Oscary 2018: to oni zdobyli najwięcej statuetek w historii

Oscary 2018 już za miesiąc. Sprawdźcie, którzy aktorzy zdobyli najwięcej statuetek w historii kina.

Oscary 2018 zbliżają się wielkimi krokami - uroczysta gala odbędzie się 4 marca.

My zaczynamy już typować oscarowych faworytów. Przypominamy: Oscary 2018: Które filmy mają największe szanse na wygraną? >>

W tym roku żaden film nie pobił dotychczasowego rekordu czternastu nominacji - najbliżej był "Kształt Wody" - "baśń dla dorosłych"  Guillermo del Toro walczy o 13 statuetek, w tym dla najlepszego filmu, aktorów (Sally Hawkins i Richarda Jenkinsa), reżysera i scenariusza oryginalnego.

'Kształt wody' Guillermo del Toro'Kształt wody' Guillermo del Toro Kerry Hayes / AP

Dotychczas 14 nominacji otrzymały tylko 3 filmy - ''Wszystko o Ewie'' Josepha Mankiewicza (1950), który zdobył 6 Oscarów, ''Titanic'' Jamesa Camerona (1997) nagrodzony w 11 kategoriach i faworyt sprzed dwóch lat - ''La La Land'' Damiena Chazelle'a (2016) - dzieło ostatecznie otrzymało 6 statuetek.

Oscary 2018: Te filmy były najczęściej nagradzane

Mniej nominacji, ale rekordową jedenastkę Oscarów oprócz ''Titanica'' zdobyły jedynie dwa filmy - ''Ben-Hur'' (1959) w reżyserii Williama Wylera i ''Władca Pierścieni: Powrót króla'' (2003) Peters Jacksona. Jedynie ten ostatni zdobył 100% nagród.

Komplet pięciu najważniejszych Oscarów - za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, główną rolę męską i kobiecą, udało się zdobyć trzem filmom w historii. Były to: ''Ich noce'' (1934) Franka Capry, ''Lot nad kukułczym gniazdem'' (1975) Miloša Formana i ''Milczenie owiec'' (1991) Jonathana Demme'a.

'Milczenie owiec', reż. Jonathan Demme"Milczenie owiec", reż. Jonathan Demme Fot. mat. prasowe

Oscary 2018: aktorzy, którzy zdobyli najwięcej statuetek:

1. Katharine Hepburn - 4 Oscary

Katharine HepburnKatharine Hepburn fot. Wikimedia Commons, domena publiczna

W tej kategorii pierwsze miejsce zajmuje Katharine Hepburn. Aktorka jako pierwsza otrzymała trzy Oscary za role pierwszoplanowe (''Poranna chwała'', ''Zgadnij, kto przyjdzie na obiad'', ''Lew w zimie''). W 1982 roku pobiła swój rekord i zdobyła czwartą statuetkę za rolę w ''Nad złotym stawem''. Co ciekawe, Cate Blanchett, która zagrała Hepburn w ''Aviatorze'' Martina Scorsese także zdobyła Oscara.

2. Jack Nicholson - 3 Oscary

Jack NicholsonJack Nicholson www.facebook.com/ItsmeJackNicholson

Jack Nicholson ma na koncie dwa Oscary z role pierwszoplanowe (''Lot Nad Kukułczym Gniazdem'' i ''Lepiej Być Nie Może''), i jedną statuetkę za drugoplanową, świetną rolę w filmie ''Czułe słówka'' z 1984 roku (ten film trzeba zobaczyć!). Oprócz tego Nicholson jest najczęściej nominowanym aktorem - o nagrodę Akademii walczył już 12 razy.

3. Meryl Streep - 3 Oscary

Meryl StreepMeryl Streep AgencjaGazeta

Meryl Streep nie tylko otrzymała 3 Oscary (''Sprawa Kramerów'', '' Wybór Zofii'', ''Żelazna Dama''), ale też pobiła rekord w liczbie otrzymanych nominacji - ma ich na koncie aż 21. (a do Złotego Globu o 10 więcej). Poza tym jest jedną z bardziej lubianych gwiazd Hollywood. Od lat angażuje się w walkę z uprzedzeniami i wspiera ruchy feministyczne i organizacje LGBT, a jej emocjonujące przemówienia stają się głównym tematem każdej gali, na której się pojawi.

Już 16 lutego do kin wejdzie najnowszy film z Meryl Streep. Przypominamy: "Czwarta władza": najnowszy film Spielberga. Meryl Streep i Tom Hanks przeciwko władzy>> 

4. Walter Brennan - 3 Oscary

Walter BrennanWalter Brennan fot. Wikimedia Commons

To on zdobył pierwszego Oscara w kategorii Najlepszy Aktor Drugoplanowy. Statuetkę odebrał w 1936 roku za rolę w ''Prawie młodości''. Później Akademia nagrodziła go także za ''Kentucky'' i ''Człowieka z Zachodu''. 

5. Daniel Day-Lewis - 3 Oscary

Daniel Day-Lewis jako Reynolds Woodcock w filmie 'Nić widmo'Daniel Day-Lewis jako Reynolds Woodcock w filmie 'Nić widmo' fot. Laurie Sparham / Focus F

Daniel Day-Lewis to jeden z najzdolniejszych aktorów naszych czasów. Zdobył 3 Oscary za role pierwszoplanowe w filmach ''Lincoln'', ''Aż poleje się krew'' i ''Moja lewa stopa''. W tym roku walczy o Oscara za rolę genialnego projektanta mody w "Nici Widmo'' Paula Thomasa Andersona. I niestety - prawdopodobnie będzie to jego ostatnia rola. W czerwcu tego roku 60-letni aktor ogłosił, że kończy karierę. Nie zdradził powodów swojej decyzji.

Więcej o filmie przeczytasz tutaj >>

Przypominamy: Oscary 2018. Oto oficjalna lista nominowanych. Jest na niej polski film >>

Akademia Filmowa nagrodziła wielu polskich twórców. Zobacz, którzy rodacy dostali Oscara

Więcej o: