Największy, najbardziej prestiżowy i w najpiękniejszym miejscu na ziemi - 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes właśnie wystartował. A my w tym roku będziemy mu się przyglądać szczególnie bacznie - aż siedem polskich filmów znalazło się w najważniejszych sekcjach imprezy.
Cannes 2018: "Zimna wojna" i "Ayka" w Konkursie Głównym
Aż dwie współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej koprodukcje powalczą o nagrody w Konkursie Głównym. Filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem aktorki Cate Blanchett w składzie: Chang Chen, Ava DuVernay, Robert Guédiguian, Khadja Nin, Léa Seydoux, Kristen Stewart, Denis Villeneuve, Andriej Zwiagincew.
''Zimna wojna'' Pawła Pawlikowskiego to pierwsza od 28 lat produkcja w języku polskim, która znalazła się w Konkursie Głównym jednej z najważniejszych imprez filmowych świata. ''Zimna wojna'' opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w ''Zimnej wojnie'' rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku. Obraz jest koprodukcją polsko-francusko-brytyjską.
Więcej o filmie "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego >>
''Ayka'' to historia młodej Kirgizki, która mieszka i pracuje nielegalnie w Moskwie. Po porodzie odrzuca swojego nowo narodzonego syna i zostawia go szpitalu. Jednak po pewnym czasie powraca do niej matczyna tęsknota, która prowadzi ją do desperackich poszukiwań porzuconego dziecka. ''Ayka'' jest koprodukcją pięciu krajów.
Cannes 2018: ''III'' w Konkursie Filmów Krótkometrażowych i ''Inny'' w konkursie Cinéfondation
Produkcja studia Animoon ''III'' w reżyserii Marty Pajek zakwalifikowała się do Konkursu Filmów Krótkometrażowych 71. Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie ma szansę na zdobycie Złotej Palmy. Wśród 8 prezentowanych tytułów z całego świata polski film jest jedyną animacją w Konkursie.
Więcej o polskiej animacji "III" >>
Filmy w tym konkursie oceni jury pod przewodnictwem reżysera Bertranda Bonello
w składzie: Valeska Grisebach, Khalil Joreige, Alanté Kavaïté i Ariane Labed. Również to samo grono jurorów oceni filmy w konkursie Cinéfondation, prezentującym dorobek 17 szkół filmowych z całego świata, a w którym zostanie zaprezentowana animacja „Inny” autorstwa Marty Magnuskiej ze Szkoły Filmowej w Łodzi.
Cannes 2018: ''Jeszcze dzień życia'' - Oficjalna Selekcja, Pokaz Specjalny
Pełnometrażowy film animowany ''Jeszcze dzień życia'' (''Another Day of Life'') w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente, zostanie zaprezentowany poza konkursem w ramach Pokazów Specjalnych. Polskim producentem filmu jest Platige Films. Film oparty jest na książce legendarnego polskiego korespondenta wojennego Ryszarda Kapuścińskiego.
Cannes 2018: ''Fuga'' w sekcji konkursowej Semaine de la Critique
''Fuga'' Agnieszki Smoczyńskiej znalazła się wśrod 7 tytułów pełnometrażowych z całego świata prezentowanych w sekcji Semaine de la Critique. Producentem filmu jest MD4. W konkursie Semaine de la Critique pokazywane są filmy pełnometrażowe i krótkie metraże będące debiutem lub drugim filmem danego reżysera, które podczas Festiwalu mają swoją międzynarodową lub światową premierę. Warto wspomnieć, że zeszłym roku w tej sekcji, w części poświęconej krótkim metrażom, pokazywany był film Aleksandry Terpińskiej „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, który otrzymał w Cannes dwie nagrody: Canal+ oraz Rail d'Or.
Cannes 2018: ''Żniwa'' w sekcji Un Certain Regard
''Żniwa'' (''Die Stropers'') to debiut grecko-południowoafrykańskiego reżysera Etienne'a Kallosa. ''Żniwa'' będą pokazywane w sekcji Un Certain Regard. Sekcja ta prezentuje „inne spojrzenie” we współczesnym kinie, w selekcji kładąc nacisk na oryginalność prezentowanych dzieł. Polskim producentem filmu jest Mariusz Włodarski – Lava Films. Autorem zdjęć jest Michał Englert.
Warto wspomnieć także o pokazie filmu ''Start'' Jerzego Skolimowskiego w ramach seansów odbywających się na canneńskiej plaży: zrealizowany w Belgii w 1967 r. i nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale film zostanie pokazany 12 maja o 21:30 w cyklu Cinema de la Plage.
Cały program festiwalu Cannes 2018 >>
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 2018 potrwa od 8 do 19 maja.