"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes

To pierwszy polski film w konkursie głównym od 37 lat.

Najnowszy film Pawła Pawlikowskiego - "Zimna wojna" będzie walczyć o Złotą Palmę na tegorocznym festiwalu w Cannes. To pierwszy polski film w konkursie głównym od 37 lat. W 1981 roku Złotą Palmę zdobył "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy.

Przypominamy: Andrzej Wajda: Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku >>

"Zimna wojna" ma szansę powtórzyć sukces "Pianisty" Romana Polańskiego. Francusko-niemiecko-brytyjsko-polska koprodukcja zdobyła główną nagrodę w 2002 roku.

Lista 18 produkcji walczących o statuetkę podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes została ogłoszona w czwartek na konferencji prasowej przez dyrektora festiwalu. "Zimna wojna" znalazła się w konkursie z takimi filmami, jak "At War" (reż. Stéphane Brizé), "Dogman" (reż. Matteo Garrone) czy "Summer" (reż. Kirill Serebrennikov).

Zobacz też: Cannes 2018 - program festiwalu >>

To niejedyny polski film prezentowany w Cannes 2018. W konkursie filmów krótkometrażowych weźmie udział animacja "III" w reż. Marty Pajek.

Festiwal Filmowy Cannes 2018 potrwa od 8 do 19 maja.

O czym opowie "Zimna wojna"?

Twórcy filmu nie zdradzają zbyt wielu szczegółów odnośnie fabuły. Wiemy, że film opowie o wielkiej i trudnej miłości między dwojgiem ludzi, którzy nie mogą bez siebie żyć, a jednocześnie nie potrafią być razem. Akcja filmu rozegra się w stalinowskiej Polsce i powojennej Europie lat 50. i 60. Zdjęcia kręcono głównie w Łodzi, która na niektórych ujęciach będzie udawała Paryż.

Kadr z filmu 'Zimna wojna', reż. Paweł PawlikowskiKadr z filmu 'Zimna wojna', reż. Paweł Pawlikowski Fot. Łukasz Bąk / Opus Film

Muzyka w "Zimnej wojnie"

Jednym z najważniejszych elementów filmu będzie muzyka. Reżyser zdecydował się na niestandardowe połączenie kilku gatunków muzycznych. W filmie usłyszymy mieszankę jazzu, polskiej muzyki ludowej i starych, paryskich piosenek - jesteśmy bardzo ciekawi efektów.

Sami producenci zapowiadają, że będzie to "film muzyczny". Nie będzie tu tego, co znamy z przedstawień na Broadwayu: piosenek śpiewanych przez aktorów, efektownych pokazów tanecznych. Mimo to muzyka odegra bardzo ważną rolę w obrazie. To dzięki muzyce poznaje się para głównych bohaterów - ona jest śpiewaczką i tancerką, on - pianistą.

Obsada nowego filmu Pawlikowskiego

Paweł Pawlikowski zaprosił na plan swoich ulubionych aktorów. W jego najnowszym filmie wystąpiły Joanna Kulig i Agata Kulesza, które widzieliśmy także w “Idzie”. Oprócz oscarowego duetu w "Zimnej wojnie" zagrali m.in. Tomasz Kot, Borys Szyc i Adam Woronowicz.

Produkcja "Zimnej wojny"

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem scenariusza, napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za zdjęcia do "Zimnej wojny" odpowiada Łukasz Żal, który razem z Ryszardem Lenczewskim zdobył nominację do Oscara za zdjęcia do "Idy". Scenografię do filmu stworzyli Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński.

''Zimna wojna" - kiedy premiera?

Zdjęcia do najnowszego filmu twórcy "Idy" rozpoczęły się w styczniu 2017. Ostatni klaps na planie padł na początku sierpnia, zaś premiera filmu odbędzie się w przyszłym roku. Zdjęcia powstawały w Polsce, Francji i Chorwacji, a film jest koprodukcją polsko-francusko-brytyjską.