Tamara Łempicka w Google Doodle: Google obchodzi 120. rocznicę urodzin polskiej malarki

Tamara Łempicka obchodziłaby dziś swoje 120 urodziny. Google postanowiło o tym przypomnieć. Google Doodle to tymczasowe, obrazkowe logo Google. Upamiętnia ważne wydarzenia, święta i wybitne osoby.

Dzisiaj z Google Doodle obchodzimy 120. rocznicę urodzin polskiej malarki Tamary Łempickiej. Urodzona w 1898 roku w Warszawie artystka była przedstawicielką nurtu art déco. Jej malarstwo zwane "kubizmem salonowym" to połączenie kubizmu i renesansu. Charakteryzuje się żywymi barwami i dużymi płaszczyznami. Zasłynęła z portretów kobiet, najczęściej arystokratek i obrazów sportowych samochodów.

Przypominamy: Dzień Kobiet z Google Doodle. Poznaj dwanaście historii silnych i odważnych kobiet >>

 

Jej najważniejsze dzieła to: ''Tamara w zielonym Bugatti'', ''Adam i Ewa'', ''Dr Boucard'' i ''Kobieta z gołębiem''. Zmarła 18 marca 1980 roku w Meksyku. 

Google Doodle: Tamara Łempicka u Madonny

Chociaż Łempicka pochodzi z Warszawy, jedynie kilka jej obrazów znajduje się w Polsce. Niestety, są rzadko prezentowane na wystawach. Można za to zobaczyć je w teledyskach Madonny, która jest wielką fanką Łempickiej. Znajdziecie je m.in. w klipach do "Vogue" i ''Open Your Heart''.

Języki programowania dla dzieci mają już 50 lat. Google Doodle uczcił to grą >>

 

Google Doodle - o co chodzi?

Google Doodle to tymczasowe, obrazkowe logo Google. Upamiętnia ważne wydarzenia, święta i wybitne osoby. Google Doodle po raz pierwszy stworzono w 1998 roku. Twórcy największej wyszukiwarki na świecie jako motyw wybrali wówczas święto palenia kukły, tzw. Burning Man w Nevadzie. Na początku Doodles były zwyczajnymi obrazkami z tekstem, który pojawiał się po najechaniu kursorem. Pierwszy animowany Doodle pojawił się w 2010 roku i przedstawiał Izaaka Newtona.

Więcej o: