Nie żyje Antoni Pszoniak. Aktor miał 87 lat

Antoni Pszoniak całe życie był związany ze sceną. Występował m.in. na deskach Teatru Starego w Krakowie i Teatru Narodowego w Warszawie. Grał też m.in. w stołecznych teatrach - Ateneum i Studio.

Antoni Pszoniak, aktor teatralny i filmowy zmarł w piątek 6 kwietnia 2018 roku. O jego śmierci portal Gazeta.pl poinformowała rodzina.

Antoni Pszoniak urodził się 1 lutego 1931 roku we Lwowie. W 1959 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie (dziś Akademia Sztuk Teatralnych im Stanisława Wyspiańskiego).

W latach 1959-1969 był związany z Teatrem Starym w Krakowie, w którym współpracował między innymi z Konradem Swinarskim.

Antoni Pszoniak nie żyje

W Warszawie występował na deskach teatrów: Ludowego, Ateneum, Studio, Narodowego i Teatru Na Woli. Przez wiele lat współpracował z reżyserem teatralnym Józefem Szajną. Na deskach teatru Studio występował między innymi w przedstawieniach „Dante” i „Replika”. Oba zyskały rozgłos i były wystawiane między innymi w: Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Wielkiej Brytanii, Portugalii i Kanadzie.

Antoni Pszoniak współpracował także z Jerzym Grzegorzewskim. Wystąpił między innymi w inscenizacjach "Powrotu Odysa", czy "Marat/Sade".

Wystąpił w przedstawieniu „Elżbieta królowa Anglii” w reżyserii Laco Adamika, w którym główną rolę zagrała Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Zostało ono zrealizowane dla Teatru Telewizji i włączone do Złotej Setki tego cyklu.

Antoni Pszoniak zagrał także w filmach: ''Koniec naszego świata'' (1964), ''Obok prawdy'' (1965), ''Gorączka. Dzieje jednego pocisku'' (1980), a także ''Przeprowadzka'' (1972) Jerzego Gruzy, gdzie wystąpił razem ze swoim bratem Wojciechem Pszoniakiem.

Msza żałobna odbędzie się w czwartek 12 kwietnia w Kościele Środowisk Twórczych przy placu Teatralnym o godzinie 12.30. Antoni Pszoniak zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim.

Więcej o: