona Oscarem Octavia Spencer), odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest tajny eksperyment, który może zaważyć na przyszłych losach świata.

Kształt wody - zwiastun

"Kształt wody" (''The Shape of Water'') reż. Guillermo del Toro, obsada: Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Octavia Spencer, Michael Stuhlbarg, premiera: 16 lutego 2018.


"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" - 7 nominacji

Sam Rockwell i Frances McDormand, 'Trzy billboardy za Ebbing, Missouri'Sam Rockwell i Frances McDormand, 'Trzy billboardy za Ebbing, Missouri' Merrick Morton / AP

Komediodramat nagrodzonego Oscarem Martina McDonagha ("Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj") to historia matki, która próbuje się dowiedzieć, kto zabił jej dziecko. Kiedy po kilku miesiącach lokalna policja nadal nie wpadła na trop zabójcy, zdeterminowana Mildred Hayes (Frances McDormand) decyduje się na nietypowy krok: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i maluje na nich prowokacyjny przekaz, skierowany do szanowanego przez lokalną społeczność szefa policji, szeryfa Williama Willoughby’ego (nominowany do Oscara Woody Harrelson). Gdy do akcji wkracza zastępca szeryfa, posterunkowy Dixon (Sam Rockwell), któremu zarzuca się zamiłowanie do przemocy, starcie między Mildred Hayes a lokalnymi siłami porządkowymi przeradza się w otwartą wojnę.

Trzy billboardy za Ebbing, Missouri - zwiastun

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" (''Three Billboards Outside Ebbing'') reż. Martin McDonagh, obsada: Frances McDormand, Woody Harrelson, Sam Rockwell, John Hawkes, Peter Dinklage, Abbie Cornish, premiera: 2 lutego 2018.

Oscary 2018 - kiedy można obejrzeć galę?

Uroczysta gala rozdania Oscarów 2018 rozpocznie się w nocy z 4 na 5 marca w Dolby Theatre w Hollywood. Tym razem prowadzącym będzie Jimmy Kimmel.

Jak co roku, relację na żywo z Oscarów będziecie mogli śledzić na naszej stronie, Facebooku i Instagramie >>

Polecamy: Najbardziej oczekiwane filmy 2018 roku [TOP 10] >>

Więcej o: