Pianista-robot, musical dla tysięcy przed zamkiem i gwiazdy opery. Jest program festiwalu w Łańcucie

Jakub Panek
To będzie jedno z ciekawszych wydarzeń kulturalnych w naszym kraju. W maju odbędzie się 57. Muzyczny Festiwal w Łańcucie - jedna z najstarszych tego typu imprez w Europie. Na Podkarpacie zjadą artyści z ośmiu krajów.

Zamek w Łańcucie - jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Europie rozbrzmiewał muzyką już w pierwszych dziesięcioleciach XVIII wieku dzięki właścicielom z rodu Lubomirskich, a później Potockich. Wielowiekowe tradycje muzyczne zostały odrodzone w 1961 r. - w czerwcu tegoż roku Państwowa Filharmonia w Rzeszowie i jej dyrektor Janusz Ambros zainaugurowali pierwsze „Dni Muzyki Kameralnej” przekształcone w 1981 roku przez ówczesnego dyrektora artystycznego Bogusława Kaczyńskiego w „Festiwal Muzyki Łańcut”, a później „Muzyczny Festiwal w Łańcucie”. O randze imprezy świadczą przede wszystkim nazwiska. W Łańcucie występowali m.in. José Carreras, Juliette Gréco, Katia Ricciarelli, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, czy Rafał Blechacz.

 

W tym roku - jak zwykle w maju - odbędzie się już 57. edycja  festiwalu. Organizator - Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie i tym razem przygotowała bardzo ciekawy program. Festiwal 19 maja zainauguruje wielkie widowisko plenerowe przed łańcuckim zamkiem. "Bal maskowy" Verdiego w wykonaniu Opery Lwowskiej obejrzy kilka tysięcy melomanów. Dzień później Teatr Żydowski w Warszawie zaprezentuje kultowy musical "Skrzypek na dachu". Będzie to o tyle wyjątkowe widowisko, że przedstawienie zostanie wystawione w plenerze, a jego scenografią będzie łańcucki pałac i park. Musical z muzyką Jerry’ego Bocka, słowami Sheldona Harnicka i librettem Josepha Steina również będzie mogło obejrzeć kilka tysięcy osób! Cały festiwal potrwa do 27 maja. W programie znalazły się m.in. koncerty wybitnych śpiewaków operowych - wystąpią Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, a także Tomasz Konieczny. Podczas imprezy będzie można też wysłuchać koncertu Georgijsa Osokinsa, łotewskiego pianisty, finalisty Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 r.

 

Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert... pianisty-robota. 25 maja w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej grający na fortepianie 56 palcami TeoTronico zagra utwory m.in. Stefana Kisielewskiego i Gustava Holsta.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilety: ceny wahają się od 30 do 100 zł. Karnet na 9 koncertów kosztuje 360 zł.

Jak dojechać? Łańcut jest położony 16 km na wschód od stolicy woj. podkarpackiego - Rzeszowa. Do miasta można dotrzeć samochodem (przez miasto przebiega droga krajowa nr 94, w pobliżu jest autostrada A4 [węzeł Łańcut], samolotem (lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce zlokalizowane jest kilkanaście kilometrów od Łańcuta) lub pociągiem (stacja Łańcut; bezpośrednie pociągi do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, czy Szczecina).

Szczegółowy program: jest dostępny na profilu na Facebooku oraz na stronie www.festiwallancut.pl.

Wiedzieliście, że te światowe gwiazdy też wystąpiły w konkursie Eurowizji?

Więcej o: