Olga Tokarczuk z nagrodą Bookera 2018! Powieść "Bieguni" zdobywa jedną z najważniejszych nagród literackich na świecie

Olga Tokarczuk z nagrodą Bookera 2018 za książkę ''Bieguni''. Choć w tym roku nie będzie literackiego Nobla, to mamy szczęście - jedną z najważniejszych nagród literackich przyznano Polce oraz jej tłumaczce, Jennifer Croft.

Man Booker International Prize 2018 to obok Pulitzera czy Literackiej Nagrody Nobla jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie literatury. Wśród 13 nominowanych autorów znalazła się Olga Tokarczuk i jej powieść ''Bieguni'' (2007). 22 maja ogłoszono zwycięzców - Olgę Tokarczuk i tłumaczkę "Biegunów" na język angielski - Jennifer Croft.

Olga Tokarczuk laureatką Bookera 2018 za powieść ''Bieguni''

Komentarz jurorów do nominowanych "Biegunów" Olgi Tokarczuk:

"Bieguni" to opowieść o tymczasowym stanie wiecznego ruchu, o pozostawaniu w swoim ciele, które wciąż jest w ruchu i podąża ku śmierci. To powieść o nomadach, o ucieczce, o przemieszczaniu się z miejsca na miejsce i życiu na lotniskach. Ale w tym samym czasie to opowieść o tym, że nie da się uciec - od własnego ciała i od ostatecznego zakończenia, czyli śmierci. "Bieguni" to cudownie mądra, zabawna i ironiczna książka."

Tokarczuk jest jedną z najczęściej nagradzanych polskich autorek - ma na koncie aż dwie Nagrody Literackie Nike - z 2008 za ''Biegunów'' i w 2015 za ''Księgi Jakubowe''.

Przypominamy: Olga Tokarczuk z nagrodą Nike 2015 >>

Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczania świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji. Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym. Powtarzam w niej własne błędy i wydaje mi się to absolutnie konieczne

- czytamy na okładce ''Biegunów''.

Olga TokarczukOlga Tokarczuk Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl

"Bieguni" i Olga Tokarczuk zyskują sławę na całym świecie

''Bieguni'' (ang. "Flights") zostały przełożone na angielski przez Jennifer Croft. Od roku książkę Tokarczuk mogą czytać Brytyjczycy, a od kilku miesięcy także Amerykanie. Tokarczuk walczyła o Man Booker International Prize 2018 razem ze swoją tłumaczką - nagrodę główną, 50 tysięcy funtów, panie podzielą między siebie po równo.

Komisja z pisarką Lisą Appignanesi na czele wybrała zaledwie 13 tytułów ze 108 pozycji. Oprócz Tokarczuk na liście nominowanych do Man Booker International Prize 2018 znaleźli się też węgierski pisarz László Krasznahorkai, iracki nowelista Ahmed Saadawi oraz koreańska autorka Han Kang (laureatka Man Booker International Prize z 2016 roku). W kwietniu ogłoszono "krótką listę" 6 autorów, spośród których dzisiaj wyłoniono zwycięzcę nagrody w roku 2018.

Olga Tokarczuk przed rozdaniem nagród: Strasznie się cieszę, że "Biegunom" przytrafiło się drugie życie.

"Bieguni" z Man Booker International Prize 2018

Poniżej krótka lista nominowanych:

• Virginie Despentes (Francja), Frank Wynne, "Vernon Subutex 1" (MacLehose Press)

• Han Kang (Korea Południowa), Deborah Smith, "The White Book" (Portobello Books)

• László Krasznahorkai (Węgry), John Batki, Ottilie Mulzet & George Szirtes, "The World Goes On" (Tuskar Rock Press)

• Antonio Muñoz Molina (Hiszpania), Camilo A. Ramirez, "Like a Fading Shadow" (Tuskar Rock Press)

• Ahmed Saadawi (Irak), Jonathan Wright, "Frankenstein in Baghdad" (Oneworld)

• Olga Tokarczuk (Polska), Jennifer Croft, "Bieguni" ("Flights") (Fitzcarraldo Editions) - zwyciężczyni

 

Man Booker International Prize jest przyznawana od 2005 roku i jest odpowiednikiem brytyjskiej Man Booker Prize

Książka dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>.

Więcej o: