Nigdy nie pokazał twarzy i nie udzielił wywiadu. Jego ubrania chce nosić cały świat. Ten film ujawni prawdę o Margieli

"We, Margiela" to jeden z filmów prezentowany na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Opowie historię najbardziej tajemniczego domu mody świata.

Maison Margiela to jeden z najbardziej kontrowersyjnych i tajemniczych współczesnych domów mody. Założony w latach 80. w Paryżu przez belgijskiego projektanta Martina Margiela i jego przyjaciółkęJenny Meirens od lat zaskakuje niebanalnym podejściem do ubrań łamiących powszechnie obowiązujące trendy. Ich znak rozpoznawczy to asymetryczne, obszerne formy, pop-artowe dodatki i nietuzinkowe wzory ubrań przeczące zasadom logiki i grawitacji.

 

Jednak do dziś nie wiadomo, kto stoi za sukcesem marki. Chociaż od 2014 roku dyrektorem kreatywnym jest John Galliano, za kolekcje wciąż odpowiada anonimowy ''kolektyw''. Ich butiki także są owiane tajemnicą - znajdują się z dala od centrum, zamiast sklepowych wystaw mają witryny bez ubrań i podpisu, a pracownicy noszą specjalne uniformy. Każdy model z kolekcji opatrzony jest specjalnym numerem.

Maison MargielaMaison Margiela fot. maisonmargiela.com

Sam założyciel marki - Martin Margiela nie lubi rozgłosu, nie pozwala się fotografować, przez wiele lat nie funkcjonował w mediach i nie pokazywał się publicznie. Nigdy oficjalnie nie potwierdzono jego tożsamości.

Rąbka tajemnicy uchyli dokument Menny Laury Meijer ''My, Margiela'' (ang. "We, Margiela"), który zostanie zaprezentowany podczas tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Axel Keller, dyrektor komercyjny oprowadzi nas po Paryżu widzianego oczami Margieli - zobaczymy pierwsze pracownie projektanta i miejsca, które go inspirowały. Jenny Meirens, współzałożycielka marki opowie o chwilach zwątpienia, o tym, jak prawie zbankrutowała i dlaczego nigdy nie przestała wierzyć w markę. Jej córka - Sophie Pay, zdradzi historię niezwykłej przyjaźni Martina i Jenny i ich pierwszego pokazu w Café de la Gare w Paryżu w 1989 roku.

Film ''My, Margiela''  zostanie pokazany jedynie w Warszawie w dniach:

  • 14.5.2018 19:00 (Kinoteka)
  • 16.5.2018 14:00 (Luna)
  • 18.5.2018 21:00 (Luna)

Po pokazie 14.05 odbędzie się debata: ''Margiela - dekonstrukcja w modzie''

Wydarzenie FB >>

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 11-20 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Lublinie 13-21 maja, zaś w Gdyni 16-25 maja.

Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy w dniach 19-26 maja.

Więcej informacji o festiwalu Docs Against Gravity >>

Więcej o: