Coachella 2018 już w ten piątek. Wystąpią Eminem, Beyoncé i The Weeknd

Festiwal Coachella 2018 przed nami. Jeśli nie możesz tam być, ale chcesz zobaczyć koncerty, wystarczy, że zarwiesz kilka weekendowych nocy: duża część imprezy będzie transmitowana na żywo w internecie.

Tegoroczny sezon festiwalowy zbliża się coraz większymi krokami. Jak co roku rozpocznie go jedna z najsłynniejszych, najmodniejszych i najmocniejszych pod względem programowym plenerowych imprez muzycznych świata, festiwal Coachella. Odbywa się co roku w połowie kwietnia nieopodal miejscowości Indio na Pustyni Kalifornijskiej - kwiecień to ostatni moment w roku, kiedy temperatura pozwala tam urządzić tego typu wydarzenie, bez narażania uczestników na śmiertelne niebezpieczeństwo wynikające z nieludzkich upałów.

Coachella 2018 - Popowi headlinerzy

W tym roku festiwal ma bardzo mocny program, skupiony przede wszystkim na najróżniejszych odmianach muzyki popowej i hip hopowej - w tę stronę zresztą Coachella idzie konsekwentnie już od lat.

Headlinerami kolejnych dni będą w tym roku: The Weeknd, Beyoncé i Eminem, czyli artyści, których z powodzeniem rozmieścić można w trójkącie pomiędzy współczesnym popem, hip hopem i r’n’b. O wszystkich jest ostatnio bardzo głośno: The Weeknd pokazał się ze znakomitej strony występując na niezwykle popularnej, zwłaszcza w Stanach, płycie z muzyką z filmu „Czarna Pantera”, a potem wydając krótką, bardzo emocjonalną i osobistą płytę „My Dear Melancholy”.

Beyoncé w 2016 roku opublikowała bardzo gorąco przyjęty album „Lemonade”, który w wielu zestawieniach uznany został płytą tamtego roku. Miała być gwiazdą poprzedniej edycji Coachelli, ale nie pozwoliła jej na to ciąża. W tym roku niejako „nadrabia” więc tamtą nieobecność.

 

Przypominamy: Beyoncé i Jay-Z ogłosili wspólną trasę koncertową. Wystąpią w Polsce >>

Eminem wydał właśnie pierwszy album od kilku lat i choć krytycy przyjęli go raczej chłodno, publiczność jest zachwycona. „Revival” trafił na pierwsze miejsca list sprzedaży po obu stronach Atlantyku, a najpopularniejszy obecnie biały raper świata wystąpi w tym roku na wielu dużych festiwalach jako headliner.

 

Hiphopowe gwiazdy, gitarowa młodzież

Kalifornijski festiwal zgromadzi w tym roku na swoich scenach bardzo mocną reprezentację sceny hiphopowej. Wystąpią m.in.: bardzo ceniony już od kilku lat Tyler, The Creator i robiący bardzo szybką karierę, niezwykle płodny, wieloosobowy kolektyw Brockhampton. W niedzielę, w dniu kiedy headlinerem będzie Eminem, wystąpi także dwóch „najgorętszych” obecnie wykonawców na scenie hiphopowej: raperka Cardi B, która właśnie wydała znakomitą płytę i trio Migos, którego członkowie od dwóch lat są niemal wszechobecni i jak z rękawa sypią kolejnymi znakomitymi piosenkami.
Znacznie mniej atrakcji zajdą w tym roku dla siebie miłośnicy gitarowych brzmień.

Ucieszy ich z pewnością występ supergrupy A Perfect Circle z Maynardem Jamesem Kennenem, wokalistą zespołu Tool, w roli głównej. Będzie to jej powrót po kilku latach i znakomity wstęp do nowej płyty, której premiera zaplanowana jest już za kilka dni. Poza tym na Coachelli wystąpi kilka nowych zespołów, cieszących się rosnącym uznaniem fanów alternatywnego grania: indie-popowy Alvvays, noise-popowy Cherry Glazerr, post-punkowy The Priests czy punkowy Fidlar. Będzie można usłyszeć także dwa wysoko oceniane zespoły z utalentowanymi dziewczętami na pierwszym planie: Big Thief i Snail Mail.

 

Coachella 2018 - Wstań o świcie obejrzeć gwiazdy

Coachella to impreza stosunkowo młoda, w porównaniu z europejskimi nestorami, liczącymi sobie kilka dekad festiwalami Glastonbury czy Roskilde. Ale z kolei kiedy spojrzeć na nią z amerykańskiej perspektywy, a w Stanach festiwalowa karuzela dopiero się rozkręca, z wyraźnym, kilkuletnim opóźnieniem wobec Europy, licząca sobie kilkanaście lat Coachella jest imprezą z długą tradycją, festiwalem będącym wzorem i punktem odniesienia dla wielu innych wydarzeń tego typu.
Kilka lat temu, wobec rosnącej popularności tej imprezy, organizatorzy zdecydowali się na nietypowe i odważne posunięcie: organizowanie festiwalu z takim samym programem dwukrotnie, w dwa kolejne weekendy. Ryzyko bardzo się opłaciło: karnety na oba weekendy wyprzedają się błyskawicznie.

Festiwal od kilku lat stał się nie tylko miejscem słuchania muzyki. A wręcz przeciwnie: muzyka schodzi w nim na coraz odleglejszy plan. Coachella z roku na rok coraz bardziej staje się miejscem, w którym pokazują się celebryci i jednym wielkim pokazem mody. Więcej relacji z festiwalu znaleźć można w ostatnich latach na profilach instagramowych blogerek modowych niż w mediach stricte muzycznych. Z Polski co roku wybiera się tam spory zastęp najpopularniejszych blogerek.

 

Coachella 2018 na żywo

Dla tych, których interesuje jednak raczej muzyka, a nie mogą wybrać się na Pustynię Kalifornijską, organizatorzy przygotowali bogaty program internetowych streamingów. Na oficjalnym kanale imprezy w serwisie YouTube będzie można zobaczyć na żywo występy sporej części festiwalowych wykonawców. Ze względu na różnicę czasu większość z nich w Polsce będzie można oglądać bardzo późną nocą, a prezentacje największych gwiazd - bladym świtem.

Coachella Festival, 13-15 i 20-22 kwietnia, Empire Polo Club, Indio, Kalifornia

Wydarzenie FB >>

Więcej o: