Wanda Wiłkomirska nie żyje. Słynna polska skrzypaczka koncertowała na 5 kontynentach

Wanda Wiłkomirska pochodziła z zasłużonej dla polskiej muzyki rodziny. Koncertowała na całym świecie, dając recitale i grając z czołowymi orkiestrami pod batutą takich mistrzów jak Otto Klemperer, Leonard Bernstein i Zubin Mehta. Zajmowała się też kameralistyką, grając z rodzeństwem jako "Trio Wiłkomirskich", a także z Marthą Argerich, Danielem Barenboimem, Gidonem Kremerem, Mischą Maisky'm.

Skrzypaczka jest laureatką czterech międzynarodowych konkursów: w Genewie, Budapeszcie, Konkursu Bachowskiego w Lipsku i Konkursu im. Wieniawskiego w Poznaniu.

Przez 22 lata była solistką Filharmonii Narodowej w Warszawie, towarzysząc orkiestrze w jej podróżach. Bywała też zapraszana na tournées przez inne orkiestry polskie i zagraniczne. Jako solistka brała udział w inauguracji odbudowanej po wojnie Filharmonii Narodowej w Warszawie, w otwarciu Barbican Hall w Londynie, dała inauguracyjny recital oraz wystąpiła na pierwszym koncercie orkiestry Sydney Symphony w Operze w Sydney.

Specjalnie dla niej stworzono etat solistki Filharmonii Narodowej.
Po 13 grudnia 1981 roku, w stanie wojennym, wyjechała z kraju. Wróciła dopiero po upadku komunizmu, w 1990 roku.

Wanda Wiłkomirska była pierwszą wykonawczynią licznych utworów kompozytorów polskich, niemieckich i australijskich; niektóre z nich były jej dedykowane. Za swoją muzyczną działalność otrzymała wiele medali, nagród i wyróżnień.

Artystka miała 89 lat.

Więcej o:
Komentarze (26)
Wanda Wiłkomirska nie żyje. Miała 89 lat
Zaloguj się
 • eryk2

  Oceniono 38 razy 36

  Wielka Dama polskiej muzyki.

 • bokaj

  Oceniono 26 razy 26

  Cudowna osobowość, wspaniała skrzypaczka.
  Piękna i znacząca Postać polskiej kultury.
  Dziękujemy za wszystko Pani Wando!

  Co nam zostanie bez takich Osób?
  Dominacja idiotów od Tableta. Takich idiotów jak ten, co tu poniżej wysilił się na epitety (cytuję: "Żydówka, komunistka" - kolejny "idiota wyklęty"...)

 • maks1956

  Oceniono 23 razy 13

  dobra zmiana wszystkich wartościowych ludzi wymiata a zostają pisowskie odpady

 • Zdzislaw Skiba

  Oceniono 5 razy 3

  Prosze tez naposac co pania Wande laczylo z KONSERWATORIUM MUZYCZNYM W SYDNEY bo to jest bardzo wazne jakie stanowisko posiadale???Czesc jej pamieci pani profesor

 • Igor Terleg

  Oceniono 1 raz 1

  No nie poznaję gazety.pl, napisaliście w linku o kogo chodzi? Nie miało być przypadkiem "Ta słynna polska skrzypaczka NIE ŻYJE"?

 • polsz

  Oceniono 1 raz 1

  Błednie podana informacja za Wikipedią: pani Wanda koncertowała na SZEŚCIU kontynentach: Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Azji, Australii i Afryce. O tej Afryce często się zapomina

 • gangut

  Oceniono 6 razy -2

  Dosyć "wybiórcza" (nomen omen) ta biografia. Nic o rodzicach? Nic o KOR? Nic o mężu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX